header

باتلاق گوربهرام اقلید

توضیحات

بهرام گور نام یکی از پادشاهان افسانه ای و تاریخی سلسله ساسانیان است. وی علاقه و مهارت خاصی در شکار حیوانات بخصوص گورخر داشته است. گورخر حیوانی چابک و سریع بوده که در مناطق شوره زار و بیابانی زندگی می کرده است. از آنجا که بهرام ساسانی نیز بسیار سریع و چابک بوده و به شکار در مناطق بیابانی علاقمند ب.ده است به بهرام گور شهرت می یابد. در بسیاری از اشعار شاعران ایرانی و متون قدیمی از این پادشاه ساسانی و افسانه هایش سخن گفته شده است. بر طبق این افسانه ها مرگ بهرام پس از بیست و سه سال حکومت در یکی از همین شوره زارها و در یک باتلاق یا مرداب و در جریان یک شکار اتفاق افتاده است.

بر طبق افسانه ها بهرام که در تعقیب یک آهو بوده است در شوره زار با اسب به حرکت در می آید و ناگهان پای اسب در باتلاقی فرو می رود. هرچه اسب دست و پا می زند بیشتر در آب فرو می رود و در نهایت بهرام ناپدید می شود. مردم اسب وی را از باتلاق بیرون می کشند اما هر چه تلاش می کنند نمی توانند بهرام را در باتلاق پیدا کنند. این افسانه اما سبب شده تا بسیاری از سرزمین های بیابانی و شورخ زارهای سرزمین فارس و سایر استان های همجوار به نام بهرام گور یا گور بهرام خواهنده شود. یکی از این مناطق تالابی زیبا و کوچک در 55 کیلومتری شهر اقلید و 170 کیلومتری شیراز است. این تالاب در بین مردم به گور بهرام شهره است و در نزدیکی روستای تاریخی آسپاس قرار گرفته است. برخی بر این باورند که بهرام در همین باتلاق ناپدید شده است.

اگر مسیر جاده شیراز به یاسوج را پیش رو بگیرید به روستای آسپاس می رسید. باتلاق در نزدیکی این روستا و در دره ای موسوم به بهاران قرار گرفته است. این دره برای سالیان دراز شکارگام پادشاهان باستانی ساکن در فارس بوده است. در این دره چشمه های متعددی از دل زمین می جوشند. در اطراف یکی از همین چشمه ها باتلاقی زیبا پدید آمده است که به نام گور بهرام شناخته می شود. جوشش چشمه و حرکت آب های سطحی به سمت این چشمه سبب شده تا این باتلاق یا تالاب کوچک شکل بگیرد. اطراف این تالاب را درختان زیبایی احاطه کرده اند و در درون آن نیز گیاهان مختلف همانند نی زارها روییده اند. این تالاب هم اکنون یکی از شصت منطقه نمونه گردشگری استان فارس و یکی از جاذبه های طبیعی زیبای شهرستان اقلید است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟