header

گهواره دید شیراز

توضیحات

گهواره دید کجاست

گهواره دید یک مکان دیدنی دور از هیاهوی شهر است که با نام های مختلفی از جمله: گهبانه دید، گنبد عضد، گهواره زید، گهواره دیو و... شناخته می شود. عضدالدوله (337-372 ه.ق) در دوره دیلمیان پس از ساخت دروازه قرآن، گهواره دید را در قله کوه های شرقی دروازه قرآن به نام کوه چهل مقام(کوه های شمال شرقی شیراز) بنا کرد.

از این جاذبه نزدیک هم دیدن کنید : آرامگاه خواجوی کرمانی

 

گهواره دید شیراز

وی با سنگ و ساروج در بلندترین نقطه شهر چهارطاقی یا 4 ستونی به طول و عرض 4*4 متر با ارتفاع 3 متر ساخت که در بالای آن گنبدی مخروطی شکل با ارتفاع 3.5 متر به چشم می آید. هدف عضدالدوله از ساخت گهواره دید این بودکه سربازان و دیدبانان شهر تسلط بهتری بر دروازه ها، معابر ورودی و خروجی، شاهراه ها، و تنگ الله اکبر و همچنین خبررسانی از راه های مختلف مانند استفاده از بوق و شیپور، آتش روشن کردن هنگام شب یا تاریکی، تابش نور آینه و راه انداختن دود بود.

این جاذبه را از دست ندهید : دروازه قرآن شیراز

معماری این چهار طاق مشابه معماری دوره ساسانی است؛ ایستادن در این مکان دنج و آرام و دیدن شیراز از این فاصله لذت خاصی دارد. گهواره دید در پنجم دیماه 1352 با شماره 961 ثبت آثار ملی شد. برای رفتن به گهواره دید باید از پارک کوهپایه(چون این پارک در سینه کش کوه ساخته شده کوهپانه نامیدند) گذر کنید و در میانه کوه با طی کردن پله های سیمانی به بام شیراز برسید.

در سال 1381 تعداد 8 شهید گمنام در کنار گهواره دید به خاک سپرده شد و با ایجاد فضای سبز یک مکان تفریحی به وجود آمد روز های جمعه گروه های مذهبی برای قرائت دعای ندبه در کنار مزار شهیدان گردهم جمع می شوندو از فضای معنوی و طبیعی نهایت استفاده را می برند.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

گهواره دید، بام شیراز
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
خیلی دوست داشتم .. خوش گذشت... بالا رفتن سخته ولی پایین آمدن آسانه
گهواره دید، بام شیراز
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
امروز ما رفتیم.. عالی بود... ۲ بهمن ۹۹