header

منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان

فاصله از مرکز استان 79.8 ک.م فاصله از شهرستان کازرون 60.5 ک.م فاصله از شهر کازرون 60.5 ک.م

آدرس

(فارس - کازرون - کازرون)


استان فارس، کازرون، 20 کیلومتری کازرون، روستای دشت ارژن

منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان یکی دیگر از مناطق حفاظت شده استان فارس است که در سال 1351 به عنوان پارک ملی معرفی شد اما در سال 1361 با کاهش وسعت پارک ملی ارژن و پریشان این منطقه به عنوان منطقه حفاظت شده و همچنین به عنوان ذخیرگاه زیست کره ارژن و پریشان معرفی شد. این منطقه حفاظت شده در فاصله 20 کیلومتری شهر کازرون و در مجاورت روستای دشت ارژن قرار گرفته است. عبور جاده های مواصلاتی اصلی استان فارس به استان های بوشهر و خوزستان از مجاورت این منطقه حفاظت شده بر اهمیت آن افزوده است. این منطقه حفاظت شده و ارزشمند در فاصله 60 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است.

تالاب پریشان که با نام های مور و فامور نیز شناخته می شود یکمی از تالاب های دائمی منطقه با آب شیرین است که از اهمیت زیست محیطی بالایی برخوردار است. این تالاب که یکی از مقاصد پرندگان مهاجر در فصول سرد سال است از سوی سازمان های جهانی به عنوان ذخیره­ گاه بیوسفر نیز انتخاب شده است. این تالاب از زمان های دور علاوه بر تامبن آب مورد نیاز کشاورزی زمین های اطراف محلی برای صید ماهی های مختلف نیز بوده است.در این منطقه وسیع یک محدوده 6000 هکتاری از جنگل های متراکم بلوط قرار دارد که در سال1357 به عنوان منطقه امن معرفی شده تا از هرگونه خطر دستبرد و تخریب در امان بماند.

در این منطقه گاه آبشارهایی با ارتفاع بیش از 50 متر به چشم می خورد که بسیار چشم نواز است. علاوه بر جنگل های بلوط انبوه درختان سرو کهنسال نیز در این منطقه حفاظت شده وجود دارند که گاه به صورت متراکم به چشم می خورند و در ارتفاعات بالادست منطقه ارژن و پریشان به چشم می خورند. در سال 1360 بر اساس یک طرح ملی  105 هکتار از وسعت این منطقه حفاظت شده برای تکثیر گوزن زرد ایرانی در نظر گرفته شد تا اینکه در سال 1392 اوولین گوساله گوزن زرد ایرانی متولد شد. فلامینگو، اگرت، پلیکان و بوتیمار از جمله پرندگان مهاجری هستند که در صورت پرآب بودن تالاب های این منطقه حفاظت شده در هنگام مهاجرت در آن ها تخم گذاری کرده و جوجه های خود را به دنیا می آورند.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان

امتیاز کاربران به :

منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)