خانه موزه استاد هیمن که با نام سرای هیمن نیز شناخته می شود یکی از چندین جاذبه دیدنی شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی است. این خانه تاریخی روزگاری متعلق به یکی از هنرمندان شهیر کرد زبان با نام محمد امین شیخ الاسلامی بوده است. وی که در سال 1300 هجری شمسی در روستای لاچین از توابع مهاباد متولد شده است یکی از مشهورترین شعرای معاصر کردزبان است که اشعار وی در بین  قوم شریف کرد بخصوص جوانان بسیار محبوب است. وی که تخلص هیمن را برای خود برگزیده بود سال ها در مدرسه جد مادری خویش به تحصیل علوم دینی مشغول بوده است. پدر استاد هیمن نیز در شعر و شاعری دستی بر آتش داشته است اما هیچگاه راغب نبود تا فرزندش راه شاعری را در پیش بگیرد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : خانه معلم مهاباد

 اما وی به دلیل علاقه شدید و استعداد و قریحه­ ای ذاتی و مطالعات فراوانی که در زمینه ادبیات کردی و اشعار فارسی داشت در نهایت با آشنا شدن با انجمن های شاعران آن دوران در شهر مهاباد به عضویت شورای نویسندگان یکی از نشریات کردزبان آن دوران در می آید. در دوران پهلوی و با اوج گرفتن ناآرامی ها وی برای چند سالی وطن را ترک می کند. استاد هیمن در سال 1365 در شهر ارومیه برای همیشه چشم از جهان فرو می بیند. هم اکنون خانه وی که سال­ های آخر عمر خود را در آن سپری کرده است به عنوان موزه مفاخر فرهنگی هنری مهاباد مورد بهره برداری قرار گرفته است. این خانه در سال 1391 توسط میراث فرهنگی از وراث خریداری شده و در سال 1392 هجری شمسی به عنوان موزه مفاخر فرهنگی و هنری مهاباد به بهره برداری می رسد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! تاناکورای مهاباد

این موزه در سال های اخیر در ردیف بیست موزه برتر کشور قرار گرفته است. در این موزه می توانید دست نوشته ها، لوازم شخصی، ابزار آلات نوازندگی، تابلوهای نقاشی، زندگینامه مفاخر هنری و فرهنگی مهاباد، آلبوم، تصاویر و فایل های صوتی به یادگار مانده و ...که از شش هنرمند سرشناس کرد در رشته های مختلف به یادگار مانده به نمایش گذاشته شده است. در میان این مفاخر بزرگ می توان به پدر ترجمه ایران ماموستا محمد قاضی، استاد هیمن، شاعر بزرگ کرد استاد حسام خالدی متخلص به هدی، محمد ماملی نوازنده بزرگ کردی، عبدالرحمان شرفکندی شاعر مشهور کرد زبان که به هژار شهره بوده می توان اشاره کرد. این موزه در نزد مردم کردزبان از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید! پارک ملت (باغ میکائیل) مهاباد
این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : غار سهولان