header

دشت ارژن

توضیحات

دشت ارژن کجاست

زیبایی های حیرت انگیز شهر تاریخی شیراز تمامی نداشته، به هر نقطه از این خاک پربرکت که بنگرید محو طبیعت چشم نواز، آثار باستانی و مردمان مهربان و خونگرم آن می شوید. دشت ارژن بخشی سرسبز و خوش آب و هوا و از محبوب ترین جاذبه های طبیعی شیراز است که روستاهای دیدنی و زیبای آن آوازه ای فراملی دارد. دشت ارژن تفرجگاه های زیبایی در نقاط مختلف خویش دارد همچون: چشمه فاطی در دشت قره چمن، چشمه خارنگان، چهل چشمه کرونی، شاه ابوالخیر، چشمه خونه حاجی در دهستان کوهمره سرخی، سر بهاره، آبشار چراب، چشمه سرخون، هفت برم و ...

دشت ارژن شیراز

دشت ارژن که در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان قرار گرفته است یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی شیراز است که در فاصله 60 کیلومتری شهر شیراز و 20 کیومتری شهر کازرون قرار گرفته است. این دشت که با نام دشت ارجن و یا دشت ارزن نیز شناخته می شود بخشی از شهرستان شیراز است اما در بین مردم محلی به همان نام کازرون شناخته می شود چرا که تا چند سال پیش بخشی ار شهر کازرون بوده است.  دشت ارژن در کنار ارتفاعات زاگرس قرار گرفته که به زاگرس فارس شهره است و جزو ارتفاعات زاگرس جنوبی است. این دشت به دلیل پوشش گیاهی و جانوری ارزشمند خود در سال 1353 از طرف سازمان های بین المللی به عنوان یکی از ذخیره گاه های زیست کره انتخاب شده است.

دشت ارژن کجاست

این جاذبه ی نزدیک را از دست ندهید: قره چمن شیراز

جاهای دیدنی دشت ارژن

در این دشت زیبا که با انبوه درختان سرو و جنگل های زیبای بلوط آراسته شده است جلوه های طبیعی بسیار چشم نوازی به چشم می خورد. دریاچه زیبای ارژن و تالاب آن که متاسفانه به سبب برداشت های نامتعارف و همچنین کاهش محسوس بارندگی ها در فصول گرم سال تا مرز خشکی کامل پیش می رود یکی از زیباترین بخش های این دشت وسیع و زیباست. ایت دریاچه آب شیرین و تالاب آن همه ساله میزبان پرندگان مهاجری است که از اقصی نقاط جهان خودشان را به این دریاچه می رسانند. آبشار زیبای دشت ارژن که به نام آبشار چرونیز شهره است نیز یکی دیگر از جاذبه های دیدنی و پرطرفدار این دشت وسیع است که در چهل کیلومتری جاده پر تردد شیراز به کازرون قرار گرفته است.

این دشت در زمره دشت های کازرستی قرار داشته و از این حیث جزو مناطق مورد علاقه زمین شناسان نیز هست. دشت محصور در بین ارتفاعات زاگرس بوده و سرتاسر آن را پوشش های گیاهی گوناگون فرا گرفته است. علاوه بر درختان بلوط، داغداغان، زالزالک و بادام در فصول پاییز و زمستان بخشی از این دشت وسیع به نرگس زاری بی بدیل تبدیل می شود که تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد.  دشت ارژن تا چند دهه قبل زیستگاه شیر و آهوان ایرانی بوده است که متاسفانه در این میان شیر ایرانی به کلی منقرض شده است. در سال های اخیر یک قلاده گوزن زرد در این منطقه رهاسازی شده است تا به زاد و ولد پرداخته و از خطر انقراض نجات یابد. مجموعه این زیبایی ها موجب شده که امروزه، دشت ارژن به عنوان یکی از جاهای تفریحی شیراز شناخته شده، پذیرای گردشگران بسیاری باشد. 

عکس دشت ارژن شیراز

فاصله دشت ارژن تا شیراز

برای دیدار از آبشار زیبای ارژن، از شهر شیراز حرکت نموده، پس از طی نزدیک به 90 کیلومتر (در حدود 1.5 ساعت رانندگی) به این بهشت زمینی می رسید.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! دریاچه مهارلو

امکانات دشت ارژن

بازارچه محلی: با انواع لبنیات، ترشیجات و همچنین خوراکی های خانگی و دست ساز مردم همان منطقه

جگرکی‌ها و کباب‌زن‌های خیابانی: با طعم بی نظیر غذاهای کبابی که غالبا از گوشت های تازه استفاده می نمایند.

باغ‌رستوران‌: قطعا یکی از امکانات جذاب این منطقه، شکم گردی و باغ های سرسبز و چشم نواز با غذاهای لذیذ آن است که پیشنهاد می نماییم در صورت سفر به دشت ارژن، حتما به رستوران صوفی دشت ارژن شیراز بروید.

همچنین در نزدیکی آبشار دشت ارژن، رستورانی زیبا و مدرن با امکانات رفاهی تعبیه شده است که بسیاری از مسافرین و اهالی شیراز را به سمت و سوی این دشت و گذران اوقاتی خوش جلب می نماید.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟