header

دریاچه سد لتیان

توضیحات

سد لتیان کجاست

سد لتیان لواسان که قبل از انقلاب نام آن فرحناز بوده، سدی بتنی و بزرگ می باشد که یکی از تفریحگاه های سرسبز و با صفای نزدیک شهر تهران است. این منطقه به‌دلیل داشتن آب‌وهوای مطبوع به یکی از جاهای دیدنی تهران تبدیل شده است. همچنین این سد در حدود 30 درصد آب شهر تهران را تامین می کند. فاصله تهران تا سد لتیان 25 کیلومتر است و دریاچه لتیان در جنوب شهر لواسان قرار دارد. این سد، به هدف تامین آب شرب تهران، آب زمین های زراعی ورامین و همچنین تولید انرژی برق_ آبی، مطالعات آن آغاز و در سال ۱۳۴۶ وارد فاز بهره برداری گردید. سالانه آب ورودی از رودخانه جاجرود سد لتیان را تغذیه نموده و تأمین‌کننده مهمی برای این سد می باشد. این دریاچه از جمله جاذبه های طبیعی تهران محسوب می شود.

عکسهای سد لتیان - جاهای دیدنی لواسان

مسیر سد لتیان

مسیر دسترسی به آدرس دقیق سد لتیان اینگونه است که باید از بزرگراه تهران- دماوند به سمت دریاچه سد لتیان حرکت کنید. سد لتیان تهران، گردشگری منطقه را بهبود بخشیده، همواره به خاطر آب و هوای مطبوع و طبیعت زیبای خود مورد توجه گردشگران قرار دارد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید: سد ماملو کجاست؟

سد لتیان میان دو کوه جاجرود و بندک قرار دارد که از دو طرف این سد زیبا را محاصره کرده اند. علاوه بر این دو کوه، دو پارک جنگلی لتیان و تلو نیز به زیبایی این سد افزوده، منطقه ای زیبا با نام پارک جنگلی سد لتیان را پدید آورده است. سد لواسان در ارتفاع 1600 متری از سطح دریا ساخته شده است.

در واقع نام لتیان برگرفته شده از نام یکی از روستاهای نزدیک شهر لواسان است که در زمان ساخت سد لواسان به زیر آب رفته، پس از به زیر آب رفتن روستای لتیان ساکنین آن در شهر لواسان سکونت گزیدند.

عکسهای دریاچه سد لتیان - جاهای دیدنی لواسان جاجرود

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : روستای امامه

جاهای تفریحی سد لتیان

برای جاهای تفریحی سد لتیان که برخی در اطراف آن واقع شده است می توان به محله های کلاک، ناران، تپه سید پیاز، گلندوک، جاییج، نجارکلا، قاضی‌آباد، سبو بزرگ، سبو کوچک و شورکاب در مسیر سد لتیان اشاره کرد. محدوده سد و روستاهای اطراف تهران مانند دره کن از قدیم الایام جزو اماکن محبوب برای گردشگران، مخصوصا تهرانی ها بوده است. کناره های رود و سد لتیان تفریحی بی نظیر برای گردشگران و مردم منطقه می باشد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : آبشار برگ جهان

از جمله تفریحات رایج در سد لتیان که از آن به عنوان جاهای تفریحی تهران یاد می شود ، ماهیگیری می باشد. از جمله ماهی هایی که در دریاچه جاجرود یافت شده است، عبارتند از: کپور کراس و ماهی سفید. البته در چند سال پیش ماهی قزل آلا نیز در لتیان مشاهده شده بود که امروزه بسیار کمیاب می باشد. در کنار ماهیگیری، قایق سواری در سد لتیان نیز از جمله تفریحات پر طرفدار در این دریاچه زیبا می باشد.

 

سد لتیان کجاست

برای راحتی حال شما عزیزان، نقشه سد لتیان و تصاویر سد لتیان به همراه توضیحات کامل آن، در وبسایت و همچنین اپلیکیشن 724 قرار دارد. این سد و طبیعت اطراف آن، خاطره سفری زیبا، کم هزینه و دلنشین برایتان به ارمغان می آورد.

       سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟