header

کال جنی یا دره جن ها

فاصله از مرکز استان 316.9 ک.م فاصله از شهرستان طبس 43.6 ک.م فاصله از شهر طبس 45 ک.م

آدرس

(خراسان جنوبی - طبس - طبس)


استان خراسان جنوبی، شهرستان طبس، جاده ارتباطی طبس-بشرویه، در نزدیکی روستای ازمیغان، روستای فشاه، کال جنی یا دره جن ها

شهرستان طبس با اینکه در نزدیکی کویر با آب و هوای گرم و خشک واقع شده است اما از نعمت آب برخوردار است وجاذبه های طبیعی زیبایی دارد. یکی از این جاذبه ها که نام عجیبی هم دارد کال جنی (کال به معنای دره) است. این جاذبه با شماره 350 از سال 96 جز آثار طبیعی ملی به شمار می رود.

عوامل مختلفی دست به دست هم داده تا این مکان با این نام شناخته شود که عبارتند از ساختار صخره ها که بر اثر فرسایش شکل خاصی به خود گرفته است؛ صدای وزش باد که در لابه لای صخره ها می پیچد و تغییر پیدا می کند؛ حفره هایی که در دل صخره ها به چشم می آید که اگر داخل آن بروید راهرو مانند است که در دو طرف آن به حالت اتاق حفر شده که آن را به خانه ارواح و جن ها نسبت می دهند در صورتی که این خانه ها متعلق به گبرهای (یکتا پرستان و چله نشینان) آیین زرتشت بوده که با دست کنده شده است؛ در روزهای طوفانی با وزش باد سنگ ریزه ها به سمت پایین پرت می شود که مردم گذشته معتقد بودند جن ها این سنگ ها را پرت می کنند.

کال جنی از یک کال اصلی و چند کال فرعی تشکیل شده است. کال اصلی از نخلستان شروع شده و تا روستای ازمیغان ادامه دارد در واقع عامل ایجاد کننده کال جنی رودخانه ازمیغان است و آب کال از چشمه همین روستا تامین می شود و در مسیر خود، در حوضچه هایی با عمق 1.5 متر جمع شده که فرصت آب تنی را به گردشگران می دهد.

بهترین فصل برای دیدن کال جنی فصل بهار یا پاییز است؛ زیرا در بهار هوا زیاد گرم و در پاییز هوا زیاد سرد نشده وگرمای ملایم خورشید بهترین زمان برای کویر نوردی است. اما گرمای شدید تابستان که تا حدود 50 درجه میرسد و سرمای هوای زمستان مخصوصا در شب آزاردهنده است.

در سفر به خراسان جنوبی دیدن این جاذبه و دیگر جاذبه های طبیعی اطرافش را فراموش نکنید؛ بهتر است تنها به این مکان سفر نکنید و یک راهنما همراه شما باشد زیرا خطر گم شدن وجود دارد. لازم است کفش مناسب پیاده روی، اگر قصد آب تنی دارید یک دست لباس اضافه، دوربین عکاسی برای ثبت لحظه ها و به دلیل آفتاب زیاد کرم ضدآفتاب، عینک مخصوص و... همراه داشته باشید.


نویسنده

این جاذبه توسط Tofighpour ثبت شده است

مشخصات

کال جنی یا دره جن ها

امتیاز کاربران به :

کال جنی یا دره جن ها

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)