header

آبشار عیش آباد مرند

توضیحات

آبشار عیش آباد مرند

روستای عیش آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان مرند، در استان آذربایجان شرقی است و با جذابیت‌های طبیعی بسیار زیبای خود، از مقاصد طبیعت‌گردی به شمار می‌رود.

آبشار عیش آباد یکی از آبشارهای فصلی و زیبای استان آذربایجان شرقی و از جاهای دیدنی مرند است. این آبشار در روستایی به همین نام در شهرستان مرند قرار گرفته است. اغلب روستاهای اطراف شهر مرند از طبیعت کوهستانی و سرسبزی برخوردارند. در این میان روستای عیش آباد یکی از زیباترین و سرسبز ترین روستاهای شهر مرند است که در میان مردم به "ایش اوبا" شناخته می شود.

این جاذبه را از دست ندهید:  بندر شرفخانه ارومیه 

روستای عیش آباد

جاده ای خاکی با نمایی کوهستانی شما را به ورودی روستا خواهد رساند. روستا در دامنه کوههای میشو ودره ای سرسبز قرار گرفته و چشم انداز بسیار زیبایی دارد. در دو طرف دره باغات روستاییان قرار گرفته است که از جمله محصولات آن می توان به گیلاس، سیب و زردآلو اشاره کرد. ضخره ها و کوه های بلند روستا را احاط کرده اند.

آبشار عیش آباد مرند - روستای عیش آباد

این روستا دارای آب و هوایی مطبوع و چشم اندازهای زیبایی است که با بافت سنتی خود چشم هر بیننده ای را خیره می کند. در ورودی روستا مزارع وسیعی از گل های آفتابگردان به چشم می خورد که بسیار زیبا و چشم نواز است. یک رودخانه نیز از نزدیکی روستا وباغات آن عبور می کند که در فصل بهار و بر اثر آب شدن برف های ارتفاعات و همچنین بارشهای بهاری بسیار پرآب است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روستای شانجان شبستر

مسیر روستای عیش آباد

روستای عیش آباد در 20 کیلومتری شهر مرند قرار گرفته و از جاده تبریز-صوفیان- مرند به راحتی قابل دسترسی است. برای رسیدن به روستای عیش آباد جاده تبریز-صوفیان را پیش رو گرفته پس از رسیدن به سه راهی مرند تابلوی روستای انامق را خواهید دید. با پشت سر گذاشتن روستا انامق و سپس محمود آباد تابلوی روستای عیش آباد را خواهید یافت.

با حرکت در خلاف جهت رودخانه و با عبور از میان باغات و گاهی گذر از میانه رودخانه و پشت سر گذاشتن صخره ها و دشت های زیبا به آبشار عیش آباد خواهید رسید. اگر قصد عبور از رودخانه را نداشته باشید و یا در فصول پرآب امکان عبور از رودخانه مهیا نباشد باید از مسیرهای کوهستانی و صخره ای خود را به آبشار برسانید. این آبشار 15 متری که از بلندای صخره ها بر روی تخته سنگهای بزرگ فرود می آید در انتها تشکیل یک آبگیر کوچک را می دهد و سپس در قالب یک رودخانه در میان مسیری سنگلاخی جاری می شود. آبشار فصلی است و اوج پرآب و زیبایی آن در فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه است. در باقی فصول آب آبشار آنقدر کم می شود که با یک آب باریکه می ماند. این آبشار از جمله جاذبه های طبیعی مرند به شمار می رود.

تصاویر آبشار عیش آباد مرند - روستای عیش آباد

 

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روستای الماس شبستر

 بر بلندای آبشار درختچه ها و گیاهان و گلهای وحشی قرار گرفته اما اطراف آبشار کاملا سنگلاخ است و توسط صخره های بلند و تخته سنگ ها احاطه شده است. در اطراف آبشار هیچ امکانات رفاهی قرار ندارد و اگر قصد خرید و یا استفاده از سرویس بهداشتی را داشته باشید باید سری به روستاهای اطراف مرند بزنید. همچنین  آبشار پیربالا نیز در نزدیکی آبشار عیش آباد قرار دارد.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟