header

آبشار پیربالا

توضیحات

آبشار پیربالا مرند

آبشار پیربالا مرند در روستای زیبای پلکانی در دامنه کوه میشو در نزدیکی شهرستان مرند تبریز است. روستایی باصفا و خوش آب و هوا که در  نزدیکی دهانه دو رودخانه واقع شده است.

آبشار پیربالا یکی از آبشارهای زیبای استان آذربایجان شرقی و از جمله جاهای دیدنی مرند است که در 88 کیلومتری تبریز و در شهرستان مرند واقع شده است. آبشار پیربالا در روستای پیربالا مرند قرار گرفته است. با عبور از جاده کمربندی مرند و پشت سر گذاشتن روستاهای انامق، محبوب آباد و عیش آباد به روستای پیر بالا خواهید رسید. روستای پیربالا در دامنه کوههای میشو و در میان دره ای سرسبز قرار گرفته است. روستا مملو از باغات گردو و زردآلو است که چشم انداز بسیار زیبایی را خلق کرده اند. یک رودخانه پر آب نیز از نزدیکی روستا عبور می کند که راهنمای اصلی برای رسیدن به آبشار است.

این جاذبه نزدیک را از دست  ندهید : آبشار عیش آباد مرند

 

آبشار و روستای پیربالا مرند

جاذبه های آبشار پیربالا مرند

 آبشار در حدود 18 کیلومتری روستا قرار گرفته و با چیزی در حدود دو ساعت پیاده روی  در میان صخره ها آبشار را خواهید یافت. برای رسیدن به آبشار ساده ترین مسیر حرکت در خلاف جهت رودخانه است. رودخانه از میان باغات سرسبز روستا گذشته و مسیری کم و بیش سنگلاخی دارد. در فصول پربارش همانند بهار و با آب شدن برف های ارتفاعات رودخانه نیز پرآب می شود و احتمال خیس شدن نیز وجود دارد. حجم آب رودخانه در ماه اردیبهشت افزایش یافته و عبور از آن را کمی مشکل می کند. رودخانه از مسیری پر پیچ و خم در میان صخره ها و درختان عبور کرده و در مرحله بعدی وارد دره ای سرسبز می شود.

منطقه توریستی پیربالا

در مسیر رودخانه به سمت آبشار علاوه بر درختان و دره های سرسبز چشمه های متعددی نیز قرار دارد که بر زیبایی مسیر افزوده است. با اتمام دره کم کم به آبشار نزدیک می شوید اما به دلیل طبیعت کوهستانی و وجود صخره های بلند امکان دیدن آبشار از دور دست مهیا نیست. با گذر از صخره ها و یک دالان نه چندان عریض، آبشار زیبای پیربالا را خواهید دید که چیزی در حدود 10 متر ارتفاع دارد. در فصل تابستان آبشار رمق چندانی ندارد، اما در فصل بهار بسیار زیبا و دیدنی و پرآب است و در فصل زمستان نیز آبشار تقریبا یخ می بندد. در انتهای آبشار آبگیری کوچک شکل گرفته و در نهایت آبشار در قالب یک رودخانه به مسیر خود ادامه می دهد.

عکس آبشار و روستای پیربالا مرند

در کنار آبشار هیچ امکانات رفاهی برای اقامت وجود ندارد و اگر قصد خرید مواد خوراکی و یا استفاده از سرویس بهداشتی را داشته باشید باید به روستای پیر بالا مراجعه کنید. آبشار عیش آباد نیز در نزدیکی آبشار پیر بالا قرار دارد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

آبشار پیربالا
کاربر مهمان ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
خیلی جالب ووصف خوب منطقه پیرامونی آبشار جایی برای انشا اضافی باقی نمی ماند
zahramortazavi@gmail.com
zahramortazavi@gmail.com ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
ممنون از نظر شما..