header

روستای ازمیغان، شگفتی میان کویر

توضیحات

از شگفتی های منطقه کویری غرب خراسان جنوبی، روستایی در شهرستان طبس، به نام ازمیغان  است که از سرسبزی ویژه ای برخوردار می باشد. با حرکت در مسیر جاده طبس به مشهد بعد از گذراندن فاصله 40 کیلومتری در سمت راست جاده ای آسفالت، ما را به روستای دیدنی ازمیغان هدایت می کند.

از شگفتی های ازمیغان وجود درختان نخل در کنار شالیزار های برنج است به عبارتی دیگر این منطقه شامل 2 نوع آب و هوای گرم و خشک و هوای گرم و مرطوب است که سازگار با انواع گونه های گیاهی و درختان میوه مختلف است. با توجه به آب و هوا و طبیعت روستا هر فصلی از سال برای دیدن مناسب است؛ در بهار عطر بهارنارنج و شکوفه های درختان، و در تابستان زیبایی شالیزار ها دیدنی است. علاوه بر این آب و هوای معتدل در پاییز و زمستان، فرصت کویرنوردی را به مسافران می دهد.

از افتخارات دیگر این روستا وجود امامزاده سیدمحمدبن جعفر طیار، از برادرزادگان امام اول شیعیان است که باعث برکت این روستا می باشد. این امامزاده بر روی بلندی و مشرف به ازمیغان است. قدمت مزار اولیه به زمان ورود اسلام برمی گردد اما بنای آن چندین بار تخریب و مجددا ساخته شده، از جمله در زلزله سال 57 مکان کاملا تخریب و دوباره بازسازی شد. در کنار امامزاده پیکر 4 شهید گمنام به خاک سپرده شده است.

مردم روستا معمولا به فعالیت های کشاورزی، دامپروری، قالیبافی و پرورش مرغ مشغول هستند؛ گفته شده 30 خانواده از روستا به کشت و کار برنج می پردازندکه در مجموع 15 هکتار زیر کشت برنج است. زمان کشت برنج از اردیبهشت شروع می شود و پس از حدود 2 ماه در اواخر خرداد نشاء برنج را به زمین کشاورزی منتقل می کنند. در نهایت دروکردن و شالی کوبی برنج هم در مهرماه به صورت سنتی انجام می شود.

ازمیغان دارای یک رودخانه دائمی است که با احداث بند در بالا و پایین روستا و کانال های انتقال آب، استفاده بهینه از این مایه حیات شده و سبب به بار نشستن درختانی با محصولات متنوع از جمله خرما، انگور، سیب، نارنج، پرتقال، نارنگی، آلو، شلیل، هلو، زردآلو، خرمالو، گلابی، گردو، به، بادام، خیار، جو، برنج، گندم، طالبی، خربزه، هندوانه، درخت کاج، اکالیپتوس، لاله وحشی و گل محمدی شده است.

مسیر ارتباطی آسفالت، پوشش شبکه تلفن همراه، مسجد، سوپرمارکت، برق و تلفن از مهمترین امکانات این روستا می باشد. علاوه بر این مردم خانه های روستایی خود را برای استراحت گردشگران پس از پیاده روی در مسیر آبشار، به صورت اجاره در اختیارشان قرارمی دهند و با غذا های محلی از مسافران پذیرایی می کنند. مقداری از محصولات روستا در خود ازمیغان برای فروش در اختیار مردم قرار گرفته تا سوغات روستا را به همراه داشته باشند.

در میانه روستا پس از گذشتن از کوچه باغ ها به مسیر رودخانه می رسید؛ با دنبال کردن آب در مسیر مخالف و رد شدن از میان آب و سنگ های کوچک و بزرگ، تفریح و آب بازی آبشار تخت عروس را خواهید دید. نشستن روی یک تخته سنگ و فرو کردن پاها در آب   خستگی راه را از تن بیرون می کند. به دلیل آفتاب مستقیم که در این منطقه می تابد لازم است کلاه آفتابی، عینک مناسب و کرم ضد آفتاب را همراه خود داشته باشید؛ از همه مهم تر کفش مناسب برای پیاده روی در آب و بالا رفتن از تخته سنگ را فراموش نکنید.

در ابتدای جاده، ورودی برای رفتن به داخل روستا دریافت میشود که این مبلغ برای ماشین های شخصی 10000 تومان و برای اتوبوس 30000 تومان می باشد که متاسفانه خدماتی در قبال این مبلغ ارائه نمی شود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان جنوبی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟