header

تاریخچه دروازه قرآن شیراز

توضیحات

دروازه قرآن شیراز که یکی از 6 دروازه شیراز در قدیم بوده است، از جمله جاهای دیدنی شیراز محسوب می شود که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

دروازه قرآن شیراز یکی از بناهای تاریخی مشهور و از جمله جاهای تاریخی شیراز است که به یکی از نمادهای این شهر تاریخی مبدل شده است. شهر شیراز در گذشته های دور دارای دروازه های متعددی بوده است که یکی از این دروازه ها دروازه قرآن است. این دروازه بر سر راه معروف اصفهان به مرودشت ساخته شده است. دروازه قرآن درست در تنگ مشهور الله اکبر و در مجاورت دو رشته کوه باباکوهی و چهل مقام ساخته شده است. دروازه قرآن به دستور  عضدالدوله دیلمی از حاکمان پرآوازه دیلمیان در دوران حکومت آل بویه ساخته شده است. وی پس از نشستن بر تخت سلطنت در شهر شیراز دستور به ساختن دروازه ها و بناهای متعددی داده و چهره شهر را دگرگون می کند.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : آرامگاه خواجوی کرمانی

 

عکس دروازه قرآن شیراز در شب

تخریب و بازسازی دروازه قرآن شیراز

پس از ساخته شدن دروازه پادشاه دستور می دهد تا قرآنی بر بلندای این دروازه قرار بگیرد و هر کسی که عازم جاده می شود از زیر این قرآن عبور کرده و در پناه صاحب قرآن سفر سلامتی داشته باشد. به همین دلیل با گذر سالیان این دروازه به دروازه قرآن مشهور می شود. دروازه که با گذر زمان دچار آسیب هایی شده بود در دوران حکومت زندیه به دستور کریم خان زند مورد مرمت و بازسازی قرار می گیرد و شکل کلی دروازه دستخوش تغییراتی قرار می گیرد. در این دوران اتاقی کوچک بر بالای دروازه ساخته شده و قرآن هایی زیبا و نفیس که به خط ثلث نگارش شده بودند بر بلندای دروازه و داخل این اتاق کوچک قرار می گیرند. این قرآن ها به قرآن هفده من شهره اند.

با روی کار آمدن قاجاریان و وقع زلزله هایی مهیب در شهر شیراز دروازه نیز دچار آسیب های جدی می شود. در این دوران فردی با نام محمد زکی خان دروازه را بازسازی می نماید. از دیگر خدمات وی می توان به ساحتن دو اتاقک در اطراف دروازه اشاره کرد که به عنوان اتاق نگهبانی مورد استفاده قرار می گرفت. وی با ساخت یک آب انبار که از آب رکن آباد تغذیه می شده است نیز خدمت شایانی به مسافران خسته از راه انجام می دهد. متاسفانه در سال 1315 ه.ش دروازه قرآن در راستای توسعه شهری با دینامیت تخریب شده و دیگری اثری از آن باقی نمی ماند و قرآن های دروازه به موزه منتقل می شود. سال ها بعد در سال  1327 فردی با نام حسین ایگاری که از تجار به نام شیراز بوده اقدام به ساخت دروازه ای مشابه دروازه قرآن اما در مکانی دورتر از مکان قبلی دروازه می نماید.

عکس دروازه قرآن شیراز امروز

معماری دروازه قرآن شیراز

دروازه با آیاتی از قرآن به خط خوش زینت داده می شود و بانی این اثر نیز در اتاقی کوچک در مجاورت دروازه به خاک سپرده می شود. لچک های طاق ورودی اصلی دروازه با کاشی کاری مزین شده و در ورودی کوچک نیز در دو طرف ورودی بلند و قوس دار اصلی تعبیه می شود. اتاقی نیز با پنجره هایی مشبک بر بالای دروازه ساخته می شود که محل قرار گرفتن کلام الله مجید است. در اطراف دروازه قرآن مقبره خواجوی کرمانی به همراه غارها و بوستان دیدنی این مجموعه قرار گرفته است. زیارتگاه باباکوهی و کافه ها و بستنی فروشی های اطراف دروازه نیز از دیگر جاذبه های نزدیک به دروازه قرآن است.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟