قلعه صمصام کرج، دژ دفاعی قاجاریه

یکی از ارزشمندترین آثاری که از دوره‌ی قاجار به جای مانده است، مربوط به قلعه صمصام کرج می‌شود. قلعه‌ای تاریخی که در استان البرز و شهر کرج واقع شده و از نظر مکانی در ورودی شهر و کنار رودخانه‌ی کرج در ضلع جنوبی خیابان قرار گرفته است. باید اشاره کنیم که قلعه ای نیز به همین نام در شهرکرد قرار دارد با عنوان قلعه صمصام السلطنه شهر کرد که یکی از مهم ترین آثار استان چهار محال و بختیاری است.

 جاده کرج به چالوس نیز در ضلع شرقی قلعه‌ی صمصام قرار گرفته است و این نشان‌دهنده‌ی موقعیت استراتژیک این قلعه و همین اهمیت آن در دوره‌ی قاجار و حتی امروزه است.این بنای تاریخی امروزه به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی کرج شناخته می‌شود.

این جاذبه تفریحی نزدیک را از دست ندهید : دهکده آبی پارس تهران 

 

عکس قلعه صمصام کرج

وضعیت کنونی قلعه صمصام

با اینکه نشان‌های تخریب را می‌توان در گوشه و کنار قلعه‌ی صمصام دید اما بخش بزرگی از این قلعه‌ی تاریخی هنوز پابرجاست و نشان‌دهنده‌ی تاکتیک‌های نظامی و دفاعی جذابی که در آن دوره در ساخت آن به کار رفته است، می‌باشد. این بنا از یک حیاط مرکزی بزرگ و همینطور تعدادی اتاق که به مخروبه تبدیل شده‌اند می‌باشد. نکته‌ی مهم چهار برج در هر گوشه‌ی آن می‌باشد که حالا فقط دو عدد از آنها در قسمت شمالی آن باقی مانده‌اند و شرایط محیطی و انسانی باعث تخریب دو برج دیگر شده‌اند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید! روستای کندر کرج

 

تصاویر قلعه صمصام کرج

معماری قلعه صمصام کرج

قلعه‌ی صمصام از جنس سنگ، ملات، ساروج و البته آجر است و از نظر معماری در ساخت آن از طرح دژهای جلگه‌ایِ چهارگوشه الهام گرفته شده است. این قلعه تفاوت زیادی با قلعه‌هایی از نظر استحکاماتی دارد و همانطور که گفتیم، بیشتر برای اهداف نظامی و دفاعی بنا شده است. همینطور مساحت این قلعه هزار و صد و بیست و دو متر مربع می‌باشد و از جمله قدیمی ترین جاهای تاریخی کرج می باشد و می‌توان در هنگام بازدید از آن به گوشه و کنار آن سرک کشید و نکات جذابی را از معماری دوره‌ی قاجار کشف نمود.