header

روستای گردشگری قلات

فاصله از مرکز استان 43.9 ک.م فاصله از شهرستان شیراز 47.6 ک.م فاصله از شهر شیراز 45.6 ک.م

آدرس

(فارس - شیراز - شیراز)


استان فارس، شیراز، کیلومتر 25 جاده شیراز به اردکان

اگر مسیر جاده شیراز به سپیدان را پشت سر بگذارید پس از  پشت سر گذاشتن 25 کیلومتر مسافت به تابلویی برخورد می کنید که شما را به سمت روستایی به نام قلات رهنمون می کند. باقی مسیر از کیفیت آسفالت چندان مناسبی برخوردار نیست اما با رسیدن به ورودی روستا مسیر سنگ­فرشی پدیدار می­شود. روستای قلات در دامنه کوه بلند 3000 متری قلات قرار گرفته است و طبیعت جادویی و استثنایی اش روح وقلب هر بیننده ای را تسخیر می کند. قلات در 36 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته و یکی از روستاهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. قلات روستایی کوهپایه ای است و با حرکت به سمت مرکز روستا نمایی بینظیر از خانه های قدیمی روستا را خواهید دید که با چشم انداز زیبایی در سینه کش کوه بالا رفته اند.

خانه­ های قدیمی و نوساز روستا در ترکیب با درختان انبوه و سرسبز و رودخانه جاری در روستا چشم انداز بسیار دلچسبی را به وجود آورده اند. رودخانه شب شتری و چشمه انجیری در کنار چشمه های متعدد جوشیده از دل کوه سبب طراوت بیش از پیش این روستا شده است اگرچه خشکسالی های اخیر استان فارس بر این چشمه ها و رودخانه ها هم بی تاثیر نبوده است. حرکت رودخانه و سرلازیر شدن آب چشمه ها در فصول پرآبی و بارندگی سبب پدید آمدن آبشار کوتاه و بلندی در دل روستا می شود. حرکت در میان کوچه باغ ها و عبور از میان دیوارهای سنگچین باغ ها نیز یکی دیگر از لذت های پیاده روی در روستای زیبای قلات است.

قلات دارای بافت تاریخی قابل توجعی است. علاوه بر خانه های قدمی و پلکانی وجود قلعه قزل ارسلان بر بلندای کوه قلات در کنار موزه مردم شناسی روستا و کلیسای قلات که از دوره پس از جنگ جهانی اول به یادگار مانده است از جمله آثار تاریخی ارزشمند این روستاست. این روستای تاریخی همچنان دارای گورستانی قدیمی است و بقایایی از آسیاب های آبی متعددد این روستا نیز در گوشه و کنار آن به چشم می خورد. قلات به داشتن پوشش غنی از انواع گیاهان دارویی نیز شهره است و همین امر در کنار زیبایی های بی بدیل و آب و هوای خنک و دلچسبش سبب شده تا قلات به یکی از مقاصد محبوب شیرازی ها تبدیل شود.  در چند سال اخیر واحدهای اقامتی، رستوران و کافه هایی نیز در این روستای زیبا احداث شده است تا کار اقامت را برای گردشگران راحت تر نماید.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

روستای گردشگری قلات

امتیاز کاربران به :

روستای گردشگری قلات

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)