اوایل شهریور ماه سال 1388 (همزمان با هفته دولت) بود که با تلاش عده ای اولین باغ پرندگان شیراز یا بهتر است اولین باغ پرندگان استان فارس گفته شود تاسیس شد. این باغ که با حدود یک میلیارد هزینه در پارکی از پارک های شیراز آماده زندگی برای پرندگان مختلف شده بود.

تعداد پرندگان این باغ به 2 هزار پرنده می رسید که به 300 گونه مختلف دسته بندی می شوند که از 42 کشور آسیایی، اروپایی، آفریقایی دور هم جمع شده اند جالب اینجاست که از 2000 پرنده 300 پرنده سخنگو هستند. این باغ زیبا در بلوار دکتر حسابی، روبروی گلدشت حافظ، کوچه باغ پرندگان واقع شده است این مکان تفریحی همه روزه بجز ایام سوگواری از 8 صبح تا اذان مغرب به روی بازدید کنندگان باز است طبق آخرین اطلاعات بلیط ورودی باغ 8000 تومان می باشد.

جاذبه ی نزدیک شما: قلات شیراز

با اینکه در روزهای اول تاسیس قول مساعت از اداره گاز و برق و ...برای راه اندازی گرفته شده بود اما این وعده ها به حقیقت تبدیل نشد و متاسفانه 4 سال بعد در دیماه سال92 بدلیل بارش سنگین برف و نبود سیستم گرمایشی تعدادی از قرقاول، طاووس، مرغابی و فلامینگوها از سرما و آوار برف تلف شدند و تعدادی دیگر از آنها بر اثر پاره شدن سقف قفس ها از باغ فرار کردند. تنها آن پرندگانی که در قفس هایی با شیشه محصور شده بودند در آن سرمای شدید و یخبندان زنده ماندند.

پس از این اتفاق خسارت های زیادی به باغ و خسارت مالی به مسئول باغ وارد شد که منجر به تعطیلی باغ شد طبق اخبارگفته شده مسئولین باغ در حال راه اندازی باغ دیگری با همین شرایط و امکانات در مکانی دیگر از شیراز هستند.