header

چشمه بشر نی ریز

توضیحات

نی ریز یکی از شهرهای استان فارس در 200 کیلومتری شیراز است که در همسایگی در استان کرمان و یزد قرار گرفته است. بنا به گفته کارشناسان قدمت این شهر به دوره هخامنشیان می­رسد و یکی از قدیمی­ترین سکونتگاه­های ایران است. شهر نی­ریز علاوه بر پیشینه تاریخی دارای طبیعتی زیبا و چشم نواز است. از جمله جاذبه­های طبیعی شناخته شده و پرطرفدار این شهر می توان به دریاچه بختگان و دریاچه طشک، آبشار تارم، دره و چشمه پلنگان، باغات انار و بادام و چشمه فصلی بشر اشاره کرد. چشمه بشر یکی از چشمه ­های فصلی شهر نی­ریز است که با شروع برف­های زمستانه و بارش­های بهاره جان دوباره گرفته و جاری می­شود.

این چشمه زیبا در شش کیلومتری دره بسیار زیبای پلنگان قرار دارد. برای رسیدن به این چشمه باید به سمت دره پلنگان حرکت کنید. پس از رسیدن به دره وسیله نقلیه خود را پارک کرده و باقی مسیر را به صورت پیاده طی می­کنید. چشمه در شش کیلومتری دره یا غمپ پلنگان قرار گرفته و دستیابی به آن نیازمند پیاده­روی 40 الی 60 دقیقه ای است. این چشمه بسیار زیبا که در 20 کیلومتری شهر نی ریز قرار گرفته است، پس از جوشیدن از دل زمین از بلندای یک تپه با ارتفاع تقریبی 45 متر پایین آمده و در قالب یک آبشار سرازیر می­شود. آبشار بشر یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعی شهر نی ریز و استان فارس است که همه ساله میزبان طبیعت گردان بسیاری است.

 در ادامه با جریان یافتن آب چشمه، آبشارهای کوچک و متنوعی در طول مسیر  ایجاد می­شود. آبشار در مسیر حرکت خود انبوه باغات انجیر، بادام، گردو و درختان بید و سرو های قدیمی چند صد ساله مسیر را آبیاری می کند. آب این چشمه زیبا در نهایت وارد دره پلنگان شده و در همراهی با سایر آب های جاری و چشمه های داخل دره، رودخانه زیبای پلنگان را به وجود می آورند. مناظر سرسبز و دیدنی چشمه و آبشار بشر سبب شده تا مردم در روزها و مناسبت های مختلفی  همانند روز طبیعت به دامان آبشار و چشمه بشر آمده و اوقات خوشی را سپری کنند. خشکسالی های چند سال گذشته سبب شده بود تا چشمه و آبشار آن نیز تحت تاثیر قرار گیرند اما بارش های اخیر جان دوباره ای به این چشمه بخشیده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟