میان کتل شیراز یکی از تفرجگاه ها و گردشگاه­های اصلی استان فارس است که در شهرستان شیراز واقع شده است. این منطقه حفاظت شده در  18 کیلومتری جنوب غربی منطقه حفاظت شده دشت ارژن قرار گرفته و دارای طبیعتی کوهستانی  و جنگلی  با آب و هوایی مطبوع و معتدل است که چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد و گردشگران و مسافرین بسیاری را به سوی خود می کشد. برای رسیدن به این گردشگاه معروف و زیبا کافی است جاده قدیم شیراز به کازرون را پیش رو بگیرید تا خودتان را به میان کتل برسانید. این منطقه حفاظت شده محل پرورش و حفاظت از گوزن زرد ایرانی است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! دشت ارژن کجاست؟

 

گردشگاه میان کتل شیراز

اطراف گردشگاه میان کتل را ارتفاعاتی در بر گرفته اند که در اضلاع شمال غربی، شمال و شمال شرقی قرار گرفته اند و در فصول سرد سال کاملا برفگیر هستند. ضلع شمالی این منطقه حفاظت شده مشرف به جنگلی از انبوه درختان بلوط است که زیستگاه اصلی گوزن زرد ایرانی را تشکیل می دهد. چشم انداز زیبای این درختان بلوط متراکم هر دیده ای را مجذوب خود می کند. گردشگاه میان کتل  در واقع یک تپه شیب دار با شیب ملایم است که به سمت جنگل درختان بلوط مشرف است و در میان جنگل های میان بند قرار گرفته است. اگر به سمت جنوبی این منطقه حفاظت شده حرکت کنید منطقه حفاظت شده و جنگلی برم را نیز خواهید دید.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! دریاچه هفت برم شیراز

آب و هوای سرد و کوهستانی ارتفاعات اگرچه بر گردشگاه میان کتل نیز تاثیر می گذارد اما این منطقه زیبا در اغلب فصول سال دارای آب و هوایی مناسب و مطبوع است و در تمامی فصول قابل دسترسی است. این منطقه حفاظت شده سال ها قبل زیر مجموعه منطقه حفاظت شده دشت ارژن و پریشان بود اما حالا به صورت مجزا مدیریت می شود. برای رسیدن به تفرجگاه زیبا می توانید از جاده مستقیم دشت ارژن و کازرون نیز خودتان را به میان کتل برسانید. مسیر رسیدن به این منطقه جاده ای خاکی با طول 14 کیلومتر است. در نزدیکی گردشگاه میان کتل یک کاروانسرای تاریخی نیر وجود دارد که با همین نام شناخته می شود و از دوره صفویان به یادگار مانده است.

گردشگاه میان کتل شیراز