header

دشت ارژن

توضیحات

دشت زیبای ارژن که در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان قرار گرفته است یکی از زیباترین تفرجگاه های شیراز است که در فاصله 60 کیلومتری شهر شیراز و 20 کیومتری شهر کازرون قرار گرفته است. این دشت که با نام دشت ارجن و یا دشت ارزن نیز شناخته می شود بخشی از شهرستان شیراز است اما در بین مردم محلی به همان نام کازرون شناخته می شود چرا که تا چند سال پیش بخشی ار شهر کازرون بوده است.  دشت ارژن در کنار ارتفاعات زاگرس قرار گرفته که به زاگرس فارس شهره است و جزو ارتفاعات زاگرس جنوبی است. این دشت به دلیل پوشش گیاهی و جانوری ارزشمند خود در سال 1353 از طرف سازمان های بین المللی به عنوان یکی از ذخیره گاه های زیست کره انتخاب شده است.

در این دشت زیبا که با انبوه درختان سرو و جنگل های زیبای بلوط آراسته شده است جلوه های طبیعی بسیار چشم نوازی به چشم می خورد. دریاچه زیبای ارژن و تالاب آن که متاسفانه به سبب برداشت های نامتعارف و همچنین کاهش محسوس بارندگی ها در فصول گرم سال تا مرز خشکی کامل پیش می رود یکی از زیباترین بخش های این دشت وسیع و زیباست. ایت دریاچه آب شیرین و تالاب آن همه ساله میزبان پرندگان مهاجری است که از اقصی نقاط جهان خودشان را به این دریاچه می رسانند. آبشار زیبای دشت ارژن که به نام آبشار چرونیز شهره است نیز یکی دیگر از جاذبه های دیدنی و پرطرفدار این دشت وسیع است که در چهل کیلومتری جاده پر تردد شیراز به کازرون قرار گرفته است.

این دشت در زمره دشت های کازرستی قرار داشته و از این حیث جزو مناطق مورد علاقه زمین شناسان نیز هست. دشت محصور در بین ارتفاعات زاگرس بوده و سرتاسر آن را پوشش های گیاهی گوناگون فرا گرفته است. علاوه بر درختان بلوط، داغداغان، زالزالک و بادام در فصول پاییز و زمستان بخشی از این دشت وسیع به نرگس زاری بی بدیل تبدیل می شود که تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد.  دشت ارژن تا چند دهه قبل زیستگاه شیر و آهوان ایرانی بوده است که متاسفانه در این میان شیر ایرانی به کلی منقرض شده است. در سال های اخیر یک قلاده گوزن زرد در این منطقه رهاسازی شده است تا به زاد و ولد پرداخته و از خطر انقراض نجات یابد. در نزدیکی آبشار دشت ارژن رستورانی زیبا و مدرن با امکانات رفاهی تعبیه شده است که بسیاری از مسافزین و اهالی شیراز را به سمت و سوی این دشت و گذران اوقاتی خوش جلب می نماید.

 

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه