روستای وَردیج

روستای وردیج یکی از جاهای دیدنی تهران است که جز بهترین مکان ها برای تفریح در گرمای تابستان محسوب می شود این روستا علاوه بر اینکه از آب و هوای خوبی برخوردار است جاذبه های منحصر به فردی هم دارد که روستای وردیج را زبانزد تمامی گردشگران کرده است. روستای وردیج که مملو از زیبایی های طبیعی است از محیطی متفاوت تری نسبت به سایر روستاها برخوردار است و ما در ادامه مطلب به معرفی روستای وردیج می پردازیم تا شما را با یک جاذبه بی نظیر آشنا کنیم.

روستای وردیج کجاست؟

روستای وردیج در منطقه 22 شهر تهران در 9 کیلومتری اتوبان خرازی به سمت غرب در خروجی روستای وردیج و واریش  و در کیلومتر 8 جاده واقع شده است که یکی از بزرگترین روستاهای شمال غرب تهران را به خود اختصاص داده است. مسیری که ما را به روستای وردیج  می رساند از راه های پر پیچ و خمی برخوردار است که سراسر آن با درختان و مناظر زیبایی از طبیعت پوشیده شده اند و مورد توجه تمامی گردشگران و طبیعت دوستان قرار گرفته است.

دیدنی های روستای وردیج

یکی از زیباترین دیدنی های روستای وردیج که در 6 کیلومتری مسیر روستا قرار دارد صخره های سنگی عجیب با اشکال شبیه سر و بدن و جمجه جانوران است. این منطقه از روستای وردیج که با صخره های سنگی جالب پوشیده شده است قدمتی هزاران ساله دارد که به دامنه ارواح سنگی نام گرفته است و در میان مردم محلی به آدمک جیان شهره شده است.

تصویری زیبا از بند روستای وردیج
باورهای قدیمی در مورد این صخره ها وجود دارد و اهالی روستای وردیج آن ها را متعلق به جانوران سنگ شده می دانند   اگرچه این باورها در مورد این سنگ ها کمی ترسناک به نظر می رسد ولی بر هیجان سفر افزوده است اما آنچه در مورد این قسمت از روستای وردیج به خوبی روشن است فرسایش شدید سنگ ها توسط باد و باران بوده است که این صخره ها را به اشکال مختلفی در آورده است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: آبشار سنگان، آبشاری چهار فصل

از دیگر جاهای دیدنی روستای وردیج آبشار زیبای لت مال است که درکوه اطراف روستا قرار دارد. آبشار لت مال آبشاری فصلی است که در منطقه ای سنگی واقع شده است و از سه قسمت تشکیل می شود قسمت اول آبشار که از سرچشمه آن شروع می شود 35 متر ارتفاع دارد و دو قسمت دیگر در حدود 5 متر ارتفاع دارند که به صورت پلکانی در زیر هم قرار گرفته اند و در نهایت رودی را ایجاد می کنند که باعث سرسبزی روستای وردیج می شود.

تصویری از تپه های روستای وردیج

یکی دیگر از دیدنی های روستای وردیج کوه های البرز مرکزی است که بلند ترین رشته کوه آن پهنه سار نام دارد این رشته کوه که به پهنه حصار، پشته بند و گندم چال نیز شناخته شده است مقصد مناسبی برای کوهنوردی و دوچرخه سواری در کوه می باشد و تقریبا در تمامی فصول ورزشکاران زیادی را می توان در دامنه کوه مشاهده کرد.

امامزاده بی بی زرین قمر از جاهای دیدنی روستای وردیج است که بسیار مقدس می باشد.  بی بی زرین قمر خواهر امام رضا است که در هنگام فرار از دست دشمنان در این مکان به شهادت می رسند که بعدها برای احترام به جایگاه این بانوی بزرگ این امامزاده را احداث می کنند. امامزاده بی بی زرین قمر دو اتاق دارد که یکی قبر بی بی زرین قمر است و دیگری آشپزخانه است که معمولا برای استراحت کوهنوردان و زائران استفاده می شود.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: دره کن-سولقان

روستای واریش که بعد از روستای وردیج قرار دارد از جاهای دیدنی دیگری به شمار می رود که طرفداران خود را دارد باید بدانید که این روستا از آب و هوای خنک تری برخوردار است و در شش ماه دوم سال به خاطر برودت زیاد هوا خالی از سکنه می شود پس اگر قصد سفر به روستای واریش را دارید بهتر است در تابستان به آنجا بروید.

وجود جاده ای که ملقب به مسیح الله دین محمدی است در زمره جاهای دیدنی روستا محسوب می شود. مسیح الله دین محمدی یکی از خلبان های نیروی هوایی ارتش بوده است که در یکی از عملیات خود مورد اصابت پدافندهای عراقی قرار می گیرد و به شهادت می رسد از آن پس اهالی روستا این جاده را به یاد و نام این بزرگوار گذاشتند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: روستای کندر

بهترین زمان سفر به روستای وردیج

این روستا در تمامی فصول از زیباهایی طبیعی برخوردار است اما به خاطر ارتفاع بالا هوای خنکی دارد به طوری که در تابستان ها از هوای دلچسبی برخوردار می شود اما در مابقی سال هوای آن سرد و کوهستانی همراه با سوز می شود بنابراین توصیه می شود تابستان را برای سفر خود انتخاب کنید لازم به ذکر است که سالانه در روستا برف و باران شدیدی می بارد و در شش ماه دوم سال احتمال بسته شدن جاده ها وجود دارد علاوه بر این به خاطر پیچ و خم جاده رانندگی دراین مسیر بسیار خطرناک می باشد همچنین در روستا هیچ گونه اقامتگاهی وجود ندارد و فقط برای سفر یک روزه یا نیم روزه مورد استقبال علاقه مندان قرار می گیرد.

گل های زیبای درختان روستای وردیج

آب و هوای روستای وردیج

روستای وردیج در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و از آب و هوای سردی برخوردار است هوای روستا به گونه ای است که در تابستان آب سردی دارد و هوای آن خنک و دلچسب می شود اما در پاییز و زمستان سردی هوا به درجه ای می رسد که روستا خالی از سکنه می شود .

اقامت در روستای وردیج

یکی از مواردی که گردشگران به دنبال آن هستند، اطلاعات اقامتگاه ها و اتراق گاه های مناطق تفریحی-گردشگری است. در روستای وردیج، متاسفانه هیچ اقامتگاهی وجود ندارد و اگر تصمیم به گذراندن شب در این روستای زیبا دارید باید در دل طبیعت کمپی بر پا نمایید. در کنار این مورد باید گفت به دلیل استقبال کم اهالی روستا، هنوز امکانات رفاهی جهت اقامت در این روستا برای گردشگران فراهم نشده است. در واقع در حال حاضر روستای وردیج، در حال حاضر مقصد گردشگری روزانه می باشد.

روستای وردیج دقیقا کجاست؟

 برای رسیدن به روستای وردیج که در ارتفاعات دره غربی کن قرار دارد در حدود 40 کیلومتر مسافت لازم است و می توان به راحتی از بزرگراه های خزاری ، همدانی و اتوبان تهران- کرج به روستای وردیج رسید.
مسیر اصلی روستای وردیج از اتوبان خرازی می باشد که برای رفتن به اتوبان خرازی باید در ابتدا به اتوبان همت سپس به اتوبان خرازی بروید و بعد از طی 8 کیلومتر به روستای وردیج برسید.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: پارک آبشار تهران کجاست؟

مسیر دیگری که شما را به روستای وردیج می رساند از طریق اتوبان تهران- کرج است که باید از اتوبان تهران- کرج به بزرگراه خرازی و سپس به روستای وردیج بروید.
اما اگر سفر خود را به روستای وردیج از بزرگراه همدانی شروع کرده اید باید به سمت اتوبان اردستانی و سپس به بزرگراه خرازی و روستای وردیج بروید.

جمع بندی مقاله روستای وردیج

یکی از جاهای تفریحی تهران، که می تواند برای تعطیلات آخر هفته مناسب باشد، روستای وردیج است. در این مقاله، شما ضمن آشنا شدن با این روستای اطراف تهران، با دیدنی های این روستا، همچنین بهترین زمان سفر و مسیر های دسترسی به این روستا آشنا شدید.

تمام سعی ما در این مقاله برای معرفی یکی از روستاهای اطراف تهران بوده است و شما می توانید در صورت گردش یا سفر به تهران با مطالعه جاهای دیدنی تهران از لحظات خود نهایت لذت را ببرید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

 

منبع: https://strangerintehran.com/vardij-varish