header

دریاچه های هفت برم

فاصله از مرکز استان 110.3 ک.م فاصله از شهرستان کازرون 31.9 ک.م فاصله از شهر کازرون 31.9 ک.م

آدرس

(فارس - کازرون - کازرون)


استان فارس، شهرستان کازرون، 55 کیلومتری غرب شیراز، 22 کیلومتری جاده شیراز- کازرون

گردشگاه هفت برم و دریاچه های آن یکی از تفرجگاه های اطراف شهر شیراز است که در فاصله 55 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. برم در زبان فارسی پهلوی به معنای تالاب و یا آبگیر کوچک است. در گذشته های دور این منطقه دارای هفت آبگیر و یا برکه کوچک بوده است که علت اصلی نامگذاری این منطقه بوده است. با گذر زمان و بر اثر ساخت و سازهای غیر اصولی، فرسایش خاک و برداشت­های غیرمجاز تعدادی از این برکه ها دچار کاهش سطح آبی شده­اند. امروزه تنها سه برکه از این هفت برکه به صورت دائمی در منطقه هفت برم باقی مانده است. از میان برکه ها چهار برکه نیز بر اثر بارندگیهای فصول پرباران به صورت فصلی ایجاد می شود ولی در فصول گرم سال برکه ها خشک می شود.

 منطقه برم در نزدیکی منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان و در ضلع جنوبی منطقه حفاظت شده میان کتل قرار گرفته است. این برکه ها دارای آب شیرین هستند. آب این برکه ها از محل نزولات جوی و همچنین جوشش چشمه های منطقه تامین می شود. اطراف برکه ها با پوشش گیاهی همانند نیزارها، علف حصیری، جگن، کارا، لویی و علف هفت بند پوشیده شده است که علاوه بر ایجاد چشم انداز زیبا سبب شده تا در کنار شیرینی آب این برم ها پرندگان مهاجر و دائمی نیز در این برم ها به چشم بخورند. وجود تپه ماهورها نیز بر زیباییی هر چه بیشتر منطقه هفت برم افزوده و سبب شده تا گردشگران بسیاری از شهرهای مختلف همجوار با منطقه برم نظیر شیراز و کازرون خودشان را به این منطقه گردشگری برسانند.

برای دستیابی به این تفرجگاه زیبا می توانید از جاده اصلی شیراز به کازرون وارد مسیر خاکی شده و پس از طی 12 کیلومتر خودتان را به منطقه هفت برم برسانید. این منطقه در فصول سرد سال دارای آب و هوای سرد و نفسگیر است اما در فصول بهار و تابستان به دلیل آب و هوای مطبوع و نسبتا خنک یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری در اطراف شهر شیراز است. ماهیگیری در برکه های دائمی هفت برم یکی از تفریحات رایج در منطقه است. ماهی سوف و ماهی کپور دو گونه ­ای است که به وفور در این برکه ها یافت می شود. باید توجه داشته باشید امکانات رفاهی خاصی در نزدیکی این منطقه گردشگری موجود نیست.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

دریاچه های هفت برم

امتیاز کاربران به :

دریاچه های هفت برم

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)