header

کاخ تاریخی سرخه حصار

توضیحات

کاخ سرخه حصار کاخیست مجلل و زیبا، در شرق تهران که به نام قصر یاقوت مشهور بود. این کاخ در سال 1262 به دستور ناصرالدین شاه، به منظور حرم خانه سلطنتی ساخته شد . این عمارت به حدی زیبا و دور از توصیف است که به کاخ یاقوت شهرت گرفت. هزینه ساخت این کاخ در آن دوران 15 هزار تومان شد.  

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : سد لتیان کجاست


کاخ سرخه حصار دارای دو عمارت بود یکی به نام کوشک بیرونی و دیگری به نام حرم خانه، و در مجموع 200 اتاق خواب داشت. معماری این عمارت هیچ تاثیری از بناها و ساخت و سازهای ایرانی نگرفته است، بلکه کاملا اروپایی طراحی و ساخته شده است.  این کاخ علاوه بر خود عمارت دارای کاروانسرا، سربازخانه و گرمابه هم بود است .
در دوره قاجار این کاخ دچار حریق شد و مورد بازسازی مجدد قرار گرفت.  
گفتنی ایست که ضرب المثل های ( بادمجان دور قاب چین)  و ( یک آشی برات می پزم یک وجب روش روغن داشته باشه ) از آشپزخانه این کاخ  بیرون آمده، لذا که این مکان محل آشپزان دربار بود، و هر از گاهی به دستور ناصرالدین شاه آشی درست می کردن و درون کاسه های  برای بزرگان دربار می فرستادند.
اما چندی بعد اتفاق تلخی برای این کاخ افتاد، این کاخ در سی و نه سالگی پادشاهی ناصر الدین شاه ساخته شد، اما مانند کاخ های دیگر مورد مراقبت قرار نگرفت و توجهی به آن نشد  و بعد از آن همه توصیف، به بیمارستان تبدیل شد!!!!
در سال 1336 با تصویب شورای ملی، باغ قصر و تاسیسات اش  به بیمه اجتماعی واگذار گردید، و تبدیل به به بیمارستان ریوی شد. در دهه بعد بخش روانی و جراحی هم به این، عمارت بیمارستان گونه، اضافه شد، و رسماً تبدیل به بیمارستانی عمومی شد، و حال این کاخ بزرگ که فقط دیگر اسم کاخ را با خود به یدک می کشد، بیمارستان مرکز فوق تخصصی قلب دکتر لواسانی است. و بخشی از این مکان به تاسیسات بهداشتی کارگران اختصاص دارد.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : باغ پرندگان تهران


در سال 1387 این بیمارستان را مورد بازسازی قرار دادن و در سال 1389 تمام شد.
اما سخن پایانی : از این بنا که روزی برای خودش ابهتی و جلالی داشت چیزی دیگر باقی نمانده است و اگر هم مانده باشد در شلوغی و استفاده نادرست به چشم نمی خورد، اگر توانستید حتما سری به این یاقوت لق بزنید، شاید دیگر هیچ وقت کاخی با نام یاقوت ساخته نشود، آن هم با چنین قدمتی، و ای کاش میراث فرهنگی برای باز مانده های بنای کاخ نه،  بلکه برای تمام افرادی که نقشی در گذشته این سرزمین داشتن، و مدتی را در آن زندگی کردن کاری کند، و دوباره ابهت این کاخ را برگرداند، و مکانی برای دید عموم مردم قرار دهد چرا که این کاخ گوشه ای از تاریخ همین مردم است و تاریخ را هیچگاه نمی توان پاک نمود.

سفر خوبی را برای شما آرزومندیم
 
 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟