میدان آزادی، میدانی به ابهت تاریخ ایران

میدان آزادی یکی از مشهورترین میدان های ایران محسوب می شود، که در تهران قرار دارد و بزرگترین میدان ایران  بعد از نقش جهان است.  مساحت میدان آزادی 50000 متر مربع است، و بلندای به ارتفاع 45 متر دارد ،  ارتفاع این برج به علت وجود فرودگاه مهر آباد نمی توانست بلند تر از این باشد.

برج آزادی نماد تهران است، که در جنوب غربی چون مرواریدی استوار خود را به رخ می کشد. 

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : مرکز خرید و سینما سمرقند تهران

میدان آزادی در سال 1348 برای یاد بود جشن‌های 2500 ساله، به دستور محمد رضا شاه پهلوی، توسط حسین امانت که تنها 24 سال داشت ساخته شد و در 24 دی 1350 به نام برج شهیاد به پایان رسید. در افتتاحیه این برج محمدرضا شاه پهلوی و فرح پهلوی حضور داشتند، و برای اولین بار از منشور حقوق بشر کوروش رو نمایی کردند .
از سال 1352 تا 1357 بر روی اسکناس های دویست هزار ریالی ایران، تصویر این برج چاپ و پخش می شد.
نمای برج آزادی را از سقف مسجد شیخ لطف الله الهام گرفته اند، تحلیل های هندسی به گونه ای بوده که برج را کوتاه تر و تنومند نمایان کرده است، چرا که نمی توانستند ارتفاع برج را به دلیل فرودگاه مهر آباد بلند ترازاین بسازند، معماری برج تلفیقی از دوره ساسانی و هخامنشی است، و قوس طاق نمای برج به منظور نمادی از طاق کسری که به دوره ساسانی بر می گردد شکل گرفته است.


شکل کلی میدان بزرگ آزادی بیضی است که برج در وسط آن واقعه شده، و در حاشیه میدان دو مسیر سوار رو قرار دارد که دارای زیر گذارهای است. اما باغچه کاری های اطراف میدان به شکل شش ضلعی طراحی شده‌است و طرح آب نماها و فواره ها از باغ های ایرانی نشات گرفته است .
خود برج آزادی دارای دو طبقه و چهار آسانسور است و در زیر این عمارت بزرگ موزه و سالن نمایش و نگارخانه و کتابخانه وجود دارد، و همچنین یکی از معروف ترین سالن کنسرت های تهران در زیر این بنا ساخته شده است.
اما برج آزادی را از 48 هزار تکه سنگ بریده شده ساخته اند . و در ورودی هر یک از پایه های برج، سنگهای3/5  تنی گرانيت وجود دارد که به برج آزادی نما و جلالی دو چندان داده است.در آخر
برج آزادی نه تنها نماد تهران است بلکه نماد شکوه و جلال ایران محسوب می شود ، و هر کسی که به تهران سفر می کند دیدن این برج را جزء مکان های دیدنی تهران برنامه ریزی می کند. اگر تاکنون این برج را از نزدیک ندیده اید و یا تنها از کنارش عبور کرده اید حتما به آن سر بزنید و از نزدیک این مکان را که دیدنش خالی از لطف نیست را ببینید.