header

روستای نخل و نرگس کریت

توضیحات

در نزدیکی طبس(فاصله 20 کیلومتری) در کنار جاده دیهوک – طبس، تابلوی روستای زیبای کریت با عنوان روستای نخل و نرگس به چشم می آید. دهستان نخلستان به مرکزیت روستای کریت از دهستانهای بخش مرکزی شهرستان طبس می باشد.کریت با جمعیت حدود 5000 نفر پرجمعیت ترین روستای دهستان است.  

از این روستا در دوره های تاریخی مختلف با نام های متفاوتی یاد شده است که در مطالب و با عنوان کریت ذکر شده است. کریت برگرفته از کوه رود به معنای مکانی که رود از کوه جاری می شود است. بر همین اساس درصد شیرینی آب قابل توجه است.

موقعیت مکانی روستا به گونه ای است که از شمال به خسرو آباد، از شرق به کوه های شتری، از جنوب به فهالنج و ضلع غربی روستا در همسایگی دشت کویر است. در شهریور ماه سال 1357 با زلزله ای که رخ داد کلیه خانه های روستایی خراب شد که هنوز هم آثار آن در روستا دیده می شود.

با توجه به اینکه روستا از آب فراوان و با کیفیتی برخوردار است کشاورزی رونق ویژه ای دارد اما در کنار آن به دامداری هم می پردازند. زنان روستا هم علاوه بر کمک به همسرشان و خانه داری، قالی بافی هم می کنند. سبزیجات، صیفی جات، مزارع گل نرگس، نخلستان های خرما، انواع میوه ها مانند هندوانه، خربزه، خیار، مرکبات، پسته، مزارع گندم و جو، لوبیا، کنجد، پنبه و ... است.

مسجد قدیمی روستا (با قدمت اوایل قرون اسلامی) ، 2آب انبار که از گذشته هنوز پابرجاست، حمام، منظره زیبای درختان پر ثمر مرغوب خرما و مزارع گل نرگس از دیدنی های روستای کریت است. علاوه بر این ها مهم ترین مکان دیدنی کریت سد معروف آن است؛ سد قوسی کریت با قدمت 1000 ساله قدیمی ترین سد قوسی جهان است که که از سازه پایداری تشکیل شده که حتی زلزله رخ داده هم روی این سد تاثیری نداشته است. سد کریت در فاصله 28 کیلومتری از روستا واقع شده است؛ در سال 1379 با شماره 3523 ثبت فهرست ملی شد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های خراسان جنوبی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

روستای نخل و نرگس کریت
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
سلام به دوستان عزیز روستای کریت یک جای قشنگ و زیباست