دریاچه مهارلو کجاست

اگر قصد سفر به استان فارس و دیدار از مناطق دیدنی و خوش آب و هوای آن را دارید حتما سری هم به یکی از دریاچه های معروف این استان، دریاچه مهارلو بزنید که دلیل اصلی شهرت و زیبایی شگفت انگیز آن، صورتی بودن رنگ آن است. شاید همیشه وقتی اسم دریاچه را  می شنوید در ذهنتان جایی به رنگ آبی نقش می بندد درحالی که در استان زیبا و تاریخی فارس یکی از جاذبه های دیدنی همین دریاچه مهارلو است که با رنگ بی نظیر خویش، به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز شناخته می شود.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روستای قلات شیراز

دریاچه مهارلو شیراز

یکی از جاذبه های طبیعی استان فارس که از شهرت بالایی برخوردار است دریاچه مهارلو است که چیزی در حدود 25 هزار هکتار وسعت دارد. این دریاچه در فاصله بیست کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است و آب آن توسط بارش های فصلی، چشمه های آب زیرزمینی و سه رودخانه حمزه، خشک و سروستان تامین می شود. اگر مسیر جاده شیراز به فسا را پیش رو بگیرید به ابتدای دریاچه مهارلو خواهید رسید. این دریاچه در نزدیکی روستای زیبای مهارلو قرار گرفته که 57 کیلومتر با شیراز فاصله دارد و یکی از زیباترین روستاهای مجاور شهر شیراز است. این دریاچه یکی از شورترین دریاچه های ایران است که در ردیف دریاچه های فصلی قرار می گیرد.

با مشاهده کلیپ زیر سفری کوتاه به دریاچه زیبای مهارلو داشته باشید

چرا دریاچه مهارلو قرمز است

خشکسالی های اخیر سبب شده تا در فصل تابستان دریاچه تا مرز خشک شدن به پیش برود اما در فصول پاییز و زمستان و ابتدای بهار این دریاچه نسبتا پرآب بوده و چشم انداز زیبایی دارد. دریاچه مهارلو به سبب شوری بسیار زیاد و آبی گرم تر با دمایی به نسبت بالا یکی از بهترین مناطق برای زندگی نوعی جلبک به رنگ قرمز است که کشند قرمز نامیده می شود. وجود این جلبک ها سبب می شود تا آب این دریاچه در زمان کم آبی به رنگ قرمز تند و در زمان پرآبی به رنگ صورتی دیده شود. این حجم از شوری و دمای نسبتا بالا سبب شدت تا هیچ موجود زنده ای به جز باکتری آرتیما نتواند به طور دائم در این دریاچه زنده بماند.

دریاچه مهارلو یا دریاچه ی نمک

این جلبک ها خوراک اصلی آرتیما و آرتیماها خوراک اصلی پرندگان ساکن و میهمانان مهاجر دریاچه هستند. آرتیماها در جریان تولین نمک و از بین ناخالصی های نمک دریاچه نقش بسزایی دارند و از اهمیت بالایی برخوردارند. دریاچه مهارلو اما مامن لاک پشت ها، سوسمارها و مارهایی است که می توانند این حجم از شوری آب را تحمل کنند. علاوه بر این موجودات دوزیست پرندگان ساکن و مهاجر بسیاری نیز در این دریاچه زندگی می کنند که از مهم ترین آن ها می توان به فلامینگو، آنقوت، مرغابی، خوتکا، آبچلیک، پلیکان و باکلان اشاره کرد. این دریاچه به سبب خشکسالی های اخیر و افزایش دمای هوا و به طبع آن افزایش سطح تبخیر آب با کاهش وسعت روبرو بوده و در برخی بخش ها به شوره زار تبدیل شده است.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : دشت ارژن شیراز

 از این دریاچه برای برداشت نمک مصرفی شهر شیراز استفاده می شود. این دریاچه زیبا دارای عمق های مختلفی است به طوری که عمق آن از 0.5 متر تا 3 متر متغیر است. در روزهای پرآبی این دریاچه قایق هایی برای گشت زدن در دریاچه زیبای مهارلو به چشم می خورد. اطراف دریاچه نیز با طبیعتی سرسبز و چشم نواز و باغات بادام زیبای روستای مهارلو چشم انداز دلربایی را فراهم کرده و دریاچه مهارلو با غروب های صورتی رنگ را به یکی از جذاب ترین جاهای تفریحی شیراز مبدل کرده است.

دریاچه مهارلو

بهترین فصل برای سفر به دریاچه قرمز رنگ مهارلو

میشه برای سفر به یک منطقه باید بهترین زمان را انتخاب کنیم تا نهایت استفاده را آن ببریم. استان فارس هم یکی از آن شهرهایی است که در تابستان به دلیل آب و هوای گرم، بخش زیادی از دریاچه مهارلو خشک میشود و مناسب ترین گزینه برای سفر به این منطقه که یکی از جاذبه های طبیعی شیراز است، از اول پاییز تا اواسط اردیبهشت ماه می باشد.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : کوه سبزپوشان شیراز

فاصله شیراز تا دریاچه مهارلو

از شهر شیراز تا این دریاچه دیدنی با خودرو در حدود، 1.5 ساعت مسافت دارد تا بتوانید به این دریاچه زیبا و نادر برسید. 

روستای مهارلو

روستای مهارلو، یکی از روستاهای اطراف شیراز است که در فاصله 35 کیلومتری شیراز قرار گرفته است. این روستا همه ساله مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می گیرد. این روستا دارای خانه های کاه گلی بسیار و چشمه آب معدنی است که مردم روستا برای درمان بسیاری از بیماریها از آن استفاده میکنند. قدمت این مکان دیدنی به دوره صفویان برمیگردد و اقتصاد  مردم ساکن در این روستا و اطراف دریاچه مهارلو، بر پایه ی کشاورزی و دام پروری است.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم