موزه تاریخ طبیعی اصفهان یکی از غنی ترین موزه ­های تاریخ طبیعی ایران است که در محل تالار تیموریان برپا گشته است. تالار تیموریان یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان است که از قرن نهم هجری قمری به یادگار مانده است و شامل ایوان و چند تالار است. در این بنای تاریخی گچ بری­های چشم نوازی به چشم می خورد. این موزه در سال 1367  و به همت یکی از اساتید دانشگاه اصفهان و با سرمایه شخصی وی برپا گشته است و شامل بخش ها متعددی است که نمونه های بی­نظیری از آثار طبیعی و نشانه های حیات را در معرض دید عموم قرار داده است. در این موزه بخش های مختلفی همچون جانورشناسی، گیاه شناسی، زمین شناسی و جغرافیا تعبیه شده است.

از این جاذبه نزدیک دیدن کنید : بازار اصفهان 

این موزه علاوه بر خاصیت نمایشگاهی دارای جنبه های مختلف علمی و آموزشی بوده و یکی از مراکز مهم آموزشی برای دانشجویان و دانش آموزان اصفهانی است. در این موزه، مجموعه کم نظیری از فسیل های باستانی چند هزار ساله، صدف های خاص موجود در اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس و اسفنج های منحصربفردی  از قاره استرالیا قرار دارد که اعتبار زیادی را به این موزه بخشیده است. در سالن موجودات بی مهره شمال انواع دسته های نرم تنان، اسفنج­ها، تک سلولی­ها ، خارپوستان و ... نگهداری می شوند. در قسمت دیگری از بخش جانوری موجودات مره دار در دسته های گوناگونی همانند پستانداران، دوزیستان، خزندگان، ماهیان و ... در معرض دید عموم قرار دارد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : میدان نقش جهان اصفهان

در سالن گیاه شناسی انواع گیاهان دارویی، صنعتی، گیاهان گلدار، تنه درختانی که تبدیل به مواد معدنی سخت شده اند و  فسیل هایی با قدمت چند میلیون سال از نقاط مختلف جهان به نمایش گذاشته شده اند. در سالن جغرافیا نیز مجموعه ای از نقشه های زمین شناسی، توپوگرافی، نقشه های پژو هشی و ماکت­های آموزش به نمایش درآمده است. در بخش زمین شناسی نیز هر آنچه در پوسته زمین وجود دارد اعم از سنگ های دگرگون، آذرین، فسیل­ های دریایی، کریستال ها، سنگ های معدنی و ... به نمایش درآمده است. موزه شامل یک سالن راهنما و سالنی برای نمایش ابزارهای کمک آموزشی طبیعی و نمونه هایی از انسان شناسی و حتی مراحلی از تشکیل جنین انسان به نمایش گذاشته شده است.