header

پارک ملی بمو

فاصله از مرکز استان 43.6 ک.م فاصله از شهرستان شیراز 43.2 ک.م فاصله از شهر زرقان 9.3 ک.م

آدرس

(فارس - شیراز - زرقان)


استان فارس، شهرستان شیراز، 30 کیلومتری شیراز، پارک ملی بمو

پارک ملی بمو یکی از مهم ترین مناطق حفاظت شده کشور است که در شمال استان پهناور فارس و در 30 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است. این پارک ملی نام خود را از کوه بمو که درست در مجاورت شهر شیراز قرار دارد گرفته است. پارک ملی بمو چیزی در حدود  48000 هکتار وسعت داشته و عبور جاده شیراز به اصفهان آن را به دو قسمت در ضلع شرقی و غربی تقسیم کرده است. این منطقه وسیع در سال 1346 به عنوان منطقه حفاظت شده و در سال 1349 به عنوان پارک ملی معرفی شده است. در این پارک ملی ارزشمند بیش از 300 گونه گیاهی متنوع وجود دارد که در این میان 51 گونه تنها در همین پارک ملی یافت می شود که نشان از اهمیت بالای زیست محیطی این منطقه دارد.

در این منطقه گاه جنگل های فشرده ای از درختان بنه و بادام به چشم می خورد ولی باقی منطقه از پوشش گیاهی متراکم برخوردار نیست. این پارک زیستگاه حیواناتی همچون پلنگ، کفتار، آهو، عقاب طلایی، قوچ، هما، بالابان، شاهین، لاک پشت، بزمجه و ... است که در قالب 32 گونه پستاندار، 91 گونه پرنده، 3 گونه دو زیست و 19 گونه خزنده دسته بندی می شوند. برخی از این گونه ها در معرض خطر انقراض بوده و تنها در این پارک ملی یافت می شوند. بمو به واسطه قرار گرفتن در کنار رشته کوههای زاگرس جنوبی و طبیعت زیبای خود ترکیبی از صخره ها، دره ها، چشمه ها و ارتفاعات را به نمایش می گذارد که بسیار چشم نواز است.

پارک بمو دارای سه رشته کوه است. رشته کوه ها به موازات همدیگر در راستای شرقی به غربی کشیده شده اند و در میان این رشته کوه ها دره هایی قرار دارد. این دره ها مامن آهوهای زیبایی است که دور از چشم مشغول زندگی اند. بمو در فصل بهار عموما مملو از گیاهان خودرو و گل های وحشی بسیار زیباست که دشت را یکسره در بر می گیرند. در چند سال اخیر یک موزه با نام موزه حیات وحش و تاریخ طبیعی نیز در این پاک ملی راه اندازی شده است که شامل انواع پرندگان و پستانداران تاکسیدرمی شده و 11 دیوراما است. این موزه از بخش های متعددی همچون محوطه ورودی با مجسمه های سنگی، بخش آشنایی با جغرافیای پارک، دیرینه شناسی و بخش نمایشی است. بازدید از موزه آزاد است اما برای بازدید از پارک ملی نیازمند کسب مجوز است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

پارک ملی بمو

امتیاز کاربران به :

پارک ملی بمو

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)