header

دریاچه هفت برم شیراز

توضیحات

 هفت برم شیراز

استان فارس مملو از مناطق زیبا، ییلاقی و خوش آب و هوا بوده که سالانه خیل عظیم مشتاقان به طبیعت و ایرانگردی را ، به سوی خویش فرا می خواند. تفرجگاه هفت برم و دریاچه های آن یکی از مهم ترین جاهای دیدنی کازرون است که در فاصله 55 کیلومتری شیراز قرار گرفته است.

برم در زبان فارسی پهلوی به معنای تالاب و یا آبگیر کوچک است. در گذشته های دور این منطقه دارای هفت آبگیر و یا برکه کوچک بوده است که علت اصلی نامگذاری این منطقه بوده است. با گذر زمان و بر اثر ساخت و سازهای غیر اصولی، فرسایش خاک و برداشت­های غیرمجاز تعدادی از این برکه ها دچار کاهش سطح آبی شده ­اند.

امروزه تنها سه برکه از این هفت برکه، به صورت دائمی در منطقه هفت برم باقی مانده است. از میان برکه ها چهار برکه نیز بر اثر بارندگی های فصول پرباران به صورت فصلی ایجاد می شود ولی در فصول گرم سال برکه ها خشک می شوند. 

این جاذبه ی نزدیک را از دست ندهید: قره چمن شیراز

دریاچه هفت برم

 منطقه هفت برم در نزدیکی منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان و در ضلع جنوبی منطقه حفاظت شده میان کتل قرار گرفته است. برکه های این منطقه، دارای آب شیرین بوده، آب آنها از محل نزولات جوی و همچنین جوشش چشمه های منطقه تامین می شود.

اطراف برکه ها با پوشش گیاهی همچون: نیزارها، علف حصیری، جگن، کارا، لویی و علف هفت بند پوشیده شده است که علاوه بر ایجاد چشم انداز زیبا سبب شده تا در کنار شیرینی آب برکه ها، پرندگان مهاجر و دائمی نیز در این مکان مشاهده شوند. وجود تپه ماهورها نیز بر زیباییی هر چه بیشتر منطقه هفت برم افزوده و سبب شده تا گردشگران بسیاری از شهرهای مختلف همجوار با منطقه برم، نظیر شیراز و کازرون خودشان را به این منطقه گردشگری که یکی از جاهای تفریحی کازرون است، برسانند.

           هفت برم                   

منطقه هفت برم

برای دستیابی به این تفرجگاه زیبا می توانید از جاده اصلی شیراز به کازرون وارد مسیر خاکی شده و پس از طی 12 کیلومتر خودتان را به منطقه هفت برم برسانید.

هواشناسی هفت برم

این منطقه در فصول سرد سال دارای آب و هوای سرد و نفسگیر است اما در فصول بهار و تابستان به دلیل آب و هوای مطبوع و نسبتا خنک یکی از پرطرفدارترین جاذبه های طبیعی کازرون و همچنین شیراز می باشد.

ماهیگیری در هفت برم شیراز

ماهیگیری در برکه های دائمی هفت برم یکی از تفریحات رایج در منطقه است. ماهی سوف و ماهی کپور دو گونه ­ای است که به وفور در این برکه ها یافت می شود.

باید توجه داشته باشید که امکانات رفاهی خاصی در نزدیکی منطقه گردشگری هفت برم موجود نیست.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟