header

دریاچه مهارلو

توضیحات

یکی از جاذبه های طبیعی استان فارس که از شهرت بالایی برخوردار است دریاچه مهارلو است که چیزی در حدود 25 هزار هکتار وسعت دارد. این دریاچه در فاصله بیست کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است و آب آن توسط بارشهای فصلی، چشمه های آب زیرزمینی و سه رودخانه حمزه، خشک و سروستان تامین می شود. اگر مسیر جاده شیراز به فسا را پیش رو بگیرید به ابتدای دریاچه مهارلو خواهید رسید. این دریاچه در نزدیکی روستای زیبای مهارلو قرار گرفته که 57 کیلومتر با شیراز فاصله دارد و یکی از زیباترین روستاهای مجاور شهر شیراز است. دریاچه مهارلو یکی از شورترین دریاچه های ایران است که در ردیف دریاچه های فصلی قرار می گیرد.

خشکسالی های اخیر سبب شده تا در فصل تابستان دریاچه تا مرز خشک شدن به پیش برود اما در فصول پاییز و زمستان و ابتدای بهار این دریاچه نسبتا پرآب بوده و چشم انداز زیبایی دارد. دریاچه مهارلو به سبب شوری بسیار زیاد و آبی گرم تر با دمایی به نسبت بالا یکی از بهترین مناطق برای زندگی نوعی جلبک به رنگ قرمز است که کشند قرمز نامیده می شود. وجود این جلبک ها سبب می شود تا آب این دریاچه در زمان کم آبی به رنگ قرمز تند و در زمان پرآبی به رنگ صورتی دیده شود. این حجم از شوری و دمای نسبتا بالا سبب شدت تا هیچ موجود زنده ای به جز باکتری آرتیما نتواند به طور دائم در این دریاچه زنده بماند.

 این جلبک ها خوراک اصلی آرتیما و آرتیماها خوراک اصلی پرندگان ساکن و میهمانان مهاجر دریاچه هستند. آرتیماها در جریان تولین نمک و از بین ناخالصی های نمک دریاچه نقش بسزایی دارند و از اهمیت بالایی برخوردارند. دریاچه مهارلو اما مامن لاک پشت ها، سوسمارها و مارهایی است که می توانند این حجم از شوری آب را تحمل کنند. علاوه بر این موجودات دوزیست پرندگان ساکن و مهاجر بسیاری نیز در این دریاچه زندگی می کنند که از مهم ترین آن ها می توان به فلامینگو، آنقوت، مرغابی، خوتکا، آبچلیک، پلیکان و باکلان اشاره کرد. این دریاچه به سبب خشکسالی های اخیر و افزایش دمای هوا و به طبع آن افزایش سطح تبخیر آب با کاهش وسعت روبرو بوده و در برخی بخش ها به شوره زار تبدیل شده است.

 از این دریاچه برای برداشت نمک مصرفی شهر شیراز استفاده می شود. این دریاچه زیبا دارای عمق های مختلفی است به طوری که عمق آن از 0.5 متر تا 3 متر متغیر است. در روزهای پرآبی این دریاچه قایق هایی برای گشت زدن در دریاچه زیبای مهارلو به چشم می خورد. اطراف دریاچه نیز با طبیعتی سرسبز و چشم نواز و باغات بادام زیبای روستای مهارلو چشم انداز دلربایی را فراهم کرده و دریاچه مهارلو با غروب های صورتی رنگ را به یکی از جذاب ترین تفرجگاه های حوالی شیراز مبدل کرده است.

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه