header

قلعه صمصام، دژ دفاعی قاجاریه

توضیحات

یکی از ارزشمندترین آثاری که از دوره‌ی قاجار به جای مانده است، مربوط به قلعه صمصام می‌شود. قلعه‌ای تاریخی که در استان البرز و شهر کرج واقع شده و از نظر مکانی در ورودی شهر و کنار رودخانه‌ی کرج در ضلع جنوبی خیابان قرار گرفته است. همینطور باید اشاره کنیم که جاده کرج به چالوس نیز در ضلع شرقی قلعه‌ی صمصام قرار گرفته است و این نشان‌دهنده‌ی موقعیت استراتژیک این قلعه و همین اهمیت آن در دوره‌ی قاجار و حتی امروزه است.

با اینکه نشان‌های تخریب را می‌توان در گوشه و کنار قلعه‌ی صمصام دید اما بخش بزرگی از این قلعه‌ی تاریخی هنوز پابرجاست و نشان‌دهنده‌ی تاکتیک‌های نظامی و دفاعی جذابی که در آن دوره در ساخت آن به کار رفته است، می‌باشد. این بنا از یک حیاط مرکزی بزرگ و همینطور تعدادی اتاق که به مخروبه تبدیل شده‌اند می‌باشد. نکته‌ی مهم چهار برج در هر گوشه‌ی آن می‌باشد که حالا فقط دو عدد از آنها در قسمت شمالی آن باقی مانده‌اند و شرایط محیطی و انسانی باعث تخریب دو برج دیگر شده‌اند.

قلعه‌ی صمصام از جنس سنگ، ملات، ساروج و البته آجر است و از نظر معماری در ساخت آن از طرح دژهای جلگه‌ایِ چهارگوشه الهام گرفته شده است. این قلعه تفاوت زیادی با قلعه‌هایی از نظر استحکاماتی دارد و همانطور که گفتیم، بیشتر برای اهداف نظامی و دفاعی بنا شده است. همینطور مساحت این قلعه هزار و صد و بیست و دو متر مربع می‌باشد و می‌توان در هنگام بازدید از آن به گوشه و کنار آن سرک کشید و نکات جذابی را از معماری دوره‌ی قاجار کشف نمود.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های البرز روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟