header

تنگ تیزاب

فاصله از مرکز استان 126.5 ک.م فاصله از شهرستان سپیدان 26.7 ک.م فاصله از شهر اردکان فارس 26.7 ک.م

آدرس

(فارس - سپیدان - اردکان فارس)


استان فارس، شهرستان سپیدان، 28 کیلومتری شهر اردکان فارس، جاده سپیدان به یاسوج

در میان تفرجگاه های متعدد استان فارس تنگ تیزاب یکی از  زیباترین جلوه های طبیعت در استان فارس است. این تفرجگاه زیبا و استثنایی در 28 کیلومتری شهر اردکان فارس در شهرستان سپیدان قرار گرفته است. اگر جاده اردکان به یاسوج را پیش رو بگیرید در طول مسیر تابلوهای منتهی به تنگ تیزاب را خواهید دید. منطقه ای کوهپایه ای با پوشش جنگلی زیبا و رودخانه ای زیبا و خروشان که عامل اصلی حیات و سرسبزی این تنگ زیباست و با آب و هوای خنک و کوهستانی خود یکی از جذاب ترین مقاصد طبیعت گردی در استان فارس است. وجود درختان بلند بنه، گردو، بلوط، بادام کوهی و درختان کهنسال بید بر زیبایی هر چه بیشتر این دره زیبا افزوده است.

رودخانه دائمی تنگ تیزاب در اصل از آب دو چشمه حاصل از آب شدن برف های انباشته در بلندی های سپیدان و یاسوج سرچشمه گرفته و شاخه ای از رودخانه پرآب بشار است که از درون تنگ تیزاب عبور می کند. این دو چشمه پس از طی مسافتی به یکدیگر متصل شده و چشم انداز زیبایی را در قلب یک رودخانه به وجود می آورند. عبور رودخانه از بلندای صخره ها  با ایجاد آبشارهایی کوچک و چشم نواز همراه است که بر زیبایی مسیر حرکت رودخانه می افزاید. این رودخانه که طبیعتا دارای آب شیرین است یکی از منابع اصلی آبیاری زمین ها و باغات کشاورزی در مسیر خود است و آب آن کاملا قابل شرب است. یکی دیگر از مسیرهای منتهی به این دره سرسبز و چشم نواز مسیر جاده کوهستانی سپیدان به ممسنی است.

 این دره زیبا از اوایل فصل بهار تا آخرین ماه های فصل پاییز یکی از پرطرفدارترین تفرجگاه های منطقه است. در فصل بهار رویش انواع گل های وحشی و سایر گیاهان  زیبایی منطقه را دو چندان می کند. در سال های اخیر امکاناتی در ابتدای این دره برای اقامت گردشگران مهیا شده است. راه دسترسی آسفالته، نصب آلاچیق،  برپایی چادرها، سرویس بهداشتی و ایحاد سکوهایی برای نصب چادر مسافرتی  و کمپ زدن از جمله امکانات موجود در نزدیکی تنگ تیزاب است. رودخانه جاری در این تنگ یکی از مقاصد مناسب برای ماهیگیری است و اگر چوب ماهی گیری تان را به همراه داشته باشید حتما یک ماهی خوب صید خواهید کرد. چند تفرجگاه نیز در نزدیکی این تنگ قرار دارند که می توانید برای اقامت شبانه به آن ها مراجعه کنید. پردیس گردشگری تیزاب، تفرجگاه هلال احمر و استراحتگاه رفاه از جمله مراکز اقامتی نزدیک به تنگ تیزاب سپیدان است که می توانید روی آن ها حساب کنید. برخی از این استراحتگاه ها مجهز به رستوران های بین راهی و سوپرمارکت نیز هستند.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

تنگ تیزاب

امتیاز کاربران به :

تنگ تیزاب

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)