header

موزه شهدای زنجان کجاست؟

توضیحات

موزه شهدای زنجان در سال 1378 در خانه تاریخی توفیقی گشایش یافت. این عمارت تاریخی که یکی از جاهای دیدنی زنجان می باشد، متعلق به علی اکبر خان توفیقی نخستین شهردار یا بلدیه زنجان در سال 1300 هجری شمسی است که خدمات فراوانی همانند احداث خیابان، ساخت بنای رختشویخانه، احداث مدرسه و ....در جهت توسعه شهر و رفاه مردم انجام داده است. عمارت توفیقی منزل شخصی و مسکونی علی اکبر خان توفیقی بود که در محله غریبیه بالا که در نزد مردم به خرابه رجی شهره است ساخته می شود. عمارت از یک سو مشرف به دروازه رشت و از سوی دیگر مشرف به دروازه قزوین بوده  و هم اکنون در مرکز شهر قرار گرفتهاست.

عمارت توفیقی یک بنای دو طبقه است که با ترکیبی از معماری اواخر قاجار و اوایل دوران پهلوی ساخته شده  است. خانه ای زیبا که نمای آن با هنر آجرچینی ساده و قاب های قوسی پنجره ها آراسته شده و تقارن تمام و کمالی در ساخت آن به چشم می خورد است. بنا به سبک خانه های مدرن آن زمان آراسته شده و علاوه بر گچ بری و نقاشی های زیبای اتاق ها از تکنینک لمبه کاری و نقاشی برای آراستن سقف اتاق ها در هر دو طبقه استفاده شده است. پنجره های طبقه اول و دوم نیز با قاب های هلالی آراسته شده و گاه از تکنینک آجرچینی جهت تزیین اتاق ها نیز بهره برده شده است. در نمای ورودی طبقه اول دو ستون آجرکاری شده جزو زیباترین بخش های این بنا است. 

به همت بنیاد شهید و به پاس خدمات ارزشمند این مرد بزرگ خانه تاریخی توفیقی نیز که تا قبل از سال 1378 به صورت شخصی مورد استفاده قرار می گرفت و جنبه مسکونی داشت، مرمت و بازسازی شد و به پاس قدردانی و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای افتخارآفرین زنجانی موزه ای با عنوان موزه شهدا در این عمارت زیبا برپا گردید. در این موزه ارزشمند آثار به جا مانده از شهدای زنجانی همانند پوتین، سربند، عکس، چفیه و ... در معرض دید عموم قرار دارد. بازدید از این موزه و عمارت تاریخی باارزش آن رایگان است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟