header

تنگ براق، جادوی طبیعت در اقلید

توضیحات

تنگ براق برای طبیعت گردان نامی آشناست. تنگه ای زیبا در نزدیکی روستای تاریخی براق که در 20 کیلومتری شهر سده و 90 کیلومتری شهر اقلید قرار گرفته است. این تنگه که در واقع شکاف بین دو کوه است با انبوه درختان زیبا آراسته شده است و رودخانه ای پرآب از میانه آن جاری است. ارتفاع دیواره های کوه در دو طرف این تنگه زیبا گاهی به بیش از 300 متر می رسد و همین امر سبب می شود تا از تابش نور خورشید در فصول گرم سال در امان بمانید. همین علت سبب شده تا تنگه داراب آب و هوایی به مراتب معتدل تر باشد و گردشگران بسیاری در فصول گرم سال خودشان را به این تنگه بسیار زیبا برسانند. در طول مسیر حرکت در تنگه شاهد جوشش چشمه های متعددی خواهید بود.

عمق آب رودخانه نیز در برخی بخش ها بیشتر است و سبب می شود تا در آب فرو روید. غارهای شکل گرفته در طی مسیر و ستون های آهکی ناشی از چکیدن آب در طول هزاران سال از دیگر جذابیت های این تنگه استثنایی است. رودخانه جاری در این تنگه در نهایت به رود خروشان کر می پیوندد اما در طی مسیر حرکت خود در دره آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری را پدید می آورد. در زیر بلندترین آبشار این تنگه حوضچه ای شکل گرفته که اقلب برای شنا مورد استفاده قرار می گیرد. در کف این حوضچه سنگ های خطرناک و تیزی قرار دارند بنابرای از شیرجه زدن در آب از ارتفاع زیاد خودداری نمایید. پوشانده شده دیواره کوه با انواع خزه ها و گیاهان آبزی نیز بر جذابیت های تنگه افزوده است.

یکی از نکات جذاب در ررابطه با این تنگه وجود یک سنگ نوشته تاریخی چند صد ساله است که از دوران ساسانی به یادگار مانده است. این سنگ نوشته که به زبان پهلوی حکاکی شده است به شرح شکار و قدرت نمایی شاپور اول پادشاه ساسانی پرداخته است و درست در نیمه راه تنگه قرار دارد. برای رسیدن به این تنگه زیبا بهتر است از مسیر دشت زیبای کامفیروز خودتان را به روستای تنگه براق رسانده و با پارک کردن ماشین باقی مسیر را به صورت پیاده ادامه دهید. اگر مسیر رودخانه را پیش رو بگیرید به تنگه خواهید رسید. با نزدیک تر شدن به تنگه بر میزان سرسبزی مسیر افزوده می شود. این تنگه در فصل بهار و تابستان مملو از حضور گردشگران است اما در فصل زمستان به دلیل برودت هوا و یخبندان برای مبتدی ها قابل دسترسی نیست.

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه