header

دشت برم کازرون

فاصله از مرکز استان 110.3 ک.م فاصله از شهرستان کازرون 31.9 ک.م فاصله از شهر کازرون 31.9 ک.م

آدرس

(فارس - کازرون - کازرون)


استان فارس، 30 کیلومتری شهر کازرون

دشت برم کازرون یکی از زیباترین جلوه های آفرینش در شهر کازرون استان فارس است. این دشت وسیع که میانگین ارتفاعش از سطح دریا از 1500 متر آغاز شده و به 2400 متر از سطح دریا می رسد در مجاورت گردشگاه میان کنل و منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده میان کتل به طور کامل در داخل دشت برم واقع شده است از این رو به راحتی می توانید گوزن های زرد ایرانی را نیز در دشت برم ببینید. دشت برم در فاصله 20 کیلومتری غرب شهرکازرون و در بخش کوهمره  قرار گرفته و اگر مسیر جاده جدید کازرون به شیراز را پیش رو بگیرید به راحتی به این دشت زیبا و بسیار سرسبز خواهید رسید.

این دشت وسیع به طور کلی در امتداد رشته کوه های زاگرس جنوب غربی قرار گرفته و دارای آب و هوایی مطبوع و دلپذیر است. دشت برم در دهستان برم و در مجاورت روستایی با نام برم قرار گرفته است و در زمره آخرین جنگ های موجود در دامنه پهناور زاگرس جنوبی محسوب می شود. این دشت وسیع دارای جنگلی انبوه و متراکم از درختان بلوط است که چشم انداز بسیار زیبایی را به وجود آورده اند. علاوه بر بلوط و جنگل های وسیع آن می توانید درختانی همچون زالزالک، ارژن و کیالک را نیز به وفور در این منطقه ببینید. جنگل های برم علاوه بر زیبایی های وصف ناپذیرشان یکی از مهم ترین عوامل معتدل کردن هوای منطقه جنوبی کشور محسوب می شوند و از این حیث دارای ارزش زیست محیطی بسیار بالایی هستند.

از طرفی وجود جاندارانی همچون گوزن زرد ایرانی، خرس، قوچ، آهو، شیر ایرانی، سنجاب و کبک نیز در این دشت زندگی می کنند که بر اهمیت آن می افزاید. بخش عمده ای از حیات تالاب های مهم و کلیدی ارژن و پریشان نیز وابسته به حضور این جنگل هاست. همه این دلایل دست به دست هم می دهند تا این جنگل های بلوط و این دشت گسترده و بسیار زیبا به یکی از مهم ترین ذخایر زیستی ایران مبدل شده و در زمره مناطق حفاظت شده قرار بگیرد. دشت برم در فصل بهار به بهشتی بی بدیل مبدل می شود. انبوه دشت های آراسته به گل های شقایق در کنار درختان بلوط و هوای مطبوع بهاره دشت برم را به بهشتی چشم نواز مبدل می کند. نرگس زارهای دشت برم نیز یکی از چشم نوازترین جلوه های خلقت هستند که در فصل بهار دامن دشت برم را می آرایند. کاروانسرای سنگی میان کتل که از دوره صفویه به یادگار مانده است نیز از جاذبه های تاریخی این دشت کم نظیر و زیباست.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

دشت برم کازرون

امتیاز کاربران به :

دشت برم کازرون

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)