header

کاخ تاریخی سرخه حصار، یاقوتی در نگین انگشتری تهران

توضیحات

کاخ سرخه حصار کاخیست مجلل و زیبا، در شرق تهران که به نام قصر یاقوت مشهور بود. این کاخ در سال 1262 به دستور ناصرالدین شاه، به منظور حرم خانه سلطنتی ساخته شد . این عمارت به حدی زیبا و دور از توصیف است که به کاخ یاقوت شهرت گرفت. هزینه ساخت این کاخ در آن دوران 15 هزار تومان شد.  
کاخ سرخه حصار دارای دو عمارت بود یکی به نام کوشک بیرونی و دیگری به نام حرم خانه، و در مجموع 200 اتاق خواب داشت. معماری این عمارت هیچ تاثیری از بناها و ساخت و سازهای ایرانی نگرفته است، بلکه کاملا اروپایی طراحی و ساخته شده است.  این کاخ علاوه بر خود عمارت دارای کاروانسرا، سربازخانه و گرمابه هم بود است .
در دوره قاجار این کاخ دچار حریق شد و مورد بازسازی مجدد قرار گرفت.  
گفتنی ایست که ضرب المثل های ( بادمجان دور قاب چین)  و ( یک آشی برات می پزم یک وجب روش روغن داشته باشه ) از آشپزخانه این کاخ  بیرون آمده، لذا که این مکان محل آشپزان دربار بود، و هر از گاهی به دستور ناصرالدین شاه آشی درست می کردن و درون کاسه های  برای بزرگان دربار می فرستادند.
اما چندی بعد اتفاق تلخی برای این کاخ افتاد، این کاخ در سی و نه سالگی پادشاهی ناصر الدین شاه ساخته شد، اما مانند کاخ های دیگر مورد مراقبت قرار نگرفت و توجهی به آن نشد  و بعد از آن همه توصیف، به بیمارستان تبدیل شد!!!!
در سال 1336 با تصویب شورای ملی، باغ قصر و تاسیسات اش  به بیمه اجتماعی واگذار گردید، و تبدیل به به بیمارستان ریوی شد. در دهه بعد بخش روانی و جراحی هم به این، عمارت بیمارستان گونه، اضافه شد، و رسماً تبدیل به بیمارستانی عمومی شد، و حال این کاخ بزرگ که فقط دیگر اسم کاخ را با خود به یدک می کشد، بیمارستان مرکز فوق تخصصی قلب دکتر لواسانی است. و بخشی از این مکان به تاسیسات بهداشتی کارگران اختصاص دارد.
در سال 1387 این بیمارستان را مورد بازسازی قرار دادن و در سال 1389 تمام شد.
اما سخن پایانی : از این بنا که روزی برای خودش ابهتی و جلالی داشت چیزی دیگر باقی نمانده است و اگر هم مانده باشد در شلوغی و استفاده نادرست به چشم نمی خورد، اگر توانستید حتما سری به این یاقوت لق بزنید، شاید دیگر هیچ وقت کاخی با نام یاقوت ساخته نشود، آن هم با چنین قدمتی، و ای کاش میراث فرهنگی برای باز مانده های بنای کاخ نه،  بلکه برای تمام افرادی که نقشی در گذشته این سرزمین داشتن، و مدتی را در آن زندگی کردن کاری کند، و دوباره ابهت این کاخ را برگرداند، و مکانی برای دید عموم مردم قرار دهد چرا که این کاخ گوشه ای از تاریخ همین مردم است و تاریخ را هیچگاه نمی توان پاک نمود.
 

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟