دریاچه ارژن یکی از مهم ترین دریاچه های جنوب کشور است که در استان فارس و شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه بخشی از منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان است و از نظر زیست شناسی از اهمیت بالایی برخوردار است. دریاچه ارژن به دلیل شیرین بودن آب خود یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر است. این دریاچه زیبا با وسعت دو هزار هکتاری خود در دشت وسیع پریشان قرار گرفته است و چشم انداز بسیار زیبایی دارد. دریاچه ارژن در طی خشکسالیهای اخیر استان فارس به شدت کم آب شده و بیشتر به یک بیابان شبیه شده بود. به وجود آمدن فروچاله ها بر بستر دریاچه و بلعیدن اندک آب باقی مانده نیز باعث خشکی هر چه بیشتر این دریاچه شده بود.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! چشمه خارگان شیراز

 

دریاچه ارژن

خوشبختانه با بارندگی های اخیر دریاچه جانی دوباره گرفته و از خطر خشکی کامل رهایی یافته است. در میان این دریاچه تالابی قرار دارد که یکی از زیستگا های مهم منطقه پریشان است و از ارزش زیست محیطی بالایی برخوردار است. به همین سبب این دریاچه در فهرست پارک های ملی ایران و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. اطراف دریاچه را در دشت وسیع ارژن گیاهانی همانند نی، جگن، بلوط، داغداغان، بادام کوهی و زالزالک فرا گرفته است که چشم انداز زیبایی را در مجاورت تالاب ودریاچه ارژن پدید آورده است. از پرندگان مهاجر در این تالاب و دریاچه آب شیرین می توان به آنقوت، حواصیل، اردک مرمری، چنگر، اگرتها، فلامینگو و..  اشاره کرد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! دشت ارژن کجاست؟

اگر مسیر جاده اصلی کازرون به شیراز را پیش رو بگیرید در کیلومتر 40 این جاده وارد دشت وسیع ارزن خواهید شد اگر کمی به مسیر ادامه دهید به دریاچه و تالاب ارژن خواهید رسید. در این دشت زیبا رودخانه دالکی، آبشار ارژن و جاذبه های متعدد دیگری نیز به چشم می خورد. نزدیکی دریاچه به مناطق باستانی همانند شهر بیشاپور و غار مشهور بیشاپور سبب  شده تا گردشگران بسیاری از آن بازدید کنند. اطراف دریاچه در فصول گرم سال از آب و هوای معتدلی و مطبوعی برخوردار است اما در فصول سرد سال دارای آب و هوایی سرد است که گاه با بارش برف نیز همراه است و دسترسی به دریاچه را کمی مشکل می کند.

عکس دریاچه ارژن