دریاچه تار دماوند از جاهای دیدنی تهران مکانی خنک و دلچسب برای تفریح در تابستان ها می باشد. این دریاچه که در ارتفاعات کوه دماوند قرار دارد در گرم ترین روزهای سال از هوای مطلوب و دلچسب برخوردار است و دریاچه تار دماوند را یکی از محبوب ترین دریاچه ها برای گذراندن اوقات خوش کرده است.

دریاچه تار دماوند کجاست؟

دریاچه تار دماوند که یکی از آثار ملی ایران هست در 15 کیلومتری شرق شهر دماوند در غرب روستای هویر در ارتفاعات کوه دماوند واقع شده است. دریاچه تار دماوند به خاطر اینکه در دامنه کوه قرار گرفته است از آب و هوای خنک و دلچسبی برخوردار است که در تابستان ها به یکی از قطب های اصلی گردشگری مردم تبدیل می شود.
فاصله ی دریاچه تار دماوند با تهران

دریاچه تار دماوند در 112 کیلومتری تهران قرار دارد و فاصله آن با دماوند 30 کیلومتر و با فیروزکوه 62 کیلومتر می باشد. نزدیکی دریاچه تار دماوند با این نقاط فرصت خوبی را به ساکنین این مناطق داده است تا برای لذت بردن در یک روز تابستانی بتوانند از طبیعت دریاچه تار دماوند نهایت لذت را ببرند.

دریاچه تار دماوند
بهترین مسیر برای رفتن به دریاچه تار دماوند

برای رفتن به دریاچه تار دماوند دو مسیر وجود دارد که یکی مستقیم به دریاچه تار دماوند می رسد و دیگری ابتدا به دریاچه هویر و سپس به دریاچه تار میرسد.
مسیر اول که شما را مستقیم به دریاچه تار دماوند می رساند از سمت تهران به جاده فیروزکوه می باشد که در این مسیر باید به سمت  روستای چنار عرب ها حرکت کرد این مسیر 12 کیلومتری کاملا آسفالت و ماشین رو می باشد که شما را به ابتدای جاده معدن می رساند و شما باید این جاده را تا انتها طی کنید تا به یک مسیر خاکی برسید. این مسیر خاکی 20 کیلومتری است و مستقیم به دریاچه ی تار دماوند می رسد.
مسیر دوم که از مسافت بیشتری برخوردار است دیدنی های دیگری هم دارد که یکی از آن ها دریاچه زیبای هویر است. اگر قصد دارید از این مسیر برای رسیدن به دریاچه تار دماوند استفاده کنید باید از سمت تهران به جاده فیروزکوه حرکت کنید و بعد از طی 25 کیلومتر باید به سمت روستای یهر بروید و بعد به سمت روستای مومج و بعد به روستای دهنار و در نهایت به سمت روستای هویر حرکت کنید. بعد از رسیدن به روستای هویر باید در مسیر  یک جاده خاکی 10 کیلومتری حرکت کنید تا به دریاچه هویر برسید و با پرس جو از ساکنین روستا خود را به دریاچه تار دماوند برسانید. لازم به ذکر است که این مسیر از مسیر پیاده روی بیشتری برخوردار است و ممکن برای اکثر مردم دشوار باشد.

برای کوهنوردان حرفه ای مسیر دیگری هم وجود دارد که آن را به دریاچه تار می رساند این مسیر که از روستای جابان و روستای آیینه ورزان شروع می شود تا قله زرین کوه ادامه پیدا می کند و با عبور از گردنه های زرین کوه به کنار دریاچه تار دماوند می رسد. این مسیر فقط برای گروه های کوهنوردی حرفه ای می باشد و به خاطر شیب های زیادی که در مسیر وجود دارد افراد معمولی امکان استفاده از این راه را ندارند.

آب و هوای دریاچه تار دماوند

دریاچه تار دماوند که در ارتفاع 3000متری از سطح دریا قرار دارد آب بسیار خنکی دارد که در زمره آب های شیرین قرار گرفته است. سرچشمه اصلی آب دریاچه تار دماوند چشمه های متعدد موجود در کف دریاچه می باشد و درصد دیگر آب دریاچه توسط ذوب برف کوه های قره داغ، سیاه چال و شاه نشین تامین می شود از سر ریز آب دریاچه تار دماوند رود تار به وجود می آید که در مسیر با رود دیگر ترکیب می شود و به سوی دماوند جاری می شود و بخشی از آب شهر دماوند را تامین می کند.
پوشش گیاهی دریاچه تار دماوند

دریاچه تار دماوند

در اطراف دریاچه تار دماوند هیچ گونه پوشش گیاهی و درختی وجود ندارد و به خاطر فرسایش بیش از حد خاک گیاهان کوهی که در این منطقه رشد می کردند هم بسیار کم یاب شده اند اما به طور کلی در اوایل بهار با بارش های زیادی که صورت می گیرد دامنه کوه ها سرسبز می شود و صحنه های زیبایی را از طبیعت به نمایش می گذارند.
عمق دریاچه تار دماوند چقدر است؟
بر اساس اسناد موجود دریاچه تار دماوند بر اثر زمین زلزله ای بوده است که سدی را در حدود 50 کیلومتر ایجاد کرده است و این سد به محلی برای جمع آوری آب های سطحی تبدیل شده است. عمق دریاچه تار دماوند کلا 50 متر است اما در فصول  کم آب به 40 متر هم می رسد ولی با این حال طول آن در همه شرایط یک کیلومتر می باشد.
در صورت بازدید از دریاچه هویر لازم است بدانید این دریاچه در حدود 400 متر طول و 150 متر عرض دارد  که این دریاچه هم با توجه به میزان بارش دارای عمق متفاوتی می باشد ولی معمولا 15 متر را برای عمق آن در نظر گرفته شده است.
بهترین زمان بازدید از دریاچه تار دماوند چه موقع است؟
 از آن جایی که این دریاچه زیبا از آب و هوای سردی برخوردار است بهترین زمان بازدید از آن از اوایل خرداد است و اگر این دریاچه را برای گذراندن چند شبی در گرمای تابستان انتخاب کرده باشید حتما باید چادر مسافرتی ، مواد غذایی، کفش مناسب، بادگیر و یا کاپشن، آب آشامیدنی، در صورت نیاز دارو، کلاه آفتابی ، کارت شناسایی و... با خود به همراه داشته باشید تا بدون هیچ مشکلی در کنار دریاچه اقامت داشته باشید. باید بدانید که دریاچه در مسیر گذر یگان های حفاظت از محیط زیست و گشت های شبانه است تا امنیت کامل در  کنار این دریاچه برقرار شود و در صورت نیاز به سرویس بهداشتی می توانید ازسرویس های بهداشتی کنار ایستگاه محیط بانی استفاده کنید.
تفریحات دریاچه

دریاچه تار دماوند

در اطراف دریاچه هیچ گونه امکانات تفریحی وجود ندارد و شما می توانید در صورت تمایل  همراه خود قایق بادی بیاورید تا قایق سواری کنید. یکی دیگر از تفریحات این دریاچه ماهیگیری است که باید با هماهنگی محیط بانی انجام شود.
گردشگری 724 در این مقاله به معرفی یکی از جاهای تفریحی تهران پرداخته است و شما می توانید در صورت بازدید از این دریاچه زیبا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

www.itto.org/iran/attraction/tar-havir-lakes-damavand

www.tishineh.com/touritem/1353/Tar-Lake

alibabatrek.com/adventures/tar-havir-lakes