روستای لایین کلات کجاست

روستای لایین کلات در فاصله 30 کیلومتری  از شمال شرق کلات نادری و حدود 190 کیلومتری مشهد واقع شده است و دارای رودخانه ای پر آب می باشد که مزارع روستاهای مابین لایین کهنه تا سنگ دیوار را سیراب می کند.در این روستا که از جاذبه های طبیعی کلات است برنج کاری رونق فراوان چرا که در اطرافش مزارع شالیکاری قرار گرفته است. روستای لایین کلات به عطر و کیفیت برنج هایش معروف می باشد. همچنین به این روستا  لقب نگین هزار مسجد داده شده است.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : آبشار نور الی

آب و هوای لایین نو

روستای لایین کلات از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار می باشد و به دلیل وجود آب فراوان در این روستا ، آن را به سرزمینی سرسبز تبدیل نموده است. اوج زیبایی روستا لایین کلات در اردیبهشت هنگام شکفتن شقایق های وحشی می باشد که فرشی از گل های شقایق بر روی زمین گسترده می شود، دیدن این منظره روح هر انسانی را نوازش می کند. در این منطقه روستاهای اطراف کلات با  آب و هوای دلپذیر و تنوع گیاهی بسیار زیاد دیده می شود همچنین روستای ایدلیک کلات، روستای چهچهه چناران مشهد ، بابا رمضان کلات، سنگ دیوار، لایین کهنه و لایین نو وجود دارد که روستای سنگ دیوار در ۵۰۰ متری مرز ایران و ترکمنستان قرار گرفته است.

از این جاذبه تفریحی دیدن کنید : بابا رمضان کلات 

 

روستای لایین کلات

هزار مسجد لایین

از هزار مسجد لایین که همواره مورد توجه گردشگران و اهالی مشهد بوده می توان به عنوان بهشتی زمینی و از جاهای دیدنی کلات یاد کرد. اولین عاملی که گردشگران را به این روستا جذیپ بمی کند وجود رودخانه پر آب و دائمی لایین نو است که از دل کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد. هزار مسجد مهد پهلوانانی همچون اسماعیل کرد و شاعران برجسته خراسانی چون جعفر قلی و همچنین دانشمندانی همچون استاد حاج ذوالفقار جلایر است. یکی از بکر ترین منطق هزار مسجد تفنگ دره کلات است که از 32 آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده است.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم