سوغاتی های استان تهران که به دو دسته خوردنی و صنایع دستی تقسیم می شود در کنار جاذبه های گردشگری، تفریحی ، مذهبی و آثار باستانی این فرصت را به تمامی گردشگران داده است تا علاوه بر لذت از دیدن جاهای دیدنی تهران از خوردنی ها و این آثار هنری بهره ببرند.
استان تهران که  پرجمعیت ترین استان کشور به شمار می رود با وسعت زیادی که دارد به یکی از قطب های مهم توریستی تبدیل شده است که همه روزه از سراسر ایران بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب می کند. این استان که پاییتخت ایران نیز می باشد از صنایع دستی و خوردنی هایی با قدمت بسیار برخوردار است که به عنوان سوغاتی استان تهران شناخته شده است و در بین گردشگران و حتی ساکنین خود تهران بسیار محبوب و پرطرفدار هستند.

1- سیب دماوند

این محصول کشاورزی که در دماوند کشت می شود یکی از اعلاترین سیب ها در سطح کشور به شمار می رود و با داشتن کیفیت و طعم بی نظیر از قیمت بالاتری نسبت به سایر سیب ها برخورداراست.

سیب دماوند سوغات تهران

2- گردو و عسل دماوند

از محصولات دیگر منطقه دماوند عسل و گردو است که در زمره برترین محصولات قرار گرفته اند و به خاطر کیفیت فوق العاده ای که دارند یکی از پرفروش ترین سوغاتی های تهران به شمار می روند.

گردو و عسل دماوند

3- نان گلاج فیروزکوه

این نان که با شیر، آرد، آب، دارچین، تخم مرغ و خمیر مایه پخته می شود از خوردنی های خوشمزه فیروزکوه به شمار می رود و به خاطر طعم فوق العاده ای که دارد علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده است.

نان گلاج فیروزکوه

4- دوغ آبعلی تهران

این دوغ خوش مزه که معمولا در جاده هراز به فروش می رسد مزه ترش بی نظیری دارد که در  ظرف های شیشه ای به بازار ارائه داده می شود . این دوغ که از ماست مخصوص محلی تهیه می شود با دوغ های کارخانه ای متفاوت است به همین دلیل توصیه می شود این دوغ را حتی برای یک بار هم گه شده امتحان کنید تا طعم بی نظیر آن را چشیده باشید.

دوغ آبعلی سوغات تهران

5- سوهان تهران

یکی از سوغاتی های معروف استان تهران سوهان است که در شهر ری تولید می شود و معمولا زائرانی که برای زیارت شاه عبدالعظیم به شهر ری سفر می کنند از سوهان مخصوص این منطقه استقبال می کنند.

سوهان سوغاتی تهران

6- آلوچه و لواشک تهران

دربند تهران که یکی از تفرجگاه های پرطرفدار استان تهران است مملو از خوردنی های ترش و دلچسب است که طی سال های دراز در این منطقه به عنوان سوغاتی محبوب به فروش می رسد.

آلوچه و لواشک تهران

7-کشمش سبز تهران

از خوردنی های اعلای استان تهران کشمش سبز است که در شهریار تهیه می شود. شهریار که از آب و هوای فوق العاده ای برخوردار است منجرب شده است این کشمش ها در بهترین رنگ و طعم به بازار ارائه داده شود تا مورد استقبال گرم گردشگران قرار گیرد.

کشمش سبزسوغاتی  تهران

8- قهوه تهران

از سوغاتی های معروف استان تهران قهوه است که معمولا در سراسر مغازه ها و بازار های تهران به فروش می رسد.

قهوه سوغات تهران

صنایع دستی سوغات تهران

علاوه بر خوردنی های خوشمزه که در سراسر تهران به فروش می رسد صنایع دستی این استان نیز از محبوب ترین های کشور به شمار می رود که از گذشته تا کنون مورد پسند تمامی مردم قرار گرفته است و امروزه این هنرهای دستی در زمره سوغاتی های منحصر به فرد استان تهران قرار گرفته اند که در ادامه مطلب به معرفی تک تک آنها می پردازیم.

9- قالی بافی تهران

از هنرهای دیرینه ای که در استان تهران رواج پیدا کرده است قالی بافی است که در انواع رنگ ها و طرح ها  در مناطق دماوند و شمیرانات بافته می شود.

قالی بافی سوغاتی تهران

10-نقاشی روی چرم تهران

این هنر دیرینه که مربوط به زمان قاجار می شود از مهم ترین مراکز نقاشی روی چرم در کشور به شمار می رود و با تلفیق این هنر در کنار محصولاتی از قبیل لباس و کیف به پرفروش ترین سوغاتی ها در کشور تبدیل شده است.

نقاشی روی چرم تهران

11- جاجیم تهران

از صنایع دستی استان تهران می توان به جاجیم های فیروزکوه اشاره کرد. ساکنین فیروزکوه که اغلب به کار دامپروری مشغول هستند یکی از قطب های مهم تولید پشم در ایران محسوب می شوند که طی فرآیندهایی این پشم ها را به نخ تبدیل می کنند و جاجیم هایی با نقوش و رنگ های زیبا تولید می کنند و به بازار ارائه می دهند.

جاجیم سوغاتی تهران

12- چاپ باتیک تهران

این هنر که همان طراحی بر روی پارچه است با رنگ های طبیعی همچون زردچوبه، روناک، انار و اسپرک در طرح های مختلف بر روی پارچه انجام میگیرد.

چاپ باتیک سوغاتی تهران

13- ظروف سفالی تهران

محصولات سفالی که در استان تهران تهیه می شود از تزئینات زیبایی برخوردار هستند و برای ساخت آن ها از خاک رس استفاده می کنند. این ظروف که در سایز های مختلف و در اشکال گوناگون به بازار ارائه داده می شود پر طرفدارترین سوغاتی تهران محسوب می شوند.

ظروف سفالی سوغاتی تهران


در این مقاله سعی بر آشنایی هر چه بیشتر گردشگران با سوغاتی استان تهران شده است تا علاوه بر لذت بردن از امکانات و تفریحات روز استان تهران با خرید سوغاتی های مخصوص که با سلیقه و هنر ساکنان این شهر عجین شده است نهایت لذت را ببرند. همچنین گردشگری 724 با معرفی و توضیح کامل از تمام جاذبه های استان تهران فرصت مناسبی را به گردشگران داده است تا با تمام جاهای دیدنی تهران به خوبی آشنا شوند.

اگر شماهم در سفر به تهران از پایتخت برای دوستان و آشنایان سوغات تهیه کرده اید تجربه ی خرید خود را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

منبع:

https://www.tappersia.com/category/tehran-souvenirs-handicrafts

https://iranhikers.com/souvenirs/tehran