header

تنگ براق اقلید کجاست

توضیحات

آبشار تنگ براق اقلید شیراز

شما را به دیدار یکی از زیباترین و دیدنی ترین جاذبه های طبیعی اقلید، تنگ براق که هرساله مشتاقان طبیعت را به خود جذب کرده دعوت می نماییم. تنگ براق نامی آشنا برای طبیعت گردان بوده که در نزدیکی روستای براق و در 190 کیلومتری شیراز و 20 کیلومتری شهر سده و 90 کیلومتری شهر اقلید واقع شده است. تنگ براق اقلید فارس در شکاف بین دو کوه واقع شده و با انبوه درختان زیبا آراسته شده است. از دیگر زیبایی های مسحور کننده و چشم نواز تنگ براق  رودخانه ای پرآب و خروشان است که از میانه آن جاری می باشد. ارتفاع دیواره های کوه در دو طرف تنگه براق گاهی به بیش از 300 متر رسیده، همین امر سبب می شود تا از تابش نور خورشید در فصول گرم سال در امان باشد. تنگه براق اقلید آب و هوایی معتدل داشته، گردشگران بسیاری در فصول گرم سال خودشان را به این مکان بسیار زیبا می رسانند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : آبشار مارگون سپیدان

شاید برای برخی از افرادی که تاکنون این تابلوی زیبای طبیعت را از نزدیک ندیده اند سوال باشد که مگر تنگه براق کجاست که این چنین در وصف زیبایی آن سخن گفته می شود؟ در پاسخ به این عزیزان باید گفت: تنگ براق بهشتی زمینی است که درختان سرسبز و گیاهان زیبا به همراه آبی فراوان و به غایت زلال، هوای بسیار دلپذیر و مفرحی را برای آن پدید آورده است. غارهای شکل گرفته در طی مسیر و ستون های آهکی ناشی از چکیدن آب در طول هزاران سال از دیگر جذابیت های استثنائی تنگ براق اقلید است. همچنین میتوان از دریاچه کافتر اقلید و باتلاق گور بهرام اقلید به عنوان دیگر جاذبه های طبیعی این شهرستان یاد کرد.

آبشار تنگ براق اقلید

رودخانه جاری در این تنگه در نهایت به رود خروشان کر پیوسته، در طی مسیر حرکت خود در دره، آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری را پدید می آورد. در زیر بلندترین آبشار این تنگه، حوضچه ای شکل گرفته که اغلب برای شنا مورد استفاده قرار می گیرد. در کف حوضچه آبشار تنگ براق، سنگ های خطرناک و تیزی قرار دارند بنابراین از شیرجه زدن در آب از ارتفاع زیاد خودداری نمایید همچنین عمق آب رودخانه در برخی بخش ها بیشتر بوده سبب فرو رفتن شما در آن می گردد. از دیگر جاذبه های منحصر به فرد این منطقه، دیواره های کوه هاست که با انواع خزه و گیاهان آبزی پوشیده شده، بر جذابیت های تنگه براق شیراز افزوده است.

از دیگر جاهای دیدنی اقلید، آبشار اقلید در تنگ براق است که ارتفاع آن نزدیک به 40 متر بوده، در پایان مسیر خود، وارد حوضچه هایی از آب شده، شکوهی بی پایان را برای آن منطقه پدید آورده است. وجود آب های روان در منطقه و سرچشمه های آن همچون چشمه براق، علاوه بر تامین آب مورد نیاز برای بقا و ادامه حیات گیاهان منطقه، فضایی دلچسب و مفرح را برای شنا و تفریحات آبی گردشگران پدید آورده است.

تصاویر آبشار تنگ براق اقلید شیراز

فاصله شیراز تا تنگ براق

فاصله شیراز تا تنگ براق تقریبا 190 کیلومتر است که حدودا 3 ساعت برای رسیدن به این مکان دیدنی طول خواهد کشید. اما برای دسترسی به آدرس دقیق این گسل عظیم و البته زیبا، باید از استان فارس و شهر شیراز به سمت اقلید رفته سپس پس از پیمودن هشتاد کیلومتر به سمت سده بروید. حال تا روستای تنگه براق تنها بیست کیلومتر فاصله دارید.

فاصله یاسوج تا تنگ براق

از شهر زیبای یاسوج تا این تنگه، فاصله بسیار نزدیک بوده، برای این منظور از جاده یاسوج به سپیدان 70 کیلومتر را بپیمایید.

فاصله یزد تا تنگه براق

برای رسیدن به این بهشت گمشده از شهر یزد تنها 316 کیلومتر مسافت را باید بپمایید.

فاصله اصفهان تا تنگه براق

از اصفان تا این منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا 353 کیلومتر فاصله می باشد.

امکانات رفاهی تنگ براق اقلید

از امکانات رفاهی تنگ براق اقلید می توان به مکان هایی مناسب برای نشستن و تفریح گردشگران و همچنین سرویس های بهداشتی آن اشاره کرد. همواره گردشگران در فصل بهار مخصوصا ایام نوروز و همچنین در فصل تابستان ، تنگ براق را به دلیل هوای مطبوع و دل پذیر برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب می کنند. در طول مسیر تنگ براق از شیراز شاهد جوشش چشمه های متعددی بوده، زیبایی چشم نواز طبیعت شما را مجذوب و مسحور خویش می نماید.

یکی از نکات جذاب در رابطه با تنگ براق استان فارس وجود یک سنگ نوشته تاریخی چند صد ساله است که از دوران ساسانی به یادگار مانده است. این سنگ نوشته که به زبان پهلوی حکاکی شده است به شرح شکار و قدرت نمایی شاپور اول پادشاه ساسانی پرداخته، در نیمه راه تنگه براق شیراز قرار دارد.

آبشار تنگ براق اقلید شیراز - عکس

مسیر رسیدن به تنگ براق اقلید

این تنگه زیبا سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر ایران و جهان به خصوص از استان های مجاور خود می باشد. برای رسیدن به تنگ براق اقلید فارس بهتر است از مسیر دشت زیبای کامفیروز خودتان را به روستای تنگ براق رسانده و با پارک کردن ماشین باقی مسیر را به صورت پیاده ادامه دهید. اگر مسیر رودخانه را پیش رو بگیرید به تنگه اقلید خواهید رسید. با نزدیک تر شدن به تنگه بر میزان سرسبزی مسیر افزوده می شود.

 اگر امکان سفر به این مکان توریستی بی نظیر را ندارید، حتما عکس تنگه براق را ببینید تا پی به عظمت خلقت پروردگار ببرید.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

تنگ براق اقلید کجاست
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
ممنونم ازشما بابت راهنمای کامل وزیباتون
فواد براتی
فواد براتی ۱۴۰۰/۰۴/۲۳
سلام دوست عزیز ممنون از نظر زیباتون.