چشمه خارگان

می توانید برای آخر هفته خود برنامه ریزی یک گردش هنری از گالری نقاشی داشته باشید، یا گردش در دل طبیعتی مسحور کننده و مفرح. البته می توانید هر دو را نیز با هم داشته باشید! با سفر به چشمه خارگان شیراز، می توانید از این تابلوی بی نقص طبیعت لذتی بی حد و حصر برده، خستگی های خود را در دل آب زلال چشمه های جوشان آن از تن بزدایید. یکی از مشهورترین چشمه های پرآب شهرستان شیراز و استان فارس چشمه خارگان است. خارگان نام روستایی از توابع دهستان سیاخ دارنگون در شهرستان شیراز استان فارس است. این روستا به سبب عبور رودخانه مشهور قره آغاج دارای طبیعتی سرسبز و دلچسب بوده، یکی از جاهای دیدنی شیراز محسوب می شود.

چشمه خارگان شیراز

جاهای دیدنی سیاخ دارنگون شیراز

شیراز دارای باغات و چشمه های متعددی است که جلوه این شهر را بسیار زیبا کرده اند. از میان چشمه های پرشمار شیراز می توان به چشمه ساسان، چشمه ریچی، چشمه آب گرم، چشمه بیدی، چشمه خارگان، چشمه بهرام، چشمه محمد رسول الله، چشمه شش پیر، چشمه قدمگاه و ... اشاره کرد که در کنار باغ هایی همچون دلگشا، جهان نما و دشت های وسیع و جلگه ای و زیبا مناظر بی بدیلی خلق کرده اند.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : دشت ارژن شیراز

طبیعت سیاخ دارنگون

 روستای خارگان در شصت کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته و دارای جاده ای آسفالته است به گونه ای که دسترسی به این روستا بسیار راحت و آسان است. طبیعت چشم نواز منطقه، این روستای خوش آب و هوا را به یکی از مشهورترین جاهای تفریحی شیراز تبدیل نموده است. روستای خارگان به سبب داشتن چشمه ای پرآب شهره است که خارگان نامیده می شود و نام خود را از نام روستا وام گرفته است. طبیعت سرسبز و چشم نواز اطراف روستا به خصوص در حوالی چشمه در ترکیب با پوشش کوهستانی منطقه چشم انداز بسیار دلفریبی را فراهم کرده است. در نزدیکی چشمه جنگل های بلوط چشم نوازی به چشم می خورد که در مجاورت رودخانه قره آغاج بسیار دلچسب و دل انگیز است.

 

از این جاذبه تفریحی دیدن کنید : رودخانه قره آغاج

 

عکس چشمه خارگان شیراز

بهترین فصل سفر به چشمه خارگان شیراز

 استقبال از این روستا به حدی است که در اغلب روزهای سال به خصوص در فصول گرم سال پذیرای خیل عظیم گردشگرانی است که خودشان را برای تفریح و استراحت در دامان طبیعت از شهرها و روستاهای دور و نزدیک به این روستا و چشمه معروف خارگان می رسانند تا چند صباحی را در یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی شیراز بگذرانند. روستای خارگان در فصل بهار و تابستان دارای آب و هوایی مطبوع است اما در فصل زمستان دارای آب و هوایی سرد و زمستانی سرد و خشک است. عبور رودخانه قره آغاج و انبوه جنگل های بلوط سبب شده تا این منطقه دارای آب و هوایی مطلوب و متعادل باشد. میزان آب چشمه خارگان نیز در اثر خشکسالی های اخیر  دچار کاهش شده است اما همچنان هم یکی از پرآب ترین چشمه های استان فارس است.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم