header

پل پنج چشمه( بش گوزلی کورپی) بناب

فاصله از مرکز استان 127.5 ک.م فاصله از شهرستان بناب 4 ک.م فاصله از شهر بناب 4 ک.م

آدرس

(آذربایجان شرقی - بناب - بناب)


استان آذربایجان شرقی، بناب، آزاد راه بناب-ملکان، جاده کمربندی،ضلع شرقی بناب

در نزدیکی شهر بناب رودخانه ای قرار دارد که از بلندای کوه سهند سرچشمه گرفته و با عبور از چند روستا در نزدیکی بناب در نهایت به دریاچه ارومیه می ریزد. این رودخانه که صوفی نامیده می شود تقریبا جزو رودخانه های دائمی منطقه بناب محسوب می شود. در جنوب شهر بناب و بر فراز این رودخانه پلی زیبا و آجری قرار دارد که چندین سده است که محل عبور و مرور است. از زمان ساخت این پل اطلاع دقیقی در دست نیست اما آنطور که به نظر می رسد پل در زمان صفویان ساخته شده است. برخی معتقدند که پل از قرن ها قبل و در دوران ساسانی ساخته شده  اما در دوران صفویه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

این پل که در بناب به "بش گوزلی کورپی" شهره است به علت داشتن پنج دهنه در پایه پل، به پل پنج چشمه شهره است. طول پل 50 متر و عرض آن 8.5 متر است و بیشترین ارتفاع آن از سطح رودخانه به 5.8 متر می رسد. به سان اغلب پل های این منطقه این پل نیز از جنس سنگ و آجر است و ملات آن ساروج است. رنگ سرخ آجرهای پل هاله ای از رنگ سرخ را در سراسر پل ایجاد کرده است.  پنج دهنه پل که به اصطلاح معماری طاق های جناغی هستند نه تنها سبب سبک شدن و مقاومت بیشتر پل میشده است، بلکه در مواقع پرآبی رودخانه و سیلاب سبب جلوگیری از شکستن پل می شد. هیچ سندی مبنی بر نام سازنده این پل نیز در دست نیست.

به سبک اغلب پل های صفویه دو جان پناه از جنس آجر در دو طرف ورودی پل قرار دارد. این پل به دلیل قرار گرفتن در مسیر آذربایجان به عتبات و همچنین شاهراه قدیمی ابریشم از اهمیت بالا و استراتژیکی برخوردار بوده است. در روزگاران قدیم در اطراف این پل مشعل هایی تعبیه می شده تا مسافرین راه خود را پیدا کنند که متاسفانه امروزه اثری از آن باقی نمانده است. اطراف پل نیز به سبب وجود رودخانه صوفی پر از باغات میوه و تاکستان های انگور بوده و  چشم انداز بسیار زیبایی داشته است. در برخی از کتب تاریخی این پل به پل فردوس نیز شهره است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

پل پنج چشمه( بش گوزلی کورپی) بناب

امتیاز کاربران به :

پل پنج چشمه( بش گوزلی کورپی) بناب

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)