header

سد لتیان

توضیحات

سد لتیان کجاست؟

سد لتیان لواسان که نام قدیم آن فرحناز بوده، سدی بتنی و بزرگ می باشد که در حدود 30 درصد آب شهر تهران را تامین می کند. فاصله تهران تا سد لتیان 25 کیلومتر است و دریاچه لتیان در جنوب شهر لواسان قرار دارد. این سد، به هدف تامین آب شرب تهران، آب زمین های زراعی ورامین و همچنین تولید انرژی برق_ آبی، مطالعات آن آغاز و در سال ۱۳۴۶ وارد فاز بهره برداری گردید. سالانه آب ورودی از رودخانه جاجرود سد لتیان را تغذیه نموده و تأمین‌کننده مهمی برای این سد می باشد.

عکسهای سد لتیان - جاهای دیدنی لواسان

آدرس سد لتیان

برای دسترسی به سد جاجرود باید از بزرگراه تهران- دماوند به سمت این دریاچه حرکت کنید. سد لتیان تهران، گردشگری منطقه را بهبود بخشیده، همواره به خاطر آب و هوای مطبوع و طبیعت زیبای خود مورد توجه گردشگران قرار دارد.

سد لتیان جاجرود میان دو کوه جاجرود و بندک قرار دارد که از دو طرف این سد زیبا را محاصره کرده اند. علاوه بر این دو کوه، دو پارک جنگلی لتیان و تلو نیز به زیبایی این سد افزوده، منطقه ای زیبا با نام پارک جنگلی سد لتیان را پدید آورده است. سد لواسان در ارتفاع 1600 متری از سطح دریا ساخته شده است.

از جمله تفریحات رایج در سد لتیان ماهیگیری می باشد .از جمله ماهی هایی که در دریاچه جاجرود یافت شده است،عبارتند از: کپور کراس و ماهی سفید. البته در چند سال پیش ماهی قزل آلا نیز در لتیان مشاهده شده بود که امروزه بسیار کمیاب می باشد. در کنار ماهیگیری، قایق سواری در سد لتیان نیز از جمله تفریحات پر طرفدار در این دریاچه زیبا می باشد.

عکسهای سد لتیان - جاهای دیدنی لواسان

مناطق و جاهای تفریحی سد لتیان

محله های کلاک، ناران، تپه سید پیاز، گلندوک، جاییج، نجارکلا، قاضی‌آباد، سبو بزرگ، سبو کوچک و شورکاب در اطراف و در مسیر سد لتیان قراردارند. محدوده سد و روستاهای مجاور آن از قدیم الایام جزو اماکن محبوب برای گردشگران، خصوصا تهرانی ها بوده است. کناره های رود و سد لتیان تفریحی بی نظیر برای گردشگران و مردم منطقه می باشد.

اینجا را هم از دست ندهید! آبشار برگ جهان،آبشاری در میان کوچه باغ ها

در واقع نام لتیان برگرفته شده از نام یکی از روستاهای نزدیک شهر لواسان است که در زمان ساخت سد لواسان به زیر آب رفته، پس از به زیر آب رفتن روستای لتیان ساکنین آن در شهر لواسان سکونت گزیدند.

 عکسهای سد لتیان، جاهای دیدنی لواسان

برای راحتی حال شما عزیزان، نقشه سد لتیان و تصاویر سد لتیان به همراه توضیحات کامل آن، در وبسایت و همچنین اپلیکیشن 724 قرار دارد. این سد و طبیعت اطراف آن، خاطره سفری زیبا، کم هزینه و دلنشین برایتان به ارمغان می آورد.

 

       سفر خوبی را برای شما آرزومندیم

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟