جمهوری اسلامی ایران طبق آمارهای اعلام شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی از لحاظ جاذبه‌های طبیعی در رتبه پنجم و از نظر جاذبه‌های تاریخی در رتبه دهم کشورهای دنیا قرار دارد؛ اما متأسفانه در بهره‌گیری از این منابع، سهم کمتر از یک دهم درصد کل درآمدهای گردشگری جهان را به خود اختصاص داده است.

 

جایگاه صنعت گردشگری

 

به گفته گردشگری 724، صنعت گردشگری پس از صنایع نفت و خودروسازی در رتبه سوم درآمدزاترین صنایع در دنیا قرار دارد. فرصتی که ایران علیرغم برخورداری از تمدن و تاریخ کهن، تنوع طبیعی چهار فصل و آداب، رسوم و سنن اسلامی و باستانی به دلیل تکیه بر صنعت نفت در طی سال‌های متمادی کمترین بهره را از آن برده است.

صنعت گردشگری علیرغم آنکه در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمد‌های ارزی نقش دارد؛ صنعتی پاک و در عین حال اشتغال‌زا است؛ به طوری که طبق آمارهای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سال 2013، 255 میلیون نفر در سراسر دنیا در صنعت گردشگری شاغل شده‌اند و در سال 2011 گردشگران در جهان یک هزار و دویست میلیارد دلار خرج کرده‌اند که درآمد روزانه این صنعت برابر 3.4 میلیارد دلار می‌باشد. همچنین، در سال 2007 حدود 903 میلیون نفر جهانگرد در بازار جهانی گردشگری جابجا شده‌اند. به عنوان مثال، کشور فرانسه به تنهایی در سال 2005 پذیرای بیش از 76 میلیون گردشگر بوده است. درآمد حاصل از مجموع سفرهای گردشگری کشورهای جهان در این سال حدود 856 میلیارد دلار بوده است.

 

جایگاه صنعت گردشگری

 

به گفته گردشگری 724، بررسی ها نشان می‌دهد سهم کشورهای اروپایی از بازار جهانی جهانگردی در سال 2007، 53.6 درصد، کشورهای آمریکایی 15.8 درصد، آسیا و اقیانوسیه 20.4 درصد، خاورمیانه 5.3 درصد و کشورهای آفریقایی 4.9 درصد بوده است. در این میان، کشور ما با قدمت تاریخی چندین هزار ساله و با وجود داشتن جاذبه‌های بی‌شمار فرهنگی و طبیعی گردشگری که به لحاظ منابع جذب جهانگرد در رده 10 کشور برتر دنیا قرار گرفته، دارای سهم اندکی در بازار جهانی می‌باشد.