header

دشت برم کازرون

توضیحات

دشت برم کازرون یکی از زیباترین جلوه های آفرینش در شهر کازرون استان فارس است. این دشت وسیع که میانگین ارتفاعش از سطح دریا از 1500 متر آغاز شده و به 2400 متر از سطح دریا می رسد در مجاورت گردشگاه میان کنل و منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده میان کتل به طور کامل در داخل دشت برم واقع شده است از این رو به راحتی می توانید گوزن های زرد ایرانی را نیز در دشت برم ببینید. دشت برم در فاصله 20 کیلومتری غرب شهرکازرون و در بخش کوهمره  قرار گرفته و اگر مسیر جاده جدید کازرون به شیراز را پیش رو بگیرید به راحتی به این دشت زیبا و بسیار سرسبز خواهید رسید.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! دشت ارژن کجاست

این دشت وسیع به طور کلی در امتداد رشته کوه های زاگرس جنوب غربی قرار گرفته و دارای آب و هوایی مطبوع و دلپذیر است. دشت برم در دهستان برم و در مجاورت روستایی با نام برم قرار گرفته است و در زمره آخرین جنگ های موجود در دامنه پهناور زاگرس جنوبی محسوب می شود. این دشت وسیع دارای جنگلی انبوه و متراکم از درختان بلوط است که چشم انداز بسیار زیبایی را به وجود آورده اند. علاوه بر بلوط و جنگل های وسیع آن می توانید درختانی همچون زالزالک، ارژن و کیالک را نیز به وفور در این منطقه ببینید. جنگل های برم علاوه بر زیبایی های وصف ناپذیرشان یکی از مهم ترین عوامل معتدل کردن هوای منطقه جنوبی کشور محسوب می شوند و از این حیث دارای ارزش زیست محیطی بسیار بالایی هستند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! دریاچه هفت برم شیراز

از طرفی وجود جاندارانی همچون گوزن زرد ایرانی، خرس، قوچ، آهو، شیر ایرانی، سنجاب و کبک نیز در این دشت زندگی می کنند که بر اهمیت آن می افزاید. بخش عمده ای از حیات تالاب های مهم و کلیدی ارژن و پریشان نیز وابسته به حضور این جنگل هاست. همه این دلایل دست به دست هم می دهند تا این جنگل های بلوط و این دشت گسترده و بسیار زیبا به یکی از مهم ترین ذخایر زیستی ایران مبدل شده و در زمره مناطق حفاظت شده قرار بگیرد. دشت برم در فصل بهار به بهشتی بی بدیل مبدل می شود. انبوه دشت های آراسته به گل های شقایق در کنار درختان بلوط و هوای مطبوع بهاره دشت برم را به بهشتی چشم نواز مبدل می کند. نرگس زارهای دشت برم نیز یکی از چشم نوازترین جلوه های خلقت هستند که در فصل بهار دامن دشت برم را می آرایند. کاروانسرای سنگی میان کتل که از دوره صفویه به یادگار مانده است نیز از جاذبه های تاریخی این دشت کم نظیر و زیباست.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟