header

امامزاده طاهر (ع)، بنای باشکوه صفوی

توضیحات

اگر بخواهیم به بناهای شاخص و محبوبِ استان البرز بپردازیم، مطمئنا باید به بنای مذهبی و عظیم امامزاده طاهر (ع) در کرج اشاره کنیم. بنایی که متعلق به دوره‌ی پرفروغ صفویه بوده و در آن زمان یکی از زیارت گا‌های اصلی و پرطرفدار ایران به شمار می‌آمده است و این حقیقت تا به امروز نیز پابرجاست. این امامزاده به نام امامزاده حسین اکبر نیز شناخته می‌شود که یکی از نوادگان حضرت علی ابن ابی طالب بوده و در این بنای باشکوه به خاک سپرده شده و آرام گرفته است. این بنای بزرگ دارای گنبدی عظیم و چشم‌نوازی است که مخصوصا در شب هنگام درخشش خیره‌کننده‌ای از خود نشان می‌دهد.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : قلعه صمصام کرج، دژ دفاعی قاجاریه

 

امامزاده طاهر (ع)، بنای باشکوه صفوی

امامزاده طاهر (ع) در مسیر اتوبان کرج – قزوین و در منطقه‌ای پس از پل مهرشهر قرار گرفته است. محوطه‌ی کامل و مساحت این جاذبه‌ی گردشگری و مذهبی حدود شش هکتار است اما لازم به ذکر است که بخشی از این بنا مربوط به دوره‌ی صفویه می‌باشد و بقیه‌ی آن در دوره‌ی معاصر ساخته و در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفته است. اطراف این جاذبه‌ی گردشگری دارای پارک و فضای سبز، صحن، پارک برای کودکان، وضوخانه، قبرستان، آب‌نما و پارکینگ خودرو می‌باشد و می‌توان گفت خدمات کاملی برای بازدیدکنندگان این جاذبه تدارک دیده شده است.

جاذبه ی دیدنی نزدیک به شما : روستای کندر در جاده ی چالوس

علت فرسودگی بنا، ساختمان قدیمیِ بقعه در سال 74 تخریب شده است و به جای آن بنای کاملا جدید و بزرگ ساخته شده است. این بنای تازه ساخته شده دارای ایوان الحاقی، شبستان‌ها، گنبدخانه و دو گلدسته‌ی زیبا و چشم‌نواز می‌شود. مشاهیر نامیِ بسیاری در امامزاده طاهر به خاک سپرده شده‌اند از جمله احمد شاملو، غلامحسین بیگدلی، نعمت‌الله آغاسی، بابک معصومی، دلکس، احمد عبادی، هوشنگ گلشیری، پوران، غزاله علیزاده، پرویز نارنجی‌ها و بسیاری از مشاهیر ِبا استعداد دیگر.

تصویر امامزاده طاهر (ع)، بنای باشکوه صفوی

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های البرز روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟