header

کاخ سبز یا بهشت کلکسیون اشیاء قیمتی

توضیحات

کاخ سبز یا کاخ شهوند کاخی است، که در زیبایی بی همتا و بی نظیر است. این کاخ در سال 1307  متعلق به رضاخان بود. و با چنان زیبایی در بنا و وسایل ساخته شده است که چشم ها را به خود محصور می کند.  
کاخ سبز در قسمت شمال غربی کاخ سعد آباد قرار دارد، بنای قبلی این مکان متعلق به شخصی به نام علیخان بود که بعد از آن رضا خان آنجا را خرید و کاخ سبز را ساخت. بر این اساس تپه ای که کاخ روی آن قرار دارد به نام تپه علیخان نام دارد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: کاخ موزه ملت


ساخت کاخ سبز از سال 1301 تا 1307  به مدت هفت سال زمان برد.

مساحت زمینی که کاخ روی آن قرار دارد  1203 متر مربع است و توسط معمار معروفی به نام  میرزا جعفر کاشی طراحی و ساخت شده است. این کاخ از سنگهای سبز کمیاب معدن خمسه و و زنجان و سنگ مرمر خراسان در نمای بیرونی آن ساخته شده است، ملات سنگ ها را از سرب ساختند، تا در مقابل سرما و گرما انقباض و انبساط پیدا کند. آنقدر نمایی بیرونی کاخ زیباست که در گذشته به کاخ سنگ مرمر معروف بود، و بعد از اتمام کار به کاخ شهوند معرف شد، و بعد از انقلاب به خاطره سنگهای سبز نمای کاخ نام کاخ سبز را به خود گرفت.
سردر بیرونی کاخ ترکیبی تلفیقی از نقوش و موتیف های هنر ایرانی و اروپای است. درب اصلی این کاخ از قسمت شمال غرب است ، که به رشته کوه مرتفع البرز باز می شود.
این کاخ در دو طبقه ساخته شده است در طبقه همکف پله های ورودی، تالار آئینه، ناهار خوری، اتاق کار، پذیرایی و اتاق خواب است، و در طبقه زیر زمین آن سالن پذیرایی، دو اتاق خواب، با سرویس و سالن ناهاری است. تذهیب دیوارهای این کاخ اثر استاد حسین بهزاد است و خاتم کاری ها اثر کار گروهی استاد صنیع خاتم است.
اما مهمترین قسمت تزئینات داخلی کاخ است. همانطور که گفته شد این کاخ دارای تالاری به اسم آئینه است، که زیباترین قسمت این کاخ می باشد، تالاری تمام آئینه با گلهای گچی تزئین شده، و بر کف آن فرشی 70 متری بافت مشهد قرار دارد، در وسط این تالار مبلمان کوسن دوزی شده زمان قاجار است و در کنار تالار میز کاری ساخت کشور فرانسه در قرن 18 میلادی  است. پرده های این قسمت از کاخ نقره فام بود  که از چوب پرده ای منبت کاری شده وصل شده است. مهمترین  زیباترین قسمت تالار به همخوانی طرح وسط فرش با سقف این تالار است.

از این مکان نزدیک هم دیدن کنید : بازار سنتی تجریش تهران


تمام دستگیرهای کاخ از جنس برنز مطلاست. گفته شده که مبلمان و وسایل تزئینی این کاخ توسط فرح دیبا از حراجی  و گالری ها عتیقه  تهیه شده که بدون اسم از صاحب اثر هستند.
تمام اینها گوشه ای کوچک از زیبایی این نگین سبز رنگ است، و نمی توان در توصیف  تمام قسمتها این کاخ حق مطلب را ادا کرد، چرا که هر چه گفته شود باز کم است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟