header

بازار اصفهان، از قدیمی ترین بازارهای ایران

توضیحات

بازار اصفهان که به سبب مجاورت با مسجد جامع و مدرسه نظامیه به بازار نظامیه و یا بازار نظام الملک نیز شهره است یکی از زیباترین، وسیع ترین و قدیمی ترین بازارهای ایران و از جاذبه های تفریحی اصفهان است. این که این بازار دقیقا در چه سالی ساخته شده است مشخص نیست اما در سفرنامه­ هایی به جا مانده از قرن چهارم ه.ق و مقارن با حکومت دیلمیان از بازاری پر رونق در اصفهان سخن گفته شده که از سراسر دنیا کالاهایی برای فروش در آن وجود داشته است. علاوه بر رونق بازار در عصر دیلمیان و سلجوقیان این بازار در عصر صفویه و قاجاریه نیز بسیار مورد توجه بوده و گسترش یافته است. بازار دارای چهارسوهایی زیبا و معماری چشم نوازی است که هر بیننده­ ای را مجذوب خود می کند.

 این بازار در طول تاریخ همواره از تنوع بالایی برخوردار بوده است. اگر سری به بازار اصفهان بزنید هنوز هم تنوع بالای آن را به خوبی خواهید دید. بیشتر حجره ها و مغازه های بازار، قدمتی چند صد ساله د اشته و سال هاست محل عرضه کالاهای مورد نیاز مردم است. این بازار نیز به سبک تمام بازارهای ایرانی از  حجره ها، راسته ها، مساجد، کاروانسراها، تیمچه ها، مدارس، حمام ها و چهارسوهای متعددی تشکیل شده است.  مدرسه صدر، مدرسه نیماورد، مدرسه ملاعبدالله، مسجد جارچی باشی، تیمچه ملک، کاروان سرای گلشن و کاروانسرای مخلص از تاریخی ترین بخش های بازار اصفهان هستند. بازار از قسمت های مختلفی تشکیل شده که هر کدام به صنفی خاص تعلق دارد اما مهم ترین بخش بازار اصفهان بازار مشهور قیصریه است که از معماری چشم نوازی برخوردار است.

اگر به این شهر سفر کردید سوغات آن را از دست ندهید:  ظروف مسی اصفهان

 بازار سرپوشیده و طولانی اصفهان در مسیر خود به مسجد جامع و در ادامه به بازار عریان متصل می شود. این بازار انشعابات بسیاری داشته که هم اکنون برخی از آن ها از بین رفته اند، اما برخی دیگر همانند مدرسه کاسه گران هنوز هم پابرجا هستند. در این بازار هر آنچه از هنر اصفهان در ذهن دارید را خواهید یافت. قلمزنی، خاتم­ کاری، فرش های دستبافت، میناکاری، مینیاتور، ملیله سازی، مخمل بافی و ورشوسازی تنها بخشی از هنرهای موجود در حجره های بازار اصفهان است. سردر زیبای قیصریه یکی از زیباترین راه های ورود به داخل بازار است. این سردر تاریخی و بسیار بلند با کاشی کاری های نفیس و زیبا و طاق نماهای بلندی آراسته شده است. این بازار تنها بازار اصفهان نیست بازارهای متعدد دیگری همانند بازار کفاشان، بازار ریسمان، بازار منجم باشی، بازار لباف ها و .... در این شهر تاریخی قرار دارند که هر کدام از آن ها از پیشینه تاریخی بالایی برخوردارند.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اصفهان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟