header

آبشار مارگون سپیدان

توضیحات

آبشار مارگون یکی از پرطرفدارترین جاذبه های طبیعی استان فارس است که در مرز این استان با استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته­است. این آبشار زیبا و باشکوه در نزدیکی روستایی به همین نام (مارگون) و در منطقه حفاظت شده مارگون قرار گرفته که از توابع شهرستان سپیدان است. آبشار زیبا و شکوهمند مارگون با ارتفاع هفتاد متری خود یکی از چشم نوازترین جلوه های طبیعت سپیدان است که در انتهای دره ای زیبا و سرسبز قرار گرفته است و در ردیف مرتفع ترین آبشارهای چشمه ای جهان قرار دارد. این آبشار زیبا با بیش از 100 متر عرض از چشمه­های جوشیده از دل کوهی مرتفع سرچشمه گرفته و به زیبایی تمام از میانه یک دیواره کوهی به زمین می­ریزد.

آب حاصل از فرود آمدن آبشار پس از ایجاد حوضچه­ای کوچک در قالب یک رودخانه پرآب جاری می­شود و پس از پشت سر گذاشتن دره به سمت شهر سپیدان حرکت می کند. رودخانه در مسیر حرکت خود آبشارهای کوچک و بلند متنوعی را به وجود می­آورد و بر زیبایی مسیر می افزاید. چشمه های متعددی در دل این دره از زمین می جوشند که در ادامه به این رودخانه ملحق می­شوند. این رود در نهایت به رودخانه­ ای بزرگتر به نام کمهر پیوسته و به مسیر حرکت خود ادامه می دهد. آبشار زیبا و بسیار چشم نواز مارگون در میان انبوهی از درختان و گیاهان جنگلی فرود می­آید. درختانی همچون زالزالک، زرشک، سیب و گیاهانی همانند گل­ های ختمی و لاله های واژگوون سرخ رنگ جلوه های بسیار زیبایی را در کنار این آبشار پدید آورده اند. در مجاورت آبشار مارگون حفره ها و غارهای متعددی در دل کوه به وجود آمده است که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

شهرداری سپیدان در مجاورت این آبشار زیبا امکاناتی همچون پارکینگ، آلاچیق، نمازخانه و سرویس بهداشتی تعبیه کرده است تا گردشگران بتوانند لذت بیشتری از اقامت در مجاورت این آبشار زیبا ببرند. پس از پارک وسیله نقلیه در پارکینگ مجموعه برای رسیدن به آبشار باید مسیری که حالا تبدیل به یک راه سنگ فرش شده و در حدود یک کیلومتر طول دارد را با پای پیاده طی کنید. قرار گرفتن این آبشار در نزدیکی مرز دو استان فارس و کهگیلویه و بریر حمد سبب شده تا بتوانید از هر دو استان به راحتی خودتان را به آبشار مارگون برسانید. اگر از استان فارس عازم شده­اید باید به سمت سپیدان حرکت کنید و با پشت سر گذاشتن روستای کمهر خودتان را به کاکان برسانید.

 اگر هم از یاسوج عازم این دره شده اید هم باید خودتان را از مسیر جاده یاسوج به اقلید به کاکان برسانید. پس از کاکان مسیر رسیدن به مارگون توسط تابلوها به خوبی مشخص شده است. فاصله این آبشار از شیراز 150 کیلومتر و از شهر یاسوج در حدود 65 کیلومتر است. این آبشار در فصول بهار و تابستان به یکی از خنک ترین نقاط استان بدل می­شود و میزبان گردشگران بسیاری است پس اگر می خواهید جایی برای کمپ زدن در نزدیکی آبشار بیابید باید در ساعات اولیه صبح خودتان را به آبشار برسانید. با شروع فصل پاییز هوا در دره مارگون رو به سردی می­گذارد و در زمستان آبشار یخ می­بندد. از آنجایی که مسیر منتهی به آبشار در زمستان برفگیر و خطرناک است بنابراین دسترسی به آبشار مشکل­تر است. برای ورود به این تنگ زیبا و دیدن آبشار باشکوهش مبلغ 5000 تومان ورودیه برای هر نفر تعیین شده است.

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه