header

بندر شرفخانه ارومیه

توضیحات

بندر شرفخانه کجاست

بزرگترین بندر دریاچه ارومیه که از جاهای دیدنی شبستر شمرده می شود در استان آذربایجان غربی و در فاصله 20 کیلومتری شبستر واقع شده است. این بندر بزرگ ، بندر شرفخانه ارومیه نامیده می­شود از یک سو مشرف به دریاچه ارومیه و از سویی دیگر محصور به کوه­های زیبا و سرسبز میشو است و 90 کیلومتری با تبریز فاصله دارد. بندر شرفخانه که نام  اصلی اش شورابخانه بوده، بندری زیبا است که روزگاری پرآب ترین بندر دریاچه بوده اما متاسفانه خشکسالی چند دهه اخیر دریاچه ارومیه در آن کاملا هویداست. اطراف این بندر مجموعه­ ای از باغ های گیلاس، زردآلو، بادام، سیب و...و مزارع وسیع کشت حبوبات است که مناظر زیبایی را خلق می­کند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روستای شانجان شبستر

این بندر کوتاه­ ترین مسیر بین دو آذربایجان شرقی و غربی است و در مسیر ترانزیتی تبریز، ارومیه  ترکیه قرار گرفته است. تا قبل از خشک شدن دریاچه ارومیه این بندر با قایق های تفریحی مسافرین را در دریاچه جابجا می کرد اما اکنون تنها چند آبگیر و تالاب کوچک در این بندر به چشم می خورد و امکان قایقرانی میسر نیست. آثار کمپ های ساحلی و قایق ها در این بندر که روزگاری بسیار پرطرفدار بوده، به چشم می خورد. خشکسالی سبب شده تا این بندر در ابتدا یک نمک زار وسیع به نظر بیاید چرا پایین آمدن سطح آب سبب بالا رفتن غلظت نمک آن شده است. همچنین ما به گردشگرانی که از بندر شرفخانه دیدن میکنند دیدن آبشار سرکند دیزج شبستر را پیشنهاد می کنیم.

بندر شرفخانه ارومیه

نمک و لجن بندر شرفخانه خاصیت های درمانی بسیاری در زمینه بیماری های پوستی و رماتیسم داشته و از این جهت هنوز هم به عنوان یک مقصد درمانی مورد توجه است البته در چند دهه گذشته به دلیل پرآبی از استقبال بیشتری برخوردار بوده است. در بندر شرفخانه اسکله ای قرار دارد که تال نامیده می شود و از اواخر دوران قاجار به یادگار مانده و چیزی در حدود 95 سال پیش دارای ایستگاه های هواشناسی و ایستگاه تلگراف بوده است. موقعیت استراتژیک این بندر سبب شد تا روس ها انبار غله خود را در این شهر بسازند و هنوز هم این بندر به داشتن انبارهای وسیع کالا شهره است. بندر شرفخانه با قرار گرفتن در مسیر پرتردد تبریز، ارومیه و ترکیه هنوز هم بسیار مورد توجه است.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟