header

روستای ازمیغان طبس

توضیحات

ازمیغان

ازميغان از روستاهاي خاص در کشور است که گردشگران زيادي را متحير خود کرده است چرا که در اين روستا مي توان درخت هاي نخل خرما را در کنار شاليزار ها مشاهده کرد. روستای ازمیغان طبس، با عطر مست کننده بهارنارنج، رقص باد در شالیزارهای برنج در کنار گردشی منحصر به فرد در دل پر رمز و راز کویر است. از شگفتی های منطقه کویری غرب خراسان جنوبی، روستایی در شهرستان طبس، به نام ازمیغان است که از سرسبزی ویژه ای برخوردار بوده، یکی از جاهای دیدنی طبس محسوب می گردد. 

آدرس روستای ازمیغان طبس

براي دسترسي به آدرس روستاي ازميغان طبس با حرکت در مسیر جاده طبس به مشهد بعد از گذراندن فاصله 40 کیلومتری در سمت راست جاده ای آسفالت، با کمک تابلو هاي راهنما در جاده مي توانيد پس از طي اين مسير روستای ازمیغان را با سرسبزي آن در دل کوير از دور مشاهده خواهيد کرد.

اين جاذبه ديدني نزديک را از دست ندهيد : دره کال جني طبس

شگفتی روستای ازمیغان

از شگفتی های ازمیغان به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی طبس، وجود درختان نخل در کنار شالیزار های برنج است. به عبارتی دیگر این منطقه شامل 2 نوع آب و هوای گرم و خشک و هوای گرم و مرطوب است که سازگار با انواع گونه های گیاهی و درختان میوه مختلف است.

بهترین فصل سفر به ازمیغان

با توجه به آب و هوا و طبیعت روستا، هر فصلی از سال برای دیدن آن مناسب است؛ در بهار عطر بهارنارنج و شکوفه های درختان، و در تابستان زیبایی شالیزار ها دیدنی است. علاوه بر این آب و هوای معتدل در پاییز و زمستان، فرصت کویرنوردی را به مسافران می دهد.

روستای ازمیغان طبس

جاذبه های تاریخی و مذهبی روستای ازمیغان

از افتخارات دیگر این روستا وجود امامزاده سیدمحمدبن جعفر طیار، از برادرزادگان امام اول شیعیان است که باعث برکت این روستا می باشد. این امامزاده بر روی بلندی و مشرف به ازمیغان است. قدمت مزار اولیه به زمان ورود اسلام برمی گردد اما بنای آن چندین بار تخریب و مجددا ساخته شده، از جمله در زلزله سال 57 مکان کاملا تخریب و دوباره بازسازی شد. در کنار امامزاده پیکر 4 شهید گمنام به خاک سپرده شده است.

شغل مردم ازمیغان

مردم روستا معمولا به فعالیت های کشاورزی، دامپروری، قالیبافی و پرورش مرغ مشغول هستند؛ گفته شده 30 خانواده از روستا به کشت و کار برنج می پردازندکه در مجموع 15 هکتار زیر کشت برنج است. زمان کشت برنج از اردیبهشت شروع می شود و پس از حدود 2 ماه در اواخر خرداد نشاء برنج را به زمین کشاورزی منتقل می کنند. در نهایت دروکردن و شالی کوبی برنج هم در مهرماه به صورت سنتی انجام می شود.

اين جاذبه ديدني طبس را از دست ندهيد : طاق شاه عباسي طبس

ازمیغان دارای یک رودخانه دائمی است که با احداث بند در بالا و پایین روستا و کانال های انتقال آب، استفاده بهینه از این مایه حیات شده و سبب به بار نشستن درختانی با محصولات متنوع از جمله خرما، انگور، سیب، نارنج، پرتقال، نارنگی، آلو، شلیل، هلو، زردآلو، خرمالو، گلابی، گردو، به، بادام، خیار، جو، برنج، گندم، طالبی، خربزه، هندوانه، درخت کاج، اکالیپتوس، لاله وحشی و گل محمدی شده، این روستا را به یکی از جاهای تفریحی طبس مبدل نموده است.

روستاي ازميغان طبس

امکانات روستای ازمیغان

مسیر ارتباطی آسفالت، پوشش شبکه تلفن همراه، مسجد، سوپرمارکت، برق و تلفن از مهمترین امکانات این روستا می باشد. علاوه بر این مردم خانه های روستایی خود را برای استراحت گردشگران پس از پیاده روی در مسیر آبشار، به صورت اجاره در اختیارشان قرارمی دهند و با غذا های محلی از مسافران پذیرایی می کنند. مقداری از محصولات روستا در خود ازمیغان برای فروش در اختیار مردم قرار گرفته تا سوغات این مکان را که در لیست زیباترین روستاهای اطراف طبس قرار دارد، را به همراه داشته باشند.

در میانه روستا پس از گذشتن از کوچه باغ ها به مسیر رودخانه می رسید؛ با دنبال کردن آب در مسیر مخالف و رد شدن از میان آب و سنگ های کوچک و بزرگ، امکان تفریح و آب بازی در آبشار تخت عروس را خواهید داشت. نشستن روی یک تخته سنگ و فرو کردن پاها در آب، خستگی راه را از تن بیرون می کند.

اين روستاي ديدني طبس را از دست ندهيد : روستاي کريت طبس

وسایل مورد نیاز برای سفر به ازمیغان

به دلیل آفتاب مستقیم که در این منطقه می تابد لازم است کلاه آفتابی، عینک مناسب و کرم ضد آفتاب را همراه خود داشته باشید؛ از همه مهم تر کفش مناسب برای پیاده روی در آب و بالا رفتن از تخته سنگ را فراموش نکنید.

در ابتدای جاده، ورودی برای رفتن به داخل روستا دریافت میشود که این مبلغ برای ماشین های شخصی 10000 تومان و برای اتوبوس 30000 تومان می باشد که متاسفانه خدماتی در قبال این مبلغ ارائه نمی شود.

روستای ازمیغان طبس

سفر خوبي را براي شما آرزومنديم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان جنوبی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟