header

کاخ صاحبقرانیه

توضیحات

مجموعه کاخ های نیاوران که در میدان نیاوران قرار گرفته است در ابتدا یک نیزار وسیع بوده است که توسط فتحعلی شاه قاجار به عنوان یک محل ییلاقی خوش آب و هوا انتخاب میشود. این نیزار تبدیل به باغی زیبا می شود و چند عمارت کوچک نیز در درون آن ساخته می شود. در زمان برخی شاهان قاجار نیز این باغ گسترش می یابد و عمارت ها و کاخ هایی به آن اضافه می شود.

این جاذبه ی نزدیک را از دست ندهید: کاخ نیاوران

 دستور ساخت کاخ صاحبقرانیه را، ناصر الدین شاه صادر کرد. باغی که این کاخ درونش بنا نهاد شد، توسط فتحعلی شاه ساخته شد. اوایل زمین این باغ نی زاری بیش نبود، بعد ها که باغ را ساختند، اسم آن را باغ نی آوران گذاشتند، تا به مرور چرخید و اسمش به منطقه نیاوران مشهور شد . بعد ترها ناصر الدین شاه این کاخ را  محلی برای  ییلاق خود ساخت، که البته ماهیت دیگری هم داشت،. و حرمسرای وی بود.


 

این کاخ در دوران قاجار یعنی سال 1229 ه. ش، در دو طبقه ساخته شد. درون کاخ بخش های از جمله، شاه نشین و کرسی خانه، حمام، تالار آئینه، 40- 50   خانه  که هر کدام شامل چهار اتاق دیگر بود بنا شد.  نحوه استفاده از این همه خانه  به این  صورت بود که هر کدام به یک زن ناصر الدین شاه تعلق داشت. در طبقه زیر زمین این عمارت حوضخانه ای بود که قسمتی از حرمسرای  کاخ محسوب می شد.
اسم کاخ را صاحبقرانیه نامیدن، آن هم به این منظور که در آن دوران هر سی سال یک قرن محسوب می شد. وقتی ناصرالدین شاه به سی و یکمین دوران سلطنتش رسید، خودش را صاحب قرانیه یا به معنی کسی که یک قرن را طی کرده نامید. بر همین اساس اسم کاخ صاحبقرانیه شد.  
اما روزگار بر حکومتش وفا نکرد و آن همه جاه و جلال کاخ هم نتوانست او را نگه دارد. تا جای که تالار آئینه این عمارت ییلاقی در زمان مظفر الدین شاه به پایان رسید. و وی قسمتی از حرمسرا را خراب کرد. و خود ناصرالدین شاه حتی تکمیل عمارت را هم ندید. در زمان مظفرالدین شاه در این کاخ اتفاق بزرگی افتاد و فرمان مشروطیت( تشکیل مجلس شورای ملی )صادر شد. 
بعد از انقراض حکومت قاجار، حکومت پهلوی روی کار آمد، و بعد از بازسازی کاخ، قرار شد عروسی محمد رضا شاه پهلوی و فوزیه هم در این عمارت صورت پذیرد. ولی آن سال، سرمایی شدید شد، و مراسم در جای دیگری برگزار گردید. بعد ها که فرح پهلوی روی کار آمد، اولین تغییرات اساسی را اعمال کرد، که مهم ترین آن خراب کردن اطراف حوضخانه بود. به جای اتاقهای اطراف حوضخانه مبلمانی قرار دادن، و در آن مکان مراسمات غیر رسمی پهلوی را ترتیب می دادن. تا جای که دفتر کار رضا شاه در این کاخ قرار گرفت، و حتی تصمیمات جنگی هم در این کاخ بود چرا که شیشه ها ضد گلوله و ضد آلوستیک بودند . جنس درها و پنجره ها از چوب ارس، با شیشه های رنگی که زیبایی کاخ را دو چندان می کرد بود . اما اگر اسم این کاخ اگر برایتان آشنا نیست، به حتم آن را دیده اید، چرا که سریال های چون قهوه تلخ، میرزا کوچک خان جنگلی، سینمایی های چون شازده احتجاب، سلطان صاحب قران، دلشدگان، کمال‌ الملک در این کاخ فیلم برداری شده است.
متاسفانه فعلا نمی توانید این کاخ را ببینید چرا که در حال مرمت آن هستند، ولی اگر زمانی بدست آوردید حتما به آن سر بزنید، دیدن مکان های که جاه و جلالش بر هیچکس وفا نکرد خالی از لطف نیست. 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟