header

پارک ملت (باغ میکائیلی) مهاباد

فاصله از مرکز استان 119.3 ک.م فاصله از شهرستان مهاباد 2.6 ک.م فاصله از شهر مهاباد 2.6 ک.م

آدرس

(آذربایجان غربی - مهاباد - مهاباد)


استان آذربایجان غربی ، مهاباد، جاده مهاباد به پیرانشهر

یکی دیگر از جاذبه های استان آذربایجان غربی که در شهر مهاباد واقع شده است باغ میکائیل یا همان پارک ملت مهاباد است. این پارک یکی از قدیمی ترین تفرجگاه های شهر مهاباد است و همان طور که از نامش پیداست در ابتدا یک باغ شخصی بوده است. بر اساس برخی روایت های بومیان این پارک  بخشی از یک باغ بزرگتر با نام باغ میکائیلی بوده است که متعلق به خاندان کائیلی بوده که  در این منطقه ساکن بوده و از نفوذ بالایی برخوردار بوده اند و در عصر صفوی به اجبار از این منطقه کوچانده می شوند. باغ میکائیل یا پارک ملت قدیمی ترین پارک شهر مهاباد نیز هست. این پارک زیبا با انبوه درختان سرسبز و بلند بالا در اکثر ایام هفته به خصوص روزهای تعطیل مملو از حضور خانواده های مهابادی است.

 پارک ملت در پایین دست سد زیبای مهاباد واقع شده است و عبور رودخانه زیبای مهاباد از میان آن طراوتی وصف ناشدنی به آن بخشیده است. قایق سواری در رودخانه زیبای مهاباد با منظره سرسبز درختان دو سوی رودخانه از تفریحات رایج در پارک ملت است. بخشی از پارک نیز به فضای بازی کودکان اختصاص یافته و شهربازی کوچکی در آن تعبیه شده است. بخشی دیگر از پارک نیز به فضاهای ورزشی اختصاص یافته و در چند سال اخیر وسایل ورزشی متنوعی در آن تعبیه شده است. وجود محوطه های سبز چمن کاری شده و انبوه درختان سبز این پارک زیبا در کنار رودخانه سبب شده تا خانواده های مهابادی اغلب در روزهای آخر هفته بساط شامشان را در نار سایر اعضای خانواده و دوستان در این پارک برپا کنند.

باغ میکائیل یا پارک ملت با داشتن چشم اندازی طبیعی در کنار نورپردازی های مدرن دارای چشم اندازی دلچسب و چشم نواز است. نوای شیرین آوازهای کردی نیز همواره در این پارک زیبا و قدیمی به گوش می رسد. در این پارک قدیمی پلی نوساز و سرخ رنگ بر روی رودخانه مهاباد به چشم می خورد که در بین مردم به پردی سوور یا پل سرخ شهره است. به هنگام ساخت سد مهاباد این پل بنا به دلایلی نامعلوم تخریب شد. پل که یادگاری از دوره صفویه بود توسط بداق سلطان فرمانده مهاباد در عصر صفوی ساخته شده بود. در سال های اخیر این پل به صورت نمادین بازسازی شده است. با وجود قدمت بسیار بالا و استقبال خوب مردمی در چند سال اخیر نیازمند رسیدگی بیشتری بوده و توجهات بیشتری رادر زمینه حفظ و نگهداری می طلبد.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

پارک ملت (باغ میکائیلی) مهاباد

امتیاز کاربران به :

پارک ملت (باغ میکائیلی) مهاباد

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)