شیراز شهر باغ های زیبا و افسانه ای است. در اطراف شهر شیراز باغ های متعددی قرار دارند که چشم هر بیننده ای را خیره می کنند. یکی از منابع آبیاری این باغ ها که در طول تاریخ باغ های زیادی را سیراب کرده است چشمه جوشک نامیده می شود. چشمه جوشک یکی از پرآب ترین چشمه های اطراف شیراز بوده است که باغ ها و مزارع زیادی را در مسیر حرکت خود آبیاری می کرده است. این چشمه در 24 کیلومتری شهر شیراز قرار داشته و آب روستای قصر قمیشه که امروزه در مجاورت شیراز قرار گرفته و شهرک قصرقمیشه نامیده می شود توسط این چشمه تامین می شده است. باغهای انبوه سیب، زرد آلو، انار و ... روستای قصر قمیشه و سایر روستاها نیز با همین چشمه سیراب می شده اند.

جوشش این چشمه سبب ایجاد رودخانه ای به نام اعظم می شود. این رودخانه در مسیر حرکت خود روستاهای قصر قمیشه، قصرالدشت و منصورآباد را پشت سر می گذاشته و در طول سالیان متمادی مزارع و باغات آن ها را آبیاری می کرده است. طبیعت زیبا و کوهستانی مجاور این چشمه و آب و هوای مناسب و مطبوعش در مقابل آب و هوای گرم و خشک شیراز سبب شده تا این چشمه و قصر قمیشه به یکی از محبوبترین مناطق اطراف شهر شیراز مبدل شود. چشمه جوشک پس از جوشش از دل زمین با قنات روستای قصر قمیشه همراه شده و نهر اعظم را تشکیل می داده است. این نهر هم روستاهای مجاور را سیراب کرده و هم جوی های شهر شیراز را با طراوت می کرده است.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : قلات شیراز

امروزه بیشتر باغات مجاور چشمه جوشک توسط شهرداری خریداری شده تا تحت حفاظت قرار گرفته و برای سالیان سال باقی بمانند. نهر اعظم نیز به دلیل ساخت و سازهای مجاور چشمه جوشک و خشک شدن نسبی آن بسیار کم آب شده است و دیگر وارد شهر شیراز نمی شود. چشمه جوشک به دلیل ساخت و سازها و حفر لوله های فاضلاب بسیار آسیب دیده و در معرض خشک شدن قرار گرفته است و خشک شدن آن باغ های جلگه قصر قمیشه با انبوه درختان سرو، افرا و چنار را نیز با خطر کم آبی مواجه کرده است و این آب ها هم اکنون باید با آب لوله کشی سرپا بمانند. چشمه جوشک و باغ های اطراف آن برای سالیان دراز یکی از تفرجگاه های محبوب شیراز بوده است که هم اکنون در آستانه نابودی و نیازمند توجهات بیشتر است.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم