بازار وکیل یکی از بارزترین آثار تاریخی به جا مانده از دوره زندیه است که به دستور کریم خان زند در نزدیکی ارگ کریمخانی و حمام وکیل ساخته شده است. کار ساخت بازار در سال 1172 هجری قمری آغاز شده و در نهایت در سال 1193 به پایان رسیده است. بازار وکیل یکی از چشم نوازترین و شناخته شده ترین بازارهای سنتی ایران است و بنابر اقوال کریم خان به هنگام بازدید از بازار بزرگ لار و بازار بزرگ اصفهان که هر دو در دوره شاه عباس کبیر ساخته شده بودند به فکر ساختن این بازار می افتد. او در نهایت بازاری می سازد که تمام کارهای مربوط به تجارت اعم از خرید و فروش انواع کالاها چه از نوع داخلی و چه از نوع خارجی، مبادله کالا به کالا، صدور حواله و همچنین امور مربوط به صرافی ها همه و همه در این بازار صورت می گیرد.

در این بازار که نسبت به بازارهای مشابهش از عرض بیشتری برخوردار بوده است همانند اغلب بازارهای ایرانی مجموعه های متعددی همچون مساجد، حمام ها، کاروانسراها و آب انبارهایی نیز ساخته می شود. برخی معتقدند در دوره صفویه بازاری در این مکان قرار داشته اما کریم خان این بازار را به طور اساسی گسترش می دهد. بازار با دو راسته اصلی عمود بر هم بر پایه هایی از سنگ های تراشیده شده استوار می شود و بنای آن با آجر، گچ و آهک ساخته می شود. 5 ورودی برای ورود و خروج به داخل بازار ساخته شده است و در برابر هر حجره ای نیز سکویی نیز تعبیه شده  که حد فاصل فروشنده و مشتری بوده است. بر روی سقف بازار حفره هایی تعبیه شده است که جامخانه نامیده می شوند و جهت تامین نور داخل بازار و جلوگیری از ورود مستقیم نور به داخل بازار است.

در محل تقاطع راسته ها چهار سوق هایی تعبیه شده است. چهار سوق بازار وکیل از شهرت بالایی برخوردار است. این چهار سوق بر روی یک هشتی ساخته شده و در داخل هستی نیز حجره هایی دو طبقه تعبیه شده است. بر روی هشتی یک طاق ضربی بسیار بزرگ و منحصربفرد ساخته شده است که چشم ها را خیره می کند. تزئیناتی همانند ترنج ها نیز در گوشه هایی از چهارسوق و بازار به چشم می خورد. در سال های قبل حوضی در میان این چهار سوق قرار داشته که متاسفانه امروزه اثری از آن باقی نمانده است. بازار از بخش های مختلفی همانند بازار بزازان، کلاهدوزها، بلورفروشان، خیاطان و ... تشکیل شده است. در این بازار تاریخی و زیبا انواع و اقسام صنایع دستی شیراز، پارچه های خوش آب و رنگ اصیل، سوغاتی های اصیل استان فارس، خوراکی های خوشمزه و سنتی، انواع عرقیجات، ظروف مسی، نقره ای و ... عرضه می شود. گشت و گذار در این بازار تاریخی حتما حالتان را خوب خواهد کرد.