header

غار سهولان، دومین غار آبی ایران

توضیحات

غار سهولان یکی از شگفت انگیز ترین جلوه های طبیعت ایران 

غار سهولان دومین غار آبی در ایران که شگفت انگیزترین جلوه ی طبیعت را در زیر زمین برای همه ی بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد . غار سهولان یکی از زیباترین غارهای ایران با آب و هوای معتدلکه چشم همه ی گردشگران را به خود جلب می کند . یکی از چیز هایی که موجب جلب توجه همه به خود شده است، سنگ های آهکی غار است که شکل زیبایی به ان داده است .

غار سهولان کجاست؟ 

غار آبی-خشکی سهولان یکی دیگر از جاذبه های طبیعی چشم نواز استان آذربایجان غربی است که در 42 کیلومتری شهر مهاباد و در نزدیکی روستای زیبای سهولان واقع شده است. این غار که در کیلومتر 35 جاده بوکان به مهاباد قرار گرفته است غاری خشکی آبی است که طرفداران بسیاری هم دارد. سهولان در زبان شیرین کردی به معنای یخبندان است. این غار در گویش مردم بومی به کونه کوتر شره است که به معنای لانه کبوتر است. این غار چیزی قریب به هفتاد میلیون سال قدمت دارد. و آب داخل آن نیز بسیار شفاف است. کبوترها و خفاش ها  از ساکنین این غار زیبا هستند و می توانید در جای جای غار لانه ها و جوجه هایشان را به چشم ببینید.

تصتویر غار سهولان مهاباد

تاکنون حدود 250 متر از محدوده خشکی و 300 متر از محدوده آبی این غار زیبا کشف شده است. غار سهولان در درون خود دریاچه ای جای داده که گاه عمق آن به حدود 60 متر می رسد. ارتفاع سقف غار از کف دریاچه در حدود 50 متر است. دمای درونی غار نیز در مقایسه با دمای بیرن از غار قریب به 15 درجه خنک تر و بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد است. غار سهولان در زمره یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران قرار دارد و قایق سواری در دریاچه آن یکی از جذاب ترین جاذبه های این غار است. آب این دریاچه ها از سفره های زیرزمینی و جوشش چشمه ها تامین می شود. غار سهولان دارای دو ورودی است که یکی از ورودی ها اصلی است. در بدو ورود به غار نیز در حدود 100 پله بتنی تعبیه شده است تا کار ورود به داخل غار را آسان تر کند.

تصتویر غار سهولان مهاباد

فضای درونی غار با چراغ ها و نورافکن های متعدد روشن شده است. در امتداد مسیر دریاچه ای زیبا در برابر چشمانتان ظاهر می شود که چندین قایق پارویی برای جابجایی گردشگران در آن قرار دارد. در انتهای دریاچه اول دالانی قرار گرفته که به بخش دوم غار سهولان منتهی می شود. در این بخش نیز حوضچه های کوچک و بزرگی به چشم می خورد و به شبه جزیره شهره است. در انتهای این حوضچه ها نیز دریاچه ای قرار گرفته است که بسیار چشم نواز است. بازدید برای گردشگران در همین نقطه پایان می یابد. در ادامه قسمتی از غار توسط غارنوردان کشف شده است اما این قسمت به دلیل فضاهای تنگ و باریک تنها توسط غارنوردان حرفه ای پیموده می شود.

قیمت بلیط و ساعت بازدید غار سهولان 

غار سهولان هر روز از ساعت 9:00 الی 17:00 در حال ارائه خدمات به بازدید کنندگان است و قیمت بلیط برای هر فرد ایرانی  به مبلغ 70000 ریال و برای هر فرد غیر ایرانی رایگان می باشد .

فاصله ی تبریز تا غار سهولان 

فاصله ی بین تبریز تا غار سهولان 241 کیلومتر است و حدودا طی کردن این مسافت 3 ساعت و 20 دقیقه زمان می برد .

تصاویر غار سهولان مهاباد

 انواع اشکال آهکی بسیار زیبا در کنار چکیده ها و چکنده هایی که طی میلیون ها سال تشکیل شده اند از جاذبه های دیدنی این غار است. برخی از این اشکال نیز نامگذاری شده اند که از میان آن ها می توان به هشت پا، عروس دریایی، خوشه انگور، پای فیل و روانه اشاره کرد. این غار از گذشته های دور محلی برای پناه گرفتن مردمان ساکن در این دیار بوده است. آثار بدست آمده از هزاره های قبل از میلاد تا آثار کشف شده از دوره ایلخانی نشان از سکونت در این غار است از آن رو دقیقا مشخص نیست که این غار از چه تاریخی کشف شده است. غار سهولان در سال 1379 در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت شده و برای بازدید عموم مهیا شده است.پیشنهاد گردشگری 724 بعد از بازدید غارسهولان، پارک ملت (باغ میکائیلی) مهاباد و سایر جاذبه های دیدنی مهاباد است.

نصب اپلیکیشن گردشگری راهنما و همراه شما در سفرتان به آذربایجان غربی خواهد بودsmiley

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟