پارک پردیسان تهران از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود و برای کسانی که قصد یک روز تفریح را در تهران داشته باشند گزینه مناسبی می باشد. پارک پردیسان تهران با وسعت زیاد و امکانات متنوعی که دارد برای تمامی سنین یک روز مفرح را رقم می زند و برای خانواده هایی که به فکر سرگرمی دلبندانشان هستند پارک پردیسان تهران یکی از محبوب ترین جاذبه های تهران محسوب می شود. این پارک در زمان پهلوی زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست ساخته شده بود  و از سال 1396 به بعد تحت مدیریت شهرداری تهران درآمد که از زمان ساخت آن تاکنون بخش های بیشتری به آن اضافه شده است. این پارک که در بهترین نقطه ی شهر تهران قرار دارد  با فضای سبز هزار و هشتصد هکتاری در مجاورت بادهای غربی می باشد که نقش مهمی را در تصفیه و تلطیف هوای شهر تهران به عهده گرفته است و به نام ریه پاییخت شناخته شده است. این بوستان به خاطر مزایای بی شماری که برای تهران دارد از ابتدا مورد توجه مسئولان بوده است و تلاش برای پیشرفت آن از کوشش های بی دریغ در این سال ها بوده است تا پارک پردیسان تهران در سال 1393 به عنوان پارک بدون دخانیات نام گذاری شود.

پارک پردیسان کجاست؟

پارک پردیسان که یکی از قدیمی ترین بوستان های تهران است با وسعت زیادی که دارد در شمال غرب تهران و در منطقه ی 2 شهرداری واقع شده است . از آن جایی که پارک پردیسان تهران از مسیر دسترسی راحتی برخوردار است از شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از جنوب به بزرگراه حکیم و بلوار مرزداران، از شرق به بزرگراه شیخ فضل الله نوری و از غرب به رودخانه پونک محدود می شود.

دیدنی های پارک پردیسان تهران

پارک پردیسان تهران سراسر با فضای سبز پوشیده شده است و همه روزه افراد زیادی برای خوش گذرانی به این  بوستان می روند اما پارک پردیسان از دیدنی های زیادی هم برخوردار است که در مجموع این پارک را در زمره یکی از محبوب ترین جاهای تفریحی تهران قرار داده است.
از دیدنی های پارک پردیسان تهران می توان به باغ وحش پردیسان، موزه تنوع زیستی پردیسان، سینمای محیط زیست، موزه ملی آب، بوستان نهج البلاغه و مدرسه طبیعت اشاره کرد. و در بین تمامی این دیدنی های پارک پردیسان تهران  باغ وحش و موزه پردیسان بیشترین میزان بازدیدرا در گروه های سنی کودک و نوجوان دارند که در ادامه مطلب به معرفی دو بخش مهم آن می پردازیم.

باغ وحش پارک پردیسان تهران:

هدف از ایجاد باغ وحش پردیسان نگه داری و ترمیم و کمک رسانی به حیواناتی است که به خاطر شرایط جغرافیایی و یا قاچاق حیوانات دچار آسیب شده اند و این موضوع به ارزش  باغ وحش پردیسان اضافه کرده است و با تاسیس بخش هایی از قبیل مرکز بازپروری حیات وحش، کلینیک تخصصی حیات وحش و مرکز بازپروری یوز آسیایی سعی در نگهداری و ترمیم حیوانات کرده است تا در صورت بهبود وضع جسمی حیوانات آن ها را به محل زندگیشان باز گردانند اما برای حیواناتی که شرایط بازگردانی وجود ندارد دو بخش بومی و حیات وحش تعبیه شده است تا در صورت نیاز به این مکان ها انتقال داده شوند.

موزه پارک پردیسان تهران :

این موزه که بخش های نمایشگاهی، تحقیقاتی، آموزشی ، خدماتی و کارگاه تاکسیدرمی دارد در سال  1383تاسیس شد و مساحتی در حدود 1800 متر را در بر گرفت. هدف از ایجاد موزه پارک پردیسان تهران جمع آوری مجموعه ای از گونه های گیاهی و جانوری، گونه های کمیاب ایران مانند خروس سیاه، گور ایرانی، هوبره، یوزپلنگ و میش مرغ بوده است که بعد ها بخش هایی نیز برای حیوانات و حشرات تاکسیدرمی ، کانی ها و سنگ ها به این موزه اضافه شده است . موزه پارک پردیسان تهران که محیط آموزشی برای دانش آموزان دارد از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر پذیرای بازدیدهای گروهی و خانوادگی می باشد.

تفریحات پارک پردیسان تهران :

یکی از عواملی که پارک پردیسان تهران را به محبوب ترین پارک ها تبدیل کرده است امکانات تفریحی زیادی است که تقریبا هر گروه سنی می تواند از آن استفاده کند.
از تفریحات پارک پردیسان تهران می توان به مسیرپیاده روی، زمین والیبال، بدمینتون، زمین اسکیت، زمین بادباک بازی، مسیر دوچرخه سواری و مبلمان پارکی اشاره کرد البته در کنار تفریحات پارک پردیسان امکانات رفاهی همچون بوفه، پارکینگ، سرویس بهداشتی، سالن همایش ، سالن نمایش فیلم و سالن اجتماعات نیز وجود دارد که در برگزاری برخی از مراسم ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مسیر پیاده روی پارک پردیسان تهران:

پارک پردیسان تهران مسیر پیاده روی رینگ هفت کیلومتری دارد که برای پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری می باشد. از کاربرد های دیگری که این رینگ دارد انجام ورزش های صبحگاهی را به صورت گروهی فراهم کرده است که همه روزه ورزشکاران زیادی برای ورزش صبحگاهی به پارک پردیسان تهران مراجعه می کنند.

دوچرخه  سواری در پارک پردیسان تهران

 یکی از محبوب ترین ورزش هایی که می توان در پارک پردیسان تهران انجام داد دوچرخه سواری هست که وجود رینگ هفت کیلومتری در کنار مسیر زیبا و سرسبز پارک پردیسان تهران انجام این ورزش را دلچسب می کند. مسیری که برای دوچرخه سواری در پارک پردیسان تهران در نظر گرفته شده است مناسب برای همایش های دوچرخه سواری نیز می باشد به همین دلیل در طول سال می تواند شاهد مسابقات دوچرخه سواری در پارک پردیسان تهران شد.

حیوانات خانگی در پارک پردیسان تهران:

آنچه بوستان پردیسان را نسبت به سایر بوستان ها متفاوت کرده است اختصاص دادن بخش هایی برای حیوانات خانگی می باشد و کسانی که قصد بیرون بردن حیوانات خانگی خود را داشته باشند می توانند آنها رابه بوستان پردیسان بیاورند.

چگونه به پارک پردیسان برویم؟

از آن جایی که پارک پردیسان در کنار بزرگراه ها قرار گرفته است از هر سمت امکان  ورود به پارک را فراهم می کند. برای رفتن به بوستان پردیسان می توان هم از بزرگراه همت و شهرک غرب و هم از بزرگراه حکیم و بلوار مرزداران به سمت پارک رفت این دسترسی راحت  بوستان پردیسان را به یکی از پربازدیدترین پارک ها تبدیل کرده است.

این مقاله راجب پربازدیدترین بوستان تهران یعنی پارک پردیسان است و شما می توانید بعد از تفریح در این بوستان زیبا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

www.baniboom.com/en/attraction/pardisan-park

www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293999-d9866056-Reviews-Pardisan_Park-Tehran_Tehran_Province.html

www.inspirock.com/iran/tehran/pardisan-park-a3374911497