header

بندر شرفخانه، قدیمی ترین بندر دریاچه ارومیه

فاصله از مرکز استان 91.6 ک.م فاصله از شهرستان شبستر 25.5 ک.م فاصله از شهر شرفخانه 2.9 ک.م

آدرس

(آذربایجان شرقی - شبستر - شرفخانه)


استان آذربایجان شرقی، شهرستان شبستر، 90 کیلومتری تبریز شهر شرفخانه، خیابان ساحل

بزرگترین بندر دریاچه ارومیه که در استان آذربایجان غربی واقع شده، در استان آذربایجان شرقی و در 20 کیلومتری شبستر قرار دارد. این بندر که شرفخانه نامیده می­شود از یک سو مشرف به دریاچه ارومیه و از سویی دیگر محصور به کوه­های زیبا و سرسبز میشو است و 90 کیلومتری با تبریز فاصله دارد. شرفخانه که نام  اصلی اش شورابخانه بوده، بندری زیبا است که روزگاری پرآب ترین بندر دریاچه بوده اما متاسفانه خشکسالی چند دهه اخیر دریاچه ارومیه در آن کاملا هویداست. اطراف این بندر مجموعه­ ای از باغ های گیلاس، زردآلو، بادام، سیب و...و مزارع وسیع کشت حبوبات است که مناظر زیبایی را خلق می­کند.

این بندر کوتاه­ ترین مسیر بین دو آذربایجان شرقی و غربی است و در مسیر ترانزیتی تبریز، ارومیه  ترکیه قرار گرفته است. تا قبل از خشک شدن دریاچه ارومیه این بندر با قایق های تفریحی مسافرین را در دریاچه جابجا می کرد اما اکنون تنها چند آبگیر و تالاب کوچک در این بندر به چشم می خورد و امکان قایقرانی میسر نیست. آثار کمپ های ساحلی و قایق ها در این بندر که روزگاری بسیار پرطرفدار بوده، به چشم می خورد. خشکسالی سبب شده تا این بندر در ابتدا یک نمک زار وسیع به نظر بیاید چرا پایین آمدن سطح آب سبب بالا رفتن غلظت نمک آن شده است.

نمک و لجن بندر شرفخانه خاصیت های درمانی بسیاری در زمینه بیماری های پوستی و رماتیسم داشته و از این جهت هنوز هم به عنوان یک مقصد درمانی مورد توجه است البته در چند دهه گذشته به دلیل پرآبی از استقبال بیشتری برخوردار بوده است. در بندر شرفخانه اسکله ای قرار دارد که تال نامیده می شود و از اواخر دوران قاجار به یادگار مانده و چیزی در حدود 95 سال پیش دارای ایستگاه های هواشناسی و ایستگاه تلگراف بوده است. موقعیت استراتژیک این بندر سبب شد تا روس ها انبار غله خود را در این شهر بسازند و هنوز هم این بندر به داشتن انبارهای وسیع کالا شهره است. بندر شرفخانه با قرار گرفتن در مسیر پرتردد تبریز، ارومیه و ترکیه هنوز هم بسیار مورد توجه است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

بندر شرفخانه، قدیمی ترین بندر دریاچه ارومیه

امتیاز کاربران به :

بندر شرفخانه، قدیمی ترین بندر دریاچه ارومیه

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)