قره چمن شیراز کجاست

این دهستان در استان فارس، شهرستان شیراز، بخش ارژن قرار داشته، براساس سرشماری سال 1385 جمعیت آن در حدود 2034 خانوار بوده و در مجموع شامل 24 روستا می باشد. خانه زنیان، مرکزیت دهستان قره چمن بوده که مساحتی بالغ بر 730 کیلومتر مربع دارد. قره چمن شیراز مجموعه روستاهای حاصلخیزی است که طبیعت چشم نواز و مفرحی داشته و از محبوب ترین جاهای دیدنی شیراز برای گردشگران و مسافران است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : قلات شیراز

دین و زبان مردم قره چمن

مردم دشت ارژن، مسلمان و شیعه اثنی عشری بوده، همچون سایر مردم  ایران، از نژاد آریایی می باشند. مردم این منطقه خوش آب و هوا، با گویش محلی دلنشین و خوش آهنگ خویش، فارسی را سخن می گویند. البته 20% مردم دهستان قره چمن که از عشایر غیور می باشند، به زبان ترکی نیز صحبت می کنند.

قره چمن شیراز

دشت ارژن شیراز

دشت ارژن بخشی سرسبز و خوش آب و هوا و از محبوب ترین جاذبه های طبیعی شیراز است که روستاهای دیدنی و زیبای آن آوازه ای فراملی دارد. دشت ارژن تفرجگاه های زیبایی در نقاط مختلف خویش دارد همچون: چشمه فاطی در دشت قره چمن، چشمه خارنگان، چهل چشمه کرونی، شاه ابوالخیر، چشمه خونه حاجی در دهستان کوهمره سرخی، سر بهاره، آبشار چراب، چشمه سرخون، هفت برم و ...دشت ارژن از دو منطقه سردسیر و گرمسیر و همچنین 3 دهستان تشکیل شده است که یکی از آنها، دهستان قره چمن بوده که دارای هوای سردتری نسب به شیراز بوده، چشمه های آب شیرین و رودخانه های جوشان آن موجب لطافت هرچه بیشتر هوا و سرسبزی فضای این دهستان زیبا شده است. گردش در فضای روح بخش قره چمن خاطره ای فراموش نشدنی برای شما به یادگار خواهد گذاشت.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : باغ پرندگان شیراز


پوشش گیاهی و زندگی جانوری قره چمن

قره چمن در منطقه ای نسبتا کوهستانی واقع شده که کوه های کوهمره سرخی در نزدیکی آن است. این امر موجب شده تا در دامنه کوه های آن شاهد پوشش تنک با درختچه های خاردار و گیاهانی مانند: بن سرخ، کنگر، ریواس، کاسنی، قارچ، جاشیر، موسیر و گل های فراوان و رنگارنگی همچون: بنفشه، محمدی، شیر شیروک، خرزهره، ختمی، خشخاش و ... باشیم.

همچنین انواع درخت های جنگلی همچون: کیالک، بنه، زرشک، بادام کوهی، انجیر، زالزالک و بلوط در آن یافت شده، به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی و پوشش گیاهی سرسبز، مکانی مناسب برای زندگی حیوانات و جانداران خصوصا جانورانی مانند: گوزن زرد، خرس، پلنگ، روباه، جوجه تیغی، گرگ، کفتار، گراز، شغال و ... می باشد.

شغل مردم قره چمن

با توجه به ویژگی های اقلیمی و آب و هوایی منطقه، کشاورزی، واحدهای تولیدی، دامداری و همچنین صنایع تبدیلی مرتبط، در این بخش رونق فراوان دارد. مردم قره چمن برنج، گندم، سیب زمینی، گوجه فرنگی، یونجه و ... را در زمین های خود کشت نموده، می توانید انواع دام را در فصول بهار و تابستان در فضای روستا و اطراف آن مشغول چرا ببینید که فضایی دلچسب به همراه صدای نوستالژیک زنگوله های گوسفندان در دل کوه ه پدید می آورد. در فصول سرد سال نیز دام را با علوفه های ذخیره شده، تغذیه می نمایند.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : دشت ارژن شیراز

بهترین فصل سفر به قره چمن

روستاهای اطراف شیراز آب و هوایی دلچسب و متعادل داشته که در تمامی فصول سال زیبا و چشم نواز است. البته با توجه به آنکه این روستا در منطقه ای کوهستانی واقع شده، در فصول سرد سال، سردتر بوده، حرکت در منطقه را کمی مشکل می نماید. بهار و تابستان و حتی پاییز قره چمن شیراز بی نظیر است.  

بهترین فصل سفر به قره چمن

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم