جاهای تفریحی بیرجند

جاهای تفریحی بیرجند با تنوعی که دارد مورد پسند تمامی مردم قرار گرفته است این جاهای دیدنی بیرجند که شامل طبیعت زیبا، آبشارها، مناطق دیدنی بیرجند، اماکن تفریحی بیرجند می شوند بیرجند را به یکی از قطب های توریستی تبدیل کرده است.

 

روستاهای زیبای بیرجند

روستای گیوک

آبشار گیوک از جاهای تفریحی بیرجند در روستای گیوک هست که از دل صخره ها به بیرون می ریزد و در تابستان ها به خاطر خنکی دلچسبی که محیط اطرافش می دهد به یکی از جاهای تفریحی بیرجند تبدیل شده است.

جاهای تفریحی بیرجند

روستای اسفهرود

یکی از جاهای تفریحی بیرجندروستای زیبای اسفهرود هست که در 15 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند واقع شده است . این روستای زیبا که از مکان های دیدنی بیرجند به شمار می رود در بین رشته کوه های باقران قرار دارد و از آب و هوای خنکی برخوردار است و به خاطر هوای مطلوب و دلچسبی که دارد در بهار و تابستان مقصد اکثر گردشگران می باشد.

 

روستای غیوگ

 

روستای غیوگ یکی دیگر از جاهای تفریحی بیرجند می باشد که در 30 کیلومتری شهر بیرجند واقع شده است. روستای زیبای غیوگ که یکی از اماکن دیدنی بیرجند به شمار می رود نام خود را از قنات 300 متری به نام غوی گرفته است این قنات که از دل سنگ ها به بیرون می ریزد موجب سرسبزی این روستا شده است و به یمن آن باغات آلبالو، الو، انجیر، خیار و گوجه به وجود آمده است و مسافرانی که قصد سفر به این روستای زیبا را داشته باشند می توانند علاوه بر لذت بردن از طبیعت جذاب روستای غیوگ با خریداری محصولات باغداری از میوه های درجه یک این روستا بهره ببرند.

 

روستای نوفرست

از جاهای دیدنی بیرجند می توان به روستای نوفرست اشاره کرد. روستای نوفرست یکی از با قدمت ترین روستاهای خراسان جنوبی است که طبق اسناد کشف شده. دیرینگی آن به زمان ساسانیان باز می گردد و در کنار طبیعت محصورکننده روستا در زمره یکی از جاهای تفریحی بیرجند قرار گرفته است. در روستای نوفرست حدود 300 کتیبه کشف شده است که مربوط به دوران قبل تاریخ  تا اواخر عصر اسلامی هست این سنگ نگاره ها که شامل حکومت های ساسانی، شکانی و پهلوی می شوند نشان می دهند از دیرباز روستای نوفرست یکی از جاهای تفریحی بیرجند بوده است.

 

روستای میریک

روستای میریک که در شهرستان بیرجند قرار گرفته است از مکان های تفریحی بیرجند به شمار می رود که در بین گردشگران بسیار طرفدار دارد. این روستا که از آب و هوای کوهستانی برخوردار است در بهار و تابستان به یکی از جاهای تفریحی بیرجند تبدیل می شود و خانواده های زیادی برای تفریح و بازدید به این روستا می آیند.

 

روستای چاج

از جاهای تفریحی بیرجند روستای چاج هست که در 21 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند قرار دارد. این روستای زیبا که سراسر با دیوارهای خشتی پوشیده شده است تعدادی قنات دارد که تامین کننده آب زمین های کشاورزی هستند. روستای چاج که فضای نوستالژی دارد در زمره مناطق دیدنی بیرجند قرار گرفته است و در شش ماه اول سال مورد استقبال گردشگران زیادی قرار می گیرد.

 

روستای حصار سنگی

برای اینکه با یکی از مکان های دیدنی بیرجند آشنا شوید بهتر است سری به روستای حصار سنگی بزنید. این روستا که در دامنه کوه واقع شده است قلعه ای دارد که قدمت آن در حدود 400 سال می باشد همچنین در مجاورت قلعه قنات و قبرستانی نیز وجود دارد که  دیرینگی آن ها به صدها سال قبل باز می گردد . طبیعت زیبا در کنار اماکن تاریخی ، روستای حصار سنگی را به یکی از جاهای تفریحی بیرجند تبدیل کرده است که مورد توجه طبیعت دوستان و باستان شناسان قرار گرفته است.

 

روستای زرگ

از جاهای تفریحی بیرجند روستای زیبای زرگ است که در 12 کیلومتری جنوب شهر بیرجند قرار دارد. این روستا که در دامنه کوه واقع شده است یکی از مسیرهای کوهنوردی می باشد و معمولا در شش ماه اول سال به یکی از مقاصد کوهنوردان تبدیل می شود. آنچه که روستای زرگ را به یکی از اماکن دیدنی بیرجند تبدیل کرده است وجود درخت کهن سالی به قدمت 750 سال هست که در زمره جاهای تفریحی بیرجند گردشگران زیادی برای دیدن این درخت و لذت بردن از سرسبزی اطراف آن به روستای زرگ می روند.

 

روستای خراشاد

روستای خراشاد که یکی از مکان های تفریحی بیرجند هست متعلق به دوره ی  پیش از اسلام می باشد وجاهای تاریخی بیرجند همچون قبرستان زرتشتیان، قلعه، برج، حمام قدیمی و آسیاب بادی در این روستا وجود دارد که آن را به یکی از جاهای دیدنی بیرجند تبدیل کرده است.

 

روستای گاراز

روستای گاراز با قدمت 1400 سال در کنار آثار به جای مانده از آن دوران به یکی از جاهای تفریحی بیرجند تبدیل شده است . این آثار به جای مانده که شامل کتابخانه، قلعه قدیمی، مکتب خانه و راه آب می شود روستای گاراز را به یکی از مناطق دیدنی بیرجند تبدیل کرده است.

 

روستای شهرستانک

برای اینکه با یکی دیگر از جاهای تفریحی بیرجند آشنا شوید حتما به روستای شهرستانک بروید و از چشمه آب ترش بی نظیری که به بیرون سرازیر می شود دیدن کنید.

 

روستای مولید

از جاهای تفریحی بیرجند می توان به روستای مولید اشاره کرد. این روستا که در زمینه گردشگری نقش به سزایی گذاشته است اثر تاریخی به نام برج چشمه مولید دارد که به دوران صفوی باز می گردد و در کنار طبیعت زیبا و درختان تنومند روستای مولید یکی از جاهای تفریحی بیرجند محسوب می شود.

 

روستای بهلگرد

روستای بهلگرد که در 16 کیلومتری بیرجند قرار دارد با داشتن باغی زیبا به نام باغ بهلگرد که مربوط به دوران قاجار می شود به یکی از جاهای تفریحی بیرجند تبدیل شده است. این باغ زیبا که در زمان حکومت شوکت الملک ساخته شده است در بهار و تابستان مورد توجه سران حکومت قرار می گیرد و از آن زمان به یکی از جاهای تفریحی بیرجند در شش ماه اول سال تبدیل می شود.

جاهای تفریحی بیرجند

روستای خنگ

یکی از روستاهایی که از مقاصد گردشگری به شمار می رود روستای خنگ هست که با داشتن آب و هوای مطلوب یکی از جاهای تفریحی بیرجند به شمار می رود

گردشگری724 در این مقاله به معرفی جاهای تفریحی بیرجند پرداخته است تا شما را در یک روز شاد راهنما باشد و شما می توانید برای تفریح کردن به روستاهای زیبای بیرجند بروید تا در کنار خانواده نهایت لذت را ببرید و نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

منابع:

www.destinationiran.com/visit-birjand-tourist-attractions.htm

/www.travelwithmehdi.com/7-places-to-visit-when-you-are-in-birjand-iran