header

روستای گردشگری قلات

توضیحات

اگر مسیر جاده شیراز به سپیدان را پشت سر بگذارید پس از  پشت سر گذاشتن 25 کیلومتر مسافت به تابلویی برخورد می کنید که شما را به سمت روستایی به نام قلات رهنمون می کند. باقی مسیر از کیفیت آسفالت چندان مناسبی برخوردار نیست اما با رسیدن به ورودی روستا مسیر سنگ­فرشی پدیدار می­شود. روستای قلات در دامنه کوه بلند 3000 متری قلات قرار گرفته است و طبیعت جادویی و استثنایی اش روح وقلب هر بیننده ای را تسخیر می کند. قلات در 36 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته و یکی از روستاهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. قلات روستایی کوهپایه ای است و با حرکت به سمت مرکز روستا نمایی بینظیر از خانه های قدیمی روستا را خواهید دید که با چشم انداز زیبایی در سینه کش کوه بالا رفته اند.

خانه­ های قدیمی و نوساز روستا در ترکیب با درختان انبوه و سرسبز و رودخانه جاری در روستا چشم انداز بسیار دلچسبی را به وجود آورده اند. رودخانه شب شتری و چشمه انجیری در کنار چشمه های متعدد جوشیده از دل کوه سبب طراوت بیش از پیش این روستا شده است اگرچه خشکسالی های اخیر استان فارس بر این چشمه ها و رودخانه ها هم بی تاثیر نبوده است. حرکت رودخانه و سرلازیر شدن آب چشمه ها در فصول پرآبی و بارندگی سبب پدید آمدن آبشار کوتاه و بلندی در دل روستا می شود. حرکت در میان کوچه باغ ها و عبور از میان دیوارهای سنگچین باغ ها نیز یکی دیگر از لذت های پیاده روی در روستای زیبای قلات است.

قلات دارای بافت تاریخی قابل توجعی است. علاوه بر خانه های قدمی و پلکانی وجود قلعه قزل ارسلان بر بلندای کوه قلات در کنار موزه مردم شناسی روستا و کلیسای قلات که از دوره پس از جنگ جهانی اول به یادگار مانده است از جمله آثار تاریخی ارزشمند این روستاست. این روستای تاریخی همچنان دارای گورستانی قدیمی است و بقایایی از آسیاب های آبی متعددد این روستا نیز در گوشه و کنار آن به چشم می خورد. قلات به داشتن پوشش غنی از انواع گیاهان دارویی نیز شهره است و همین امر در کنار زیبایی های بی بدیل و آب و هوای خنک و دلچسبش سبب شده تا قلات به یکی از مقاصد محبوب شیرازی ها تبدیل شود.  در چند سال اخیر واحدهای اقامتی، رستوران و کافه هایی نیز در این روستای زیبا احداث شده است تا کار اقامت را برای گردشگران راحت تر نماید.

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه