header

موزه سنجش، خانه تاریخی سلماسی

توضیحات

تبریز را باید شهر موزه های جذاب و نو نامید. در این شهر تاریخی موزه های منحصربفرد و جذابی قرار دارد که از ارزش تاریخی بالایی برخورداند. یکی از این موزه ها موزه سنجش تبریز است. موزه سنجش تبریز در خانه تاریخی سلماسی قرار گرفته است. این خانه تاریخی با قدمتی 160 ساله یادگاری از دوره قاجار است که در دو طبقه بنا شده است خانه ای زیبا که حوضی بلند در میان حیاط آن قرار گرفته است. خانه پر از ارسی های زیبا و گچ بری­های ظریف و چشم نواز است. خانه ای سنگی و آجری که جزو زیباترین عمارت های تاریخی شهر تبریز است و چند سالی است که توسط سازمان میراث فرهنگی به عنوان موزه میزان یا سنجش مورد بهره برداری قرار گرفته است.

خانه از بخش های مختلفی همانند حوضخانه، آب انبار، مطبخ و اندرونی تشکیل شده است. در قسمت های مختلف این خانه ابزارهای مختلفی به نمایش گذاشته شده است. در این موزه منحصربفرد ابزارهای سنجش چه در مقیاس های کوچک و چه در مقیاس های بسیار بزرگ قرار گرفته است. از ترازوهای بسیار ظریف اندازه گیری وزن جواهرات تا وسیله های اندازه گیری فواصل ستارگان. با قدم زدن در فضای موزه علاوه بر بازدید از خانه ای تاریخی و قجری به خوبی سیر پیشرفت تکنولوژی در ابزار اندازه گیری را خواهید دید. تبریز شهر نخستین هاست بنابراین نباید تعجب کنید اگر اولین پمپ بنزین آن هم از نوع دستی را در این موزه ببینید.

این پمپ بنزین ساخت کشور انگلستان است. علاوه بر ترازوهای ظیف، ترازوهای بسیار بزرگتری که با نام قاپان شناخته می شود نیز در این موزه قرار گرفته است. انواع اسطرلاب و کره های سماوی، قطب نما، ابزار ستاره شناسی و مسیر یابی، ابزار هواشناسی و بسیاری از ابزارهای مرسوم اندازه گیری در طول تاریخ در این موزه به نمایش گذاشته شده است. انواع مکیال های اندازه گیری گندم، آرد و ... و همچنین وسایل اندازه گیری نفت و سوخت نیز در این میان به چشم می خورد. در میان ابزارهای سنجش زمان هم یک ساعت زیبا و تاریخی با پوششی از طلا که هنوز هم دقیق و به داشتن طرحی از امپراطور رم باستان شهره است نیز از دیگر آثار ارزشمند به نمایش درآمده در موزه است. علاوه بر ابزارهای اندازه گیری یک درخت 5 میلیون ساله نیز در این موزه نگهداری می شود که بسیار جالب و باارزش است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟