header

میدان امیر چخماق یزد

توضیحات

میدان امیر چخماق یزد، نماد باستانی ترین شهر ایران

شهرهای باستانی ایران همچون یزد، نمادی تاریخی را که مردم محلی آن شهر به آن افتخار میکنند به عنوان نماد شهر انتخاب می کنند که در این مورد مردم محلی اولین شهر تاریخی ایران میدان امیرچخماق را به این منظور برگزیده اند. این میدان بزرگ که از بزرگترین میدان های شهر به شمار میرود به اهمیت تاریخی، وسعت و وجود مسجدی بزرگ در دامن آن به عنوان محل اصلی اجتماعات شهری مردم دوست داشتنی این شهر تبدیل شده است. همچنین قرار گیری میدان امیرچخماق در اطراف بافت تاریخی به گردشگران این امکان را می دهد تا بتوانند به سایر اماکن گردشگری شهر یزد نیز دسترسی داشته باشند. این میدان مجموعه ای تاریخی به شمار می رود که شامل بناهای بازار، تکیه، دو آب انبار کهن سال، مسجد و یک بقعه شده و می تواند گزینه ای کاملا مناسب برای گردشگری به شمار رود. ساخت این میدان به قرن نهم هجری باز میگردد و ساخت آن توسط امیر جمال الدین چخماق از سرداران و امرای شاهرخ تیموری در زمان تیموریان باز می گردد. 

این جاذبه نزدیک را  از دست ندهید : بازار زرگری یزد

پس از ساخت این بنا در دوران تیموریان، در دوران صفویه بر روی کاروانسراهای این میدان چهارسوق ساخته شد و پس از مدتی به دلیل عقاید مذهبی مردم، رفته رفته قبرهایی در آن ایجاد شد تا کسانی که فوت می کنند را در کنار تکیه این میدان به خاک بسپارند. البته تمامی قبور در زمان پهلوی اول خراب شده و همچنین خیابان کشی اطراف این میدان در زمان وی انجام داده شد تا مردم و گردشگران بتوانند به راحتی از این میدان دیدن کنند.

نزدیکترین افامتگاه به شما : اقامتگاه سنتی پسین یزد

مجموعه تاریخی امیرچخماق یزد شامل مسجد امیرچخماق که قدیمی ترین بنای میدان است و در ضلع جنوبی آن در سال 841 قمری ساخته شد، بازار حاجی قنبر، تکیه امیرچخماق، نخل تاریخی امیرچخماق، بقعه ستی فاطمه (همسر امیرچخماق) که به پاس خدمات وی ساخته شده، آب انبارهای پنج بادگیر و تکیه و مجموعه سهل علی بوده و همه روزه گردشگران بسیاری را به خود جذب مینماید. در کل میتوان گفت که میدان امیرچخماق یزد یکی از بهترین و زیباترین اماکن تاریخی و مذهبی در یزد به شمار می رود که می توان برای خرید سوغات و بازدید از آن زمانی حدود 3 ساعت را در نظر گرفت.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های یزد روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟